Z peňazí určených na liečbu chorých tečú peniaze za testy neexistujúcej diagnózy súkromným firmám

Z peňazí určených na liečbu chorých tečú peniaze za testy neexistujúcej diagnózy súkromným firmám

Každý deň počúvame, že na veľa potrebných vecí nieto peňazí. Je kríza. Recesia. Vojna. Všetko naraz. V tejto situácii ma oslovil čitateľ nášho magazínu, ktorý si všimol správu od Petra Visolajského*, ktorý verejnosti predložil informáciu, že súkromné laboratóriá testujú ľudí na diagnózu, ktorá neexistuje a poisťovne im tieto výkony prepácajú z verejného zdravotného poistenia.

Šéf komory lekárov píše: 

Podfinancované slovenské zdravotníctvo financuje výskum Lochnesskej príšery?

Ak vám bola diagnostikovaná „alergia na laktózu“ tak pravda je taká, že takáto diagnóza v medicíne neexistuje.

„Alergia na laktózu“ je medicínsky nezmysel. Napriek tomu na Slovensku súkromné laboratóriá z peňazí určených na liečbu chorých vyšetrujú „protilátky na laktózu“.

Jedno vyšetrenie v laboratóriu stojí 16-18eur.

Zaujímavé je nielen to, že naše súkromné laboratóriá tento nezmysel vyšetrujú, ale čo je ešte horšie, ba priam smutné, že naše výborné zdravotné poisťovne to aj laboratóriám preplácajú – platia za to súkromným laboratóriám peniaze, ktoré poisťovniam odvádzate v záujme liečby chorých.

Slovensko aj v týchto ťažkých časoch „nemá“ na zdravotné sestry a lekárov, ale na „podnikateľov“ v zdravotníctve má Slovensko vždy.

Zmysel existencie zdravotných poisťovní je v tom, že by mali strážiť peniaze, ktoré do nich poistenec vkladá, tak, aby tieto peniaze boli použité čo najúčelnejšie a na čo najkvalitnejšiu liečbu a diagnostiku ich klientov – poistencov.

Zdravotné poisťovne, by mali platiť len za adekvátne poskytnutú zdravotnú starostlivosť a snažiť sa aby ich klienti boli čo najzdravší a tak zdravotnú starostlivosť nepotrebovali.  Peniaze, ktoré takto ušetria majú byť ich zisk – zisk za dobre odvedenú prácu. Slovenské zdravotné poisťovne tak očividne nefungujú, „zisky“ však majú.

Peniaze z Dôvery išli aj na Bahamy: https://bit.ly/3TFiE05

Slovensko vraj nemá na sestry, na lekárov a nové nemocnice mu musí financovať Európska únia. Ale na „podnikateľov“ v zdravotníctve má vždy, za každej vlády.

Na záver pre istotu zopakujem:

„ALERGIA na LAKTÓZU“  NEEXISTUJE.

Je to nezmysel a vyhodené peniaze, ktoré mohli byť použité na skutočnú liečbu chorých. Existuje len neschopnosť tráviť mliečny cukor-laktózu (Intolerancia laktózy). Tá však nemá nič s nezmyselnými protilátkami, ktoré vyšetrujú naše laboratóriá a preplácajú naše poisťovne.

Koniec citácie
*Peter Visolajský. Je lekár, ako pediater pôsobí vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Od roku 2012 je predsedom Lekárskeho odborového združenia.

Ako vnímate situáciu v zdravotníctve a čo vás v tejto oblasti ťaží? Radi zverejníme váš príbeh alebo názor…

Zároveň si dovoľujem informovať, že som poslala podnet na Ministerstvo zdravotníctva SR so žiadosťou o vyjadrenie.

Pripravila: Martina Valachová

*Peter Visolajský. Je lekár, ako pediater pôsobí vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Od roku 2012 je predsedom Lekárskeho odborového združenia.

Mohlo by vás zaujímať