fbpx
Vzdala sa stáleho príjmu a začala podnikať

Vzdala sa stáleho príjmu a začala podnikať

Zuzka Lajgútová pracovala roky ako obchodníčka. Cestovanie, každý deň iné miesto, služobné auto, stály príjem… Po čase však cítila, že je z toho unavená a hľadala nové možnosti. Vzdala sa  istôt a začala podnikať – otvorila si salón krásy.

Ako dlho vám trvalo, kým ste sa rozhodli dať výpoveď? Vedeli ste hneď, čo budete robiť ďalej?

S myšlienkou zmeniť niečo som sa pohrávala nejakú dobu. Rozmýšľala som nad čiastočným uväzkom a chcela som sa venovať masážam. Ako to však býva, človek mieni, život mení. Zrejme aj z častého šoférovania som dostala zápal zápästia, čo malo ďalšie následky. Čakala ma operácia, takže moja pôvodná  predstava dostala trhliny. V každom prípade si však môj život pýtal zmenu..

Boli ste istý čas evidovaná na úrade práce a potom ste sa rozhodli rekvalifikovať. Čo všetko môže žena, ktorá sa rozhodne ísť týmto smerom využiť?

V prvom momente som si chcela len oddýchnuť a po 26 rokoch zamestnania si v pokoji  premyslieť, čo ďalej… Kde, čo, ako?

Bola som nezamestnaná a tešila som sa na to. Bola to príležitosť vyčistiť si hlavu. Dúfala som, že niečo mi snáď napadne. Aj sa stalo. Aby som dlho nesedela nečinne, obzerala som sa po rekvalifikačných kurzoch. Vzhľadom na môj vzťah k masážam, ma zaujal kurz kozmetičky. Kozmetička tiež robí masáž  tváre a dekoltu.

Na úrade práce  som si začala vybavovať možnosti, našla som dobrú školu  a asi najlepšiu učiteľku – pani Evičku Boskovičovú. Trpezlivá, ochotná podeliť sa so všetkými svojimi skúsenosťami a vedomosťami. Donekonečna s nami prechádzala anatómiu kože a iné potrebné informácie .

Počas navštevovania kurzu som hovorila s priateľkami,  a od jednej som dostala ponuku otvoriť si svoj salón v pridruženom priestore existujúceho nechtového štúdia… Takže to bol impulz na podniknutie ďalších krokov .

Ak ste evidovaný na úrade práce,  a nedostali ste v minulosti žiadnu podporu v tejto oblasti, môžete požiadať o príspevok na založenie živnosti.

Áno, dopočula som sa, že je to zložité a ťažké, ale povedala som si, že predsa zadarmo nič nie je. Je logické, že treba niečo urobiť, ak chcem  dostať podporu.

Bolo potrebné vypracovať podnikateľský plán, požiadať o príspevok, absolvovať test podnikateľských znalosti, obhájiť si plán (všetko na úrade práce) a čakať, či ste to zvládli a príspevok dostanete…

Vzdala sa staleho prijmu a zacala podnikat

Kto boli vaši prví zákazníci? Skúšali ste nové zručnosti na kamarátkach?

Prvé skúsenosti som nabrala už počas rekvalifikačného kurzu. Už tam mi prišli robiť „modelky“ priateľky,  ďakujem im aj touto cestou, že sa mi zverili do rúk.

Môj pocit istoty však  narástol, až keď som na záver ošetrila moju učiteľku….a ona si to užila a oddýchla si pri tom.

No a potom už nastal čas, kedy som už úspešne zariadila svoj salón (po  skončení procesu na úrade práce)  a naozaj som rozdala priateľkám, známym poukazy na masáž očného okolia. 

Trénovala som, zžívala sa s mojim salónom  a zisťovala, čo sa páči mojim blízkym  a priateľkám.  Ale rovnako i to, čo im prekáža.  Snažila som sa tieto informácie spracovať, aby som  mohla poskytovať najlepšie služby.

Otvoriť si salón, to chce kapitál. Ako sa vám to podarilo?

Kapitál… Samozrejme, že príspevok z úradu práce nie je postačujúci na zriadenie prevádzky. Použila som vlastné zdroje a pomohol mi aj priateľ. Nie je jednoduché zohnať financie na takéto zámery. V okamihu, keď prídete o trvalý príjem, už nie ste vhodný klient na poskytnutie pôžičiek.

Existujú však možnosti – národné podnikateľské centum (NPC) pomáha začínajúcim podnikateľom rôznymi užitočnými školeniami a pri splnení určitých podmienok poskytujú aj pôžičky. Školenia som využila, ale finančnú pomoc zatiaľ nie. Ešte si to nechávam ako rezervu .

Ako reagovalo vaše okolie? Predsa len práca v kozmetickom salóne je diametrálne odlišná od práce obchodného manažéra…

Väčšina známych mala pozitívne reakcie, držali mi palce, povzbudzovali ma v okamihu keď som si chytala hlavu, do čoho som sa to vlastne pustila.  Veľa ľudí mi povedalo, že by na to nemali odvahu, elán, schopnosti učiť sa nové veci.

Ale mňa neženie iba nejaká chvíľková nálada.. Do dôchodku mám ešte veľa rokov a chcela by som vybudovať niečo, čo bude nie len môj  zdroj obživy, ale akási oáza oddychu. Kde zákazníčky okrem skrášlenia, či oživenia pokožky načerpajú pozitívnu energiu a silu na každodenné povinnosti .

Boli aj chvíle, keď ste sa báli či to pôjde?

Strach? Neviem.. Asi s ním stále žijem, či to pôjde…ale napriek tomu mám v sebe vnútorný pokoj. Jasné , neviem úplne vždy, či ďalšie obdobie bude na nájom a iné životné nevyhnutnosti,  ale som človek záložných plánov, plánov B alebo C alebo aj D… Preto som nikdy nemala desivý  strach meniť svoj život.

Minulé leto som si bola privyrobiť v zahraničí, aby som  mohla investovať do nových techník, postupov, produktov a pod. Práca sa vždy nájde. Aj keby som po večeroch mala  vykladať tovar  v hyparmarkete , možnosti tu sú. V Bratislave určite…

Čo vás na súčasnej práci baví najviac?

Najviac sa mi páči , keď vidím výraz spokojných zákazníčok. Alebo keď sa  ku mne dostane informácia, aké bolo ošetrenie úžasné, ako potešila drobnosť, ktorou som zákazníčke zvýšila komfort pri ošetrení. Ako  potešil darček,  ktorým som klientku obdarovala  na narodeniny alebo keď dostala niečo príjemné navyše.

A potom je tu samostatnosť v rozhodovaní… Všetko je tak, ako sa páči mne, s ohľadom na potreby zákazníčok. V tomto segmente vidím aj potenciál do budúcnosti. Stále je kam rásť, rozšíriť služby atď. .. Mať jedno miesto na starostlivosť o telo.  Môcť pretaviť svoje vedomosti a schopnosti do jediného cieľa – spokojnej zákazníčky .

Neviem, či som mala v minulosti zamestnanie,  ktoré by ma takto tešilo.  Teraz sa do salónu vyslovene teším, nielen na samotnú prácu,  ale i na pocit z dobre vykonanej práce a zo spokojnej zákazníčky.

Rozhovor pripravila Martina Valachová

Zuzku môžete kontaktovať tu: TYRKYS HARMONY

Mohlo by vás zaujímať…

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová