Jeden jediný vták, čo ti narafe do čerstvo umytého okna, ťa učí, že prehnaná čistota zabíja.

Význam génov a prečo náhody neexistujúVŠETKO JE TAK JAK MÁ BYŤ…

A všetko sa to začína sexom a splynutím. Splynie mama s tatom, splynie spermia s vajíčkom, splynú chromozómy a je z teba tota zygota. Fascinujúce, hejže.

No a počas tejto zázračnej vesmírnej akcie nastáva jedna veľmi dôležitá vec.

Dedíš.

Dedíš 50 na 50.

Takže 50 % vlastností od mamky a 50 % od tatika.

A to nie je všetko!

Tvoji rodičia dedili po svojich rodičoch a ich rodičia zas od ďalších rodičov. Takže je ti odovzdávaná neskutočná zmeska informácií z čias Dubčeka, Hitlera, Márie Terézie abo kľudne aj zdakadiaľ od Makarskej či Amazonky… Bohzna, kde všade až siahajú korene tvojho klanu. No a žeby toho nebolo málo, tak máš do svojho vienka prihodené aj svoje minulé životy (ak dajaké máš a nie si tu prvý raz na spoznávačke), a svoj špeciálny plán duše a lekcie.

A teraz buď frajer…

Ale neboj nič. Všetko je tak jak má byť. Jak ťa to šmarilo akurát do tohto jedinečného tisícročia, na jedinečné územie Slovenskej republiky, tak to ňeni náhoda.

Bo náhody neexistujú.

Bodka.

Ty sa proste MUSÍŠ pozerať akurát na teho Pelého s kosačku, na Igora s transparentm abo na Richarda, jak peče rožky. Keby si mal byť dakde inde na Bahamách a pochutnávať si na langustách a rume, tak tam si. Lenže ty máš teraz chrúmať horalky v Tatroch, vychutnávať Popradskú kavej, zažiť legendárneho Mekyho, či vulgárneho Rytmusa, opiť sa z domácej borovičky a v kúpeľke na poličke sa ti má hrdo vynímať modrá indulona s Alpu a Odolom.

Tu máš teraz misiu a ňe na Bahamách! Tu ťa teraz treba.

A ver tomu, že sú aj horšie miesta na zemeguli, jak toto naše Slovensko. A veru, nechcel by si tam ísť. Takže neklesaj na nálade, ani na duši, nesťažuj sa, jak Danko na tlačovke, a daj si s chuťou totu horalku.

To, čo tu zažiješ počas prvých zhruba tridsiatich rokov svojho života, máš uložené na svojej pamäťovej karte a ak splodíš pokračovateľa rodu, tak ten zas dedí.

Dedí informácie podľa zamerania jeho misie. Niektoré strachy sa prenesú a niektoré nie. Niektoré budú intenzívnejšie, ako tvoje, a niektoré budú len slabým odvarom. Niektoré nebudú ani jeho, ani tvoje, ale praprapraprababky Irmy z dolnej Poruby, bo z dajakého dôvodu mala fóbiu z plešatých.

Nezabrániš tomu.

A ani tá najpremakanejšia kniha o výchove detí tomu nezabráni.

Takže skľudni hormón a jednoducho prijmi a zmier sa s tým, že tvoj potomok sa ani zaboha nenarodí prirodzenou cestou, bez nástrihu, bez liekov a bez kadejakých zásahov, presne podľa zásad v knižke o prirodzenom pôrode, jak si to ty plánuješ…

Tvoj vesmírny sprievodca len krúti s hlavu a kuká do toho tvojho rozpisu lekcií a hnedkaj zabezpečí, žeby všetko šlo podľa plánu!

Akurát, že podľa kus inakšieho a vyššieho plánu, jak si si ty pospisovala v bodoch pre okresnú pôrodnicu…

Darmo budeš revať, sťažovať sa, bojovať, nenávidieť a písať na ministerstvo zdravotníctva.

Oni serú na teba, bo pijú kavej v bufete.

To je zas ich misia.

Ty si mala v zošitku zapísané:

„Dieťa si vyberá spôsob, akým sa narodí, a nie matka“.

A tak sa aj stalo.Výsledkom je poznanie, že tu dakto druhý ťahá za tvoje životné nitky a že netreba mať bars veľké očakávania, bo potom aj toten pád na hubu je viac bolestivý.

Keď nemáš kojiť, tak nebudeš, lebo máš pochopiť, že nie si ty zlá mater zato, že fľašky čuchaš a v noci vodu zohrievaš… Dobrá si ty mater! Koľko je takých géniov po svete, čo len na fľaške odžili svoje detstvo, a teraz obsluhujú urýchľovač častíc vo Švajčiarsku…

Jak ti decko má spadnúť z postele, ta spadne, žeby si pochopila, že to šicke dzeci tak spadli a daktoré aj viac razy. To je proste predpríprava na politickú dráhu.

Chlopa máš planého, bo sa máš dačo naučiť o sebe aj o ňom.

To, že bol otec alkoholik a ty si mal dodžubané detstvo, ťa vymodelovalo do takej osobnosti, akou máš byť a vytvorilo také vlastnosti, ktoré si máš poriešiť. Napríklad nízke sebavedomie, nepriebojnosť, strach a podobne. Zato bolo treba dakoho, kto ti vytvorí ozaj že kvalitné podmienky na vznik nízkej sebahodnoty.

Ty robíš to isté pre svoje deti. Máš na to kvality.

Jak tvoj sprievodca usúdi, že je nutné, aby si zo seba dostala za dva týždne potlačenú frustráciu a zlosť, bo si sa na wonder woman hrala, ta vtedy nastávajú tie chvíle, kedy na jeden šup kavej vyleješ, kilo múky vysypeš a ešte na tom aj j*bneš…

A ide to von?

No jak parádne!

Poďakuj…

To je pre tvoje zdravie a posun.

Mňa tak nedávno posunul jablkový koláč.

Nebolo treba ani žiadneho špeciálneho majstra, ani seansy za sto evri. Z najmilšej mamky na svete som sa v priebehu minúty transformovala na divého zvera a v momente som zapomla na celý svet… Bola som len ja a toten koláč podžubaný…

Význam génov a prečo náhody neexistujú

Ja a koláč. To sú stretnutia nenormálnej dôležitosti.

To si zapamätaj.

Si vtedy najviac, ako sa len dá, v spojení sama so sebou.

Už ňeni ani bordel v obývačke, ani deti ťa neiritujú, koroňa mizne, strach mizne a si iba ty. Zúriš, plačeš, búchaš, kričíš… A v tej posvätnej chvíli, keď plácaš to cesto a rinie sa z teba jedna krajšia nadávka, jak druhá, tak sú s tebou všetky čarodejnice z tvojho klanu. Vtedy aj chlop radšej zájde za roh.

Niekedy nemáš ani tušenia prečo sa bojíš hlbokej a tmavej vody, Jánskej vatry, kríža, mníchov, injekčnej striekačky, Nemcov a nemocníc… Syndróm bieleho plášťa nemusí pochádzať iba z detstva, keď ťa štepili proti tetanu… Strach z krvi môže mať ďaleko hlbšie korene, jak zabíjačka na dvore, keď si mal päť.

Sklony k vážnej hudbe môžeš mať od prapradedka z Rakúska a máš ňou liečiť. A obľubu v tetovačkách máš zdakade z Havaja. Takže klídek.

Dakedy si nútená pozerať v televízore totálnu sprostosť, žeby tam zaznela jedna jediná veta, ktorá zmení celý tvoj život. Tá veta tam bola nainštalovaná pre teba. Bola v tom plániku, ktorý stojí nad všetkými tvojimi pozemskými plánmi.

Dakedy stretneš starú cigánku, ktorá ti odovzdá odkaz pre tvoj rozvoj.

Dakedy si zapneš náhodnú hudbu na jutube a tota hudba ťa zdvihne z najhnusnejšieho bahna.

Jeden jediný vták, čo ti narafe do čerstvo umytého okna, ťa učí, že prehnaná čistota zabíja.

Spomeň si na životné rady ukryté v knihách, ktoré si si kúpila. Akou čarovnou cestou sa k tebe dostali. Spomeň si na zvláštne osobnosti, ktoré si stretla. Všade okolo teba sú pomocníci. Všade okolo teba sú odkazy.

Človeče…

Minulosť nezmeníš.

Nemôžeš.

Lebo by si nebol tým človekom, ktorým máš byť teraz. Všetko sa muselo udiať presne tak jak sa to udialo. Na dobrom mieste stojíš. V tvojich bunkách ostane tá tvoja mama aj otec.

Aj keď to nechceš.

Aj keď ich nenávidíš.

Je za tým viac, ako si myslíš.

Si, kým si.

Dostal si presne to, čo potrebuješ na svoju misiu.

Ak by sa to malo všetko udiať inak, tak sa to udeje inak.

POKRAČUJ.

Trimte sa.

Marta Vargová Adamjaková

Autorka je veterinárna lekárka a uprdelistická blogerka

#sorryAKO je rubrika, ktorá je písaná štýlom STAND UP. Niekedy odvážne, ale vždy vtipne a priamo zo života. Vulgarizmy hviezdičkujeme : – )

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať