Vyrobte si tričko s vlastným nápisom

Chcete podnikať? Netreba vymýšľať teplú vodu. Hlavne robte veci autenticky a kvalitne.

Možno aj vy niekedy rozmýšľate, aký darček a pozornosť vymyslieť vašim priateľom či kolegom k sviatku. Táto stránka na výrobu tričiek s vlastnou potlačou zažíva čoraz väčší rozmach a patrí medzi veľmi populárne stránky, ktoré ponúkajú výrobu vlastných tričiek s potlačou. Možno si poviete, že čo? Tričká? Veď takých firiem je pomaly viacej ako predajní s potravinami. 

Trik je však v niečom inom. Na to, aby ste vynikli, nemusíte vymyslieť teplú vodu. Stačí robiť veci inak… Už len tým, že budete robiť veci zodpovedne a kvalitne, tak sa odlíšite od väčšiny “konkurentov”. Vyspovedali sme teda majiteľa firmy vyrobsitricko, pána Pavla Justa a na konci rozhovoru nájdete aj možnosti spolupráce.

Pavel, prezraďte nám, ako ste začínali s výrobou vlastných tričiek? 

Začínali sme ako predajný partner veľkej  zahraničnej firmy na výrobu tričiek s potlačou. Bohužial táto spolupráca nebola vôbec ideálna, pretože sme nemohli ovplyvniť sortiment, kvalitu produktov a dokonca sme nemohli ani vyhodnocovať marketingové aktivity. 

Takisto sa nám vo výsledku nepáčila horšia služba pre zákazníkov – napríklad obmedzujúca bola dlhá doba dodania produktov, väčšinou viac ako 3 dni. 

Vďaka tejto spolupráci sme sa však naučili veľa nového, videli sme čo funguje, čo naopak nefunguje. A tiež čo všetko je pri troche snahy možné zlepšovať.

Takže sme sa pustili do vlastného podnikania s tričkami.

Nemali ste strach, pustiť sa do niečoho takého? Predsa len ide o segment, kde je treba pomerne veľké investície do technológií.

V našich začiatkoch (koncom roka 2012) sa celosvetovo šíril akýsi strach z ďalšieho konca sveta, takže sme nemali čo stratiť. Ak by nevyšiel biznis s tričkami, komu by to vadilo? 🙂 

Ale nie, strach sme nemali – síce, každé podnikanie obnáša nejaké riziko. My sme mali výhodu v tom, že sme sa v tomto podnikaní už pohybovali a vedeli sme čo môžeme zmeniť, aby to fungovalo lepšie.

Rozhodli sme sa zmeniť veci takpovediac od základu. Zadovážili sme si vlastnú tlačiareň na výrobu tričiek, vlastný sklad tričiek a vlastnú intuitívnu aplikáciu na výrobu tričiek. 

Vyrobte si tričko s vlastným nápisom

Vďaka tomu sme v dnešnej dobe schopní odoslať tričká ihneď v deň, keď si ich zákazník objedná (ak sa objednávka potvrdí do 10:00 ráno). Tovar máme totiž priamo na sklade. Stavili sme tiež na trochu náročnejšiu cestu aj čo sa týka kvality vyrobených tričiek. 

Namiesto tuctových návrhov, ktoré sa dajú zohnať jednoduchšie (a preto ich ponúka väčšina konkurencie), sme stavili na unikátnosť a kvalitu grafických návrhov. Máme na to vlastného grafika a takisto spolupracujeme s externými grafikmi. Máme víziu a snahu postupne vybudovať komunitu grafikov.

Pomáhal vám niekto v ťažkých začiatkoch? 

Určite áno, pomáha nám firma just4web.cz, s ktorou dlhodobo spolupracujeme ešte aj dnes. Máme u nich spoľahnutie na internetový tím špecialistov na online služby, marketing a tvorbu webov. Práve preto dokážeme rýchlo reagovať na úplne nové trendy v online svete. 

Hovoríte v množnom čísle. Koľko ľudí je vo vašom tíme vyrob si tričko? 

Rozbehnúť výrobu a eshop so sortimentom tričiek nie je možné bez ľudí v tíme. Ak má totiž stáť práca len na jednom človeku, ďaleko by nezašiel. V princípe by si to mohol skúsiť, ale po krátkej chvíli by buď skolaboval fyzicky, prípadne by vyhorel. 

Na projekte spolupracujeme aktuálne piati.

Aké to bolo nájsť vhodných spolupracovníkov na ktorých sa dá stopercentne spoľahnúť? Pretože v dnešnej dobe mnoho firiem zápasí najmä s nájdením vhodných a kvalitných ľudí. 

Som nesmierne vďačný, že sme mali na spoľahlivých a lojálnych spolupracovníkov od začiatku šťastie. Skôr sme v úvode bojovali s technológiami, kým sa nám ich podarilo zvládnuť proces digitálnej technológie tlače. Išlo nám celý čas o to, aby boli výrobky kvalitné a aby sa naši klienti ku nám s radosťou vracali. 

Aké sú najobľúbenejšie motívy?

Najobľúbenejšie sú svadobné a rozlúčkové tričká, tričká pre páry, tričká s vlastnou potlačou s pomocou aplikácie a takisto aj tričká pre najrôznejšie hobby a podobné aktivity – napríklad rybárske tričká.

Stalo sa vám, že klient chcel potlačiť aj niečo nevhodné? Napríklad rôzne slogany o svokrách alebo slogany, ktoré vzbudzujú diskrimináciu? Odmietate takéto objednávky?

Áno, stáva sa aj to – pokiaľ nejde o nič vážne alebo diskriminačné, tak vieme privrieť oči. 

Napríklad si dal raz jeden zákazník potlačiť motív so starou hrdzavou felíciou so trochu vulgárnymi nápismi – boli sme z toho znechutení a veľmi sa nám do toho ísť nechcelo, keďže to však bola jedna z prvých objednávok, snažili sme sa zákazníkovi vyhovieť. Takže sme mu ten hnus vytlačili, no on si nakoniec zásielku neprevzal. Kedže sme však boli z toho výrazne znechutení – vytlačiť hnus len kvôli nemu a on si ho ešte nepreberie – urgovali sme ho a na druhýkrát si zásielku prevzal. Možno to chcelo byť aj pre nás menšie upozornenie : – )

Keď si dal raz niekto vytlačiť na tričko hákový kríž, ten sme mu samozrejme nevytlačili. Prišiel za nami aj náš tlačiar, že to proste tlačiť nebude.

Aké sú vaše plány do budúcna? Plánujete rozširovať pôsobnosť?

Určite máme vízie a aj plány rozšíriť sa v ďalších krajinách a ponúkať podobný sortiment ako na Slovensku, tak aj v Česku – tričká a mikiny s potlačou. Odkaz z tohto rozhovoru nie je iba v inšpirácii, ktorá by mohla znieť v zmysle sloganu:  Vyrobte si tričko s vlastným nápisom. My hľadáme aj spolupracovníkov.

Radi by sme určite zahájili aj ďalšie typy spolupráce s offline tlačiarenskými firmami, ktoré tlačia aj na iné rôzne predmety ako napríklad hrnčeky, osušky, čiapky, dresy a tak ďalej – pretože je množstvo takýchto firiem, ktoré by vedeli ponúknuť vlastnú potlač na najrôznejšie predmety, akurát im k tomu chýba jednoduchá a používateľsky príjemná aplikácia – tú by sme im vedeli poskytnúť my.

Alebo možno tento rozhovor číta niekto, kto má fanúšikovskú základňu a rozmýšľa nad spustením vlastnej značky. Sme pripravení spolupracovať. Taktiež, ak práve niekto prišiel o prácu a uvažuje nad tým, že by začal podnikať práve v tomto segmente – vieme poskytnúť zázemie a technológie…

Vyrobte si tričko s vlastným nápisom

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by sa vám páčiť…

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

 

Mohlo by vás zaujímať