Staráte sa o seniora? Ich výživa je o pravidlách, ktoré treba dodržať pre zdravé trávenie a vitalitu.

Výživa seniorov je aj o pravidlách, ktoré je dobré dodržať pre bezproblémové trávenie a zachovanie vitality.

Pomaly prichádza jar a s ňou aj aktuálna téma jarnej a odľahčujúcej výživy. Veľmi zrozumiteľne a nezaťažujúco si povieme o strave a zlatých pravidlách, aby bola pre telo prínosom a nie zaťažujúcim elementom.

Už sú za nami časy, kedy kuchyňa bola tvorená ťažkými gulášmi, perkeltmi a prekonaný je aj mýtus, že všetky jedlá musia plávať v masle a tuku. Samozrejme, guláše a perkelty chutia, o tom niet pochýb, ak sú správne a kvalitne pripravené, avšak vedľa tejto ťažkej klasiky máme v dnešnej dobe na výber mnoho ďalších, o trošku iných alternatív. Predstava správneho stravovania a zdravej výživy bola opradená dlhé roky mýtom o bohato naloženom stole, kde to začínalo polievkou a končilo hutným dezertom, kávou, zmrzlinou a rôznymi nápojmi.

Taktiež prevláda mýtus o častom jedení u pacientov počas rekonvalescencie a u seniorov, kde sa tak trochu opomína výživová hodnota i menší kalorický výdaj – dôležité je vraj jesť a hlavne veľa. Tento názor už postupne upadáva a vraciame sa k zdravému rozumu striedmosti a odľahčenia.

Žiadny žalúdok, a už vôbec nie žalúdok chorého, nedokáže spracovať veľa jedla naraz

To zákonite vedie k prekysľovaniu a minutiu nadbytočnej energie organizmu zo zásob – na trávenie takéhoto množstva často nesprávne skombinovaných jedál.

Poďme si trošku pohovoriť o základných pravidlách a kombinovaní vhodnej stravy, aby ste z nej pre telo vyťažili maximum. Nevhodné kombinovanie rozličných typov potravín narušuje zdravotný stav i samotný proces trávenia. Nie je potrebné si vytvárať žiadne špeciálne jedálničky, zapisovať recepty, denne nakupovať, kombinovať, dôležité je mať udržateľný plán jednoduchosti a v princípe sa držať týchto pravidiel „7N“.

Pravidlo č. 1 – Nikdy sa neprejedajte.

Pravidlo č. 2 – Nedojedajte tanier, jedzte toľko, kým vám žalúdok nedá signál stop.

Pravidlo č. 3 – Nejedzte vysmážané jedlá, pripravte ich dusením, varením alebo na grile.

Pravidlo č. 4 – Nikdy nekombinujte v jedle ovocie a zeleninu (dnes veľmi populárne zeleninovo-ovocné šaláty).

Pravidlo č. 5 – Nikdy nekombinujte rozličné druhy ovocia (melón s jablkom a podobne).

Pravidlo č. 6 – Nepridávajte, prípadne obmedzte biely cukor, biele rožky, sladké dopekané pečivo, donuty a pod.

Pravidlo č. 7 – Neskladujte (pretože to bude zbytočne nezdravým lákadlom) konzervy, údeniny, salámy, mäso bravčové a hovädzie nahraďte povinne rybami a hydinou.

Prejdime teraz na pozitíva a zamerajme sa na veci, ktoré je vhodné zaradiť do jedálnička a držme sa pravidiel „7A“.

Pravidlo č. 1 – Aktívne vyhľadávajte len zásadité potraviny (zelenina a polievky z nej, cibuľa, baklažán, huby, karfiol, olivy, petržlen, paradajky, cvikla, špargľa, špenát, fazuľa, broskyne, hrušky, melóny, jogurty, smotany, olivový olej…).

Pravidlo č. 2 – Aktuálne podľa chuti zaraďte do jedálnička obilniny, ale aby nenadúvali, jedzte ich samotné – bez príloh, v primeranom množstve. Čiže prívarky bez chleba, údenín, vajec…

Pravidlo č. 3– Alternatívne pridajte do stravy každý druhý deň za hrsť rozličných druhov orechov, sú bohatým zdrojom nenasýtených mastných kyselín, vplývajú pozitívne na nervový systém, mozog, pokožku.

Pravidlo č. 4 – Áno mliečnym produktom – biely jogurt, kyslá smotana , neprisládzané tvarohy, acidofilné mlieka.

Pravidlo č. 5 – Aktivujte ozdravné procesy a zaraďte do jedálnička za pohár vylisovanej jednodruhovej ovocnej alebo zeleninovej šťavy. Nikdy ale nie v jeden deň spolu (ak pijem jeden deň poobede mrkvovú, večer si už nedám pomarančovú).

Pravidlo č. 6 – Aktívne zaraďte do harmonogramu akúkoľvek formu pohybu, od prechádzky, cez naťahovacie krátke cvičenie, pri ťažko chorom minimálne posadenie pre kompenzovanie obehu a okysličenie organizmu.

Pravidlo č. 7 – Absolútne nutne dodržiavajte pitný režim minimálne 1,5 litra denne.

Povieme si ešte o istých nuansách, ktoré je dobré dodržať pre bezproblémové trávenie a zachovanie vitality.

Často ľudia, asi z dôvodu domnienky potreby prijímania vlákniny, používajú ovsené vločky v nadmernom množstve u seniorov alebo ležiacich pacientov. Je potrebné si uvedomiť, že vločky samotné viažu vodu a nikdy sa nesmú variť, pretože vytvoria v žalúdku ťažko stráviteľnú masu a s nedostatočným príjmom tekutín doslova upchajú tráviaci trakt. Ak milujete ovsené vločky a chcete ich zakomponovať do svojej stravovacej rutiny, úplne stačí, ak ich zamiešate a necháte napučať v jogurte alebo teplej vode.

Je dobré zároveň upozorniť, že pacienti s artritídou by sa mali vyhnúť ovociu, ako sú banány, bravčové mäso a vývary z kostí, ktoré sú kyselinotvorné s obsahom purínov a tie sa rozkladajú na kyselinu močovú, a taktiež príjem uhličitých a bublinkových nápojov podporuje nadúvanie, je ideálne to zameniť za nebublinkové stolové vody.

Ukážka univerzálneho jedálničku, ktorý je možné využiť v každej diagnóze a ktorý pokryje energetickú potrebu i príjem bielkovín:

Raňajky: celozrnný chlieb s maslom a pohárom čaju alebo teplého mlieka

Desiata: pohár zeleninovej alebo ovocnej šťavy (dnes už je možné kúpiť poctivé vylisované)

Obed: čistý poctivý hustý zeleninový vývar (bez pridaného bujónu)

Olovrant: pohár mlieka alebo čaju, hrsť orieškov

Večera: hydinové mäso alebo ryba so zeleninovou prílohou

Podstatou tohto článku nie je násilná edukácia a striktné pravidlá.

Cieľom je veľmi zrozumiteľný návod, prípadne inšpirácia, pretože veľmi často bojujeme s mýtom, že sa strava nedá upraviť ani zmeniť, pretože: „veď čo budem jesť“. Cieľom nášho článku je jednoduchý vzorový návod, ako odľahčiť tráviaci trakt, nedojedať sa v medzičasoch a konzumovať stimulujúcu stravu, ktorá bude osohom pre organizmus a pomôže opätovne nabrať energiu pre správne fungovanie, bez absencie základných živín.

Striedme stravovanie, samozrejme, nedokáže vyliečiť komplikované ochorenia, ale je to veľmi dôležitá podpora organizmu, keď sú zastúpené všetky zložky výživy bez neadekvátneho zaťažovania organizmu a naštartovanie i vnútorných procesov rekonvalescencie, kde sa v súbehu následne upraví frekvencia a forma vylučovania, krvný tlak i cukor, hladiny výživových látok a iné, s komplexným vplyvom na celkovú vitalitu.

Budeme radi, ak sa aj tento článok stane účinným pomocníkom pri obnove a upevňovaní vášho či pacientovho zdravia v domácej alebo asistovanej starostlivosti.

Stanislava Mattová

Stanislava poskytuje profesionálny servis, ktorý zahŕňa kompletnú hygienu ležiaceho pacienta s adekvátnou technikou, mechanické činnosti a obslúženie servisu kritických udalostí. Je členkou tímu Medi Ados

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať