fbpx
Vytvorte si vlastnú mapu k cieľom

Vytvorte si vlastnú mapu k cieľom

„Takmer 70% ľudí si dáva novoročné predsavzatia, no len málokto ich dokáže dodržať dlhšie ako mesiac.“ Má zmysel  dávať si novoročné predsavzatia?

Na sklonku roku 2019 sme priniesli článok od Jána Dubničku o tom, či má zmysel dávať si novoročné predsavzatia.  https://www.40plus.sk/ma-zmysel-davat-si-novorocne-predsavzatia/. Pokračovali sme článkom, v ktorom Ján vysvetľoval, ako premeniť predsavzatia na ciele: https://www.40plus.sk/novorocne-predsavzatia-premente-na-splnitelne-ciele/.

No a dnes uzatvárame seriál aj s návodmi, ako vám môže pomôcť moderná technika. Poďme teda na to. Vytvorte si vlastnú mapu k cieľom!

Menej je viac a pomaly ďalej zájdeš

Ak už máte stanovený konkrétny cieľ, rozdeľte si ho na menšie, znesiteľnejšie etapy. Po úspešnom dosiahnutí jednotlivých etáp, budete mať zo seba nie len dobrý pocit, ale aj motiváciu pokračovať ďalej.

Vytvorte si vlastnú mapu k cieľom – zadefinujte si cestu

Cieľ ešte nie je jasný plán. Aj s tým najlepšie sformulovaným cieľom neuspejete, ak ho neuvediete do praxe. Na plnenie svojich cieľov si musíte vytvoriť priestor, akúsi mapu, podľa ktorej sa budete riadiť. Napríklad, keď chcete schudnúť, určite si, ktoré jedlá budete jesť, prípadne ktoré vynecháte, či budete chodiť plávať alebo do fitka a ktoré dni v týždni.

Zjednodušte to

Menej je niekedy viac. Dosiahnuť viac náročných cieľov je skutočne namáhavé a môže viesť k tomu, že sa vám nepodarí priblížiť ani k jednému z nich. Dajte si preto na začiatok radšej len jeden väčší cieľ, taký, na ktorom vám najviac záleží a nezaťažujte sa ničím iným.

Nemajte hlavu v oblakoch

Nepremýšľajte o tom, ako budete vyzerať, keď schudnete, ale konajte. Jednoducho premeňte svoje želanie na činy. Nájdite si v tom systém a dodržiavajte ho. Iba tak svoj cieľ dosiahnete.

Robte to pre seba

Nedávajte si ciele podľa svojho okolia. Dávajte si len také predsavzatia, ktorých dodržanie urobí radosť vám. Iba tak to funguje. V opačnom prípade prichádza stres a pocit zlyhania. Nedajte sa do ničoho dotlačiť. Predsavzatia fungujú iba vtedy, ak sú naše vlastné.

Uvažujte reálne

Ak si naložíte na plecia viac, ako dokážete uniesť, už pri prvej prekážke to vzdáte. Musíte byť skutočne presvedčení, že práve toto je tá zmena, ktorú chcete a ktorá pomôže zlepšiť váš život. Čím viac novoročných predsavzatí budete mať, tým ťažšie ich budete plniť. Namiesto 15 cieľov si stanovte 2 alebo 3, ktoré sú pre vás najdôležitejšie a o ktorých viete, že sa budete snažiť ich dodržiavať.

A čo tak skúsiť aplikácie?

Nech sa páči, je celá plejáda aplikácií, ktoré môžu byť užitočnými pomocníkmi pri budovaní nových návykov.

Productive – Habit Tracker

Aplikácie pre iOS a AndroidProductive je asi najznámejšia aplikácia pre sledovanie vašich návykov a cieľov, ktoré chcete dodržiavať. Na výber mátze z niekoľkých predvolených kategórií ako zdravie, cvičenie, koníčky alebo napríklad domácnosť. Alebo si môžete napísať ciele vlastné.

Pri každom cieli si nastavíte niekoľko základných parametrov: ako často chcete daný návyk robiť, ako dlho a môžete si ho tiež personalizovať podľa farieb a ikoniek pre lepší prehľad. Jednou z výhod tejto aplikácie je možnosť pridať si vlastné príkazy do asistentky Siri v iPhone. Aplikácia má jeden bezplatný model, do ktorého môžete dať až 5 rôznych cieľov.

Ak ich potrebujete viac, budete si musieť priplatiť. Aplikácia má príjemné a prehľadné prostredie, v ktorom sa používateľ hneď zorientuje.

Lazy Bones

Aplikácia pre iOS a Android  Ako už z názvu znie, jej úlohou je prinútiť vás k nejakej činnosti.  Prostredie v tejto aplikácii je o niečo chaotickejšie a na prvý pohľad nemusí byť hneď jasné, ako sa v nej pohybovať. Opäť tu nájdeme niekoľko predvolených možností, ktoré môžeme nahradiť cieľom vlastným.

Jednou z vymožeností je možnosť pripojenia na niekoľko ďalších aplikácií ako napríklad Gmail, kam vám následne budú chodiť upozornenia alebo napríklad kalendár, kde uvidíte svoju aktivitu, bez toho aby ste museli zapínať Lazy Bones. Pri tejto aplikácii je bezplatný model obmedzený na 3 zvyky.

Way of Life 

Aplikácia pre iOS a Android. Celkom intuitívne sa ovláda a umožňuje vám zaznamenávať si jednotlivé návyky. Neplatená verzia má obmedzenie v počte návykov, ktoré môžete pozorovať. Pri každom potom vidíte zelene / červeno označené políčka a môžete skúmať aj trendy v grafoch.

Tiež umožňuje písať si poznámky, takže keď napríklad porušíte, alebo zaškrtnete nejaký zlozvyk, môžete si zapísať, čo ho práve spustilo. Vie nastaviť pripomienky, aby ste si návyky nezabudli zapisovať.

Beeminder

aplikácia iOS a AndroidFunguje na základe toho, že dáte do toho svoje peniaze. Zaviažete sa k plneniu nejakého návyku (alebo dosiahnutie cieľa, to už je na vás) a ak nejaký deň nesplníte, Beeminder vám zoberie peniaze. Celkom dobrá motivácia, že?

Je to taký nástroj, ktorý sa hodí pre ľudí, čo majú s disciplínou naozaj problém a potrebujú zo začiatku poriadnu motiváciu zvonka. Tento program vie spolupracovať s celým radom aplikácií od Trella, Todoist, Slack, cez Stravu, Apple Health, Duolingo až po IFTTT. Takže si jednoducho berie dáta z programov, s ktorými pracujete. O to menej starostí.

Habitica

Aplikácie pre iOS a Android. Ak máte problém s dodržiavaním zvykov a plnením úloh, prečo si z toho neurobiť hru? V Habitice máte svoju vlastnú postavu a keď plníte úlohy, zbierate skúsenosti a získavate výstroj, bojujete v bitkách, môžete uzatvárať pakty a ak sa vám darí, postupujú všetci v skupine. Ak nie, trpí celá skupina.

Je to taký zábavný spôsob, ako sa donútiť plniť úlohy. Nesústredí sa na pozorovanie návykov, ale každodenné plnenie, ktoré má za dôsledok zlepšovanie postavy – svoj pokrok vlastne vidíte na postavičke a na plnení misií. Mínusom je v aplikácii trochu vtipné počeštenie len tak na polovici položiek a možno aj absencia grafov.

Habitify

Ponúka prepracované užívateľské prostredie s ešte rafinovanejšími štatistikami vášho počínania. Navyše ponúka možnosť zvoliť si svetlé či tmavé prostredie, ktoré nebije toľko do očí. Ponúka niekoľko predpripravených cieľov, ale rovnako je dôležité vedieť, čo chcete dosiahnuť vy sami. Habitify ponúka ako bonus aplikáciu pre Mac.

Aplikácia vznikla primárne pre používateľov iOS, avšak už teraz je v niekoľkých krajinách dostupná aj pre používateľov Androidu a možno tak skoro očakávať, že sa otvorí všetkým. Ponúka bezplatný modul, ktorý sa opäť obmedzuje na menší počet zvykov a cieľov.

Done

Ak patríte k nenáročným používateľom, Done je pre vás to pravé.

Aplikácia je jednoduchá, žiadne zbytočné funkcie a vylepšenia, ktoré by obťažovali. V niekoľkých krokoch si svoj cieľ nastavíte podľa potrieb, dáte mu zvolenú farbu pre lepší prehľad a všetko je v priebehu niekoľkých sekúnd vyriešené.

Navyše máte k dispozícii prehľadné  štatistiky na jednej stránke, kde prepínate medzi dňami, mesiacmi a roky. Aj tu je bezplatný model obmedzený na 3 ciele.

Ján Dubnička

Autor je kouč a lektor – Satisfactory

Použitá literatúra:

BURNETT, Dean: Mozek sabotér. Praha: Nakladatelství Pavel Dobrovodský – BETA, 2016

DUHIGG, Charles: Sila zvyku. Bratislava: Tatran, 2013

EAGLEMAN, David: Mozog. Váš príbeh. Bratislava: BizBooks, 2017

ROCK, David: Leadership s klidnou myslí. Praha: Pragma, 2009

https://jamesclear.com/new-habit

https://blue-sky.co.uk/new-years-resolutions-the-personal-change-cycle/

 

Mohlo by vás zaujímať