fbpx

Taliansko? Veľký pozor si dajte na tradičné talianske reštaurácie, kde na stoličke sedí „mafiózo grande“

Výlet do Talianska bez cestovky…

Leto sa šialeným tempom blíži a ja mám chuť flákať sa kade-tade po svete a užívať si chute a vône krajín, ktoré boli viac-menej doteraz kvôli covidu zakázané. Rozhodli sme sa preto s mojím dobrým mužom, že toto leto „pobeháme“ čo najviac krajín a spravíme si krátke výlety na 3 – 4 dni. Samozrejme, keďže jackpot sme zatiaľ nevyhrali a nepatríme ani k šťastným bohatým dedičom či super „zavodou“ podnikateľom, snažíme sa ísť cestou tzv. „budgetových“ výletov. Dnes to bude výlet do Talianska bez cestovky…

Niektoré výlety sa nám darí absolvovať s nižšími nákladmi, inde však ulietavame, keď si nevieme tzv. od huby odtrhnúť.

Tak som sa rozhodla, že toto leto vám budem prihadzovať pár cestovateľských tipov.

S manželom pracujeme „pre seba“, takže máme slobodu v rozhodovaní ohľadom času a dĺžky trvania našich výletov.

To je asi základný predpoklad získania napríklad letenky za pár eur. Ak teda musíte sedieť v kancelárii minimálne 8 a pol hodiny denne, či pracujete na zmeny a dovolenku si musíte nahlasovať pol roka dopredu alebo sa vmestiť do času závodnej dovolenky, tieto cestovateľské tipy vám moc nepomôžu a skôr vás naštve, že niekto môže a vy nie. No verím v dobroprajnosť Slovače a v chuť si prečítať niečo zaujímavé a nové, tak pokračujte.

Tento rok v marci sme už absolvovali výstavu Expo2020 v Dubaji, ale o tom dnešný článok nebude, ten príde neskôr, no bol to veľkolepý zážitok. Dnes píšem o inej krajine, z ktorej sme sa vrátili pred troma dňami. Je to „Bella Italia“.

Taliansko sa mi vždy páčilo…

Najmä oblasť Toskánska, kde sme sa rozhodli, že strávime dôchodok, do ktorého by som chcela ísť v 45-ke. Teraz je ten čas, kedy sa môžeme všetci spolu zasmiať… Ale nevadí, snívať treba a „dožvie“ (ako sa v regióne Zlatomoravecka-CalexCity hovorí), možno sa nám to aj podarí. Taliansky spôsob užívania života sa mi páči. Neskoré fantastické večere, veľa vínka/Aperol Spritzu, slnko a poobedný šlofík, to všetko sú prednosti, ktorými nás táto krajina láka. Nehovoriac, samozrejme, o významnej histórii, horách a mori.

Preto sme neváhali, a keď sa naskytla príležitosť zaletieť si na pár dní do Ríma, hlásili sme sa s veľkým nadšením.

Tento výlet do Talianska bez cestovky bol výnimočný hlavne tým, že sme nemuseli robiť nič.

O všetko sa postarala naša kamarátka Hanka, ktorá už v Ríme niekoľkokrát bola a vedela, kde je najlepšie sa ubytovať, ako aj iné tipy a triky z tohto prekrásneho mesta. Vybrali sme sa teda v počte štyroch kusov aj s kamarátkou Deniskou, pri ktorej humore nezostane žiaden kútik zvesený smútkom. Partia na pohľadanie spôsobila, že výlet bol vydarený a plný smiechu. Letenky Hanka kupovala cez Pelikán, kde sa treba nejak vtesnať do termínov, ktoré ponúkajú letecké spoločnosti.

Leteli sme Ryanairom.

Treba dávať pozor na prvú fintu nízkorozpočtových spoločností.

Síce máte pocit, že ste kúpili letenku za super cenu s príručnou batožinou, no realita je vždy trošku posunutá. Leteli sme na tri dni, príručná batožina by stačila, no zrovna táto letecká spoločnosť má batožinu rozdelenú na viacero kategórií. Akciové letenky prevažne idú s tzv. „small bag“, čo je skutočne malá taška s rozmermi 20 x 25 x 40 cm. Stalo sa, že niektorí spolucestujúci mali batožinu väčšiu a na mieste museli priplatiť 70 eur za nadrozmer.

Výhodou tejto leteckej spoločnosti je, že si môžete stiahnuť do telefónu aplikáciu, cez ktorú si spravíte online check in – tu sa dá priplatiť aj väčšia batožina či vybrať miesta pri sebe – samozrejme, za všetko sa pripláca. Letenku už potom tlačiť nemusíte, v aplikácii máte svoj QR kód, pridáte covid pas a môžete veselo cestovať bez zbytočných papierov, ktoré aj tak postrácate na letiskových toaletách. Ak ste naučení na trošku sparťanskej výchovy, prípadne nemáte vysoké požiadavky, stačí naozaj kúpiť takúto lacnú letenku, zbaliť sa do super-extra-mini tašky a veselo si polietať Európu za pár eur.

Ak však potrebujete na palube jedlo, sedieť všetci pri sebe a držať sa pri vzlietaní za ruky, mať zabalené oblečenie na prezliekanie sa párkrát za deň, tak na doplatkoch dokopy zaplatíte viac, ako keby ste kúpili drahšiu letenku cez klasickú leteckú spoločnosť. Treba si rozmyslieť, na čo radšej miniete peniaze. My sme minuli na jedlo a pitie, my sme totiž vychutnávači a žrúti.

Druhý bod, ktorý vám zhltne veľkú časť nízkorozpočtovej dovolenky, je v Taliansku jedlo.

Je také dobré a výnimočné, že pre nás bol problém sa stravovať striedmo či skromne. Dopriali sme si. A dobre sme urobili. Taký tuniakový steak v pistáciovej kruste, domáce ravioli či ozajstná talianska pizza a zmrzlina, to sú nezabudnuteľné zážitky. Určite si vyhraďte väčšiu časť peňazí na výnimočné jedlo. U nás to nezažijete. Úzke uličky krásneho Ríma plné malých reštaurácií, kde sú všetky stoly vonku natlačené jeden na druhý, to je ozajstná romantika.

Výlet do Talianska bez cestovky - Rím

Taliani sa asi veľmi nezaujímajú o to, čo hovoria hostia pri susednom stole, čo majú na sebe alebo čo jedia.

Každý si išiel svoje a nikomu nič neprekážalo. Na dobrý taliansky obed či večeru si treba vyhradiť viac času ako u nás. Kým si objednáte, kým prinesú predjedlo – nedajboh si dáte ich typickú 5-chodovú večeru – kým si poviete všetko, čo treba, no aspoň dve hodinky treba počítať. A je to fajn, predsa nenahádžete do seba také skvelé jedlo, aby ste sa potom hnali ako splašené kone do Vatikánu, nech vám nevykúpia magnetky so Svätým otcom. My sme zvládali zväčša predjedlo – ktoré sme si podelili dvaja a hlavné jedlo, vínko, chlebík s olivovým olejom a vodu. Takáto kombinácia vyšla do 30 € na osobu.

Veľký pozor si treba dávať na tradičné talianske reštaurácie, kde na stoličke sedí tzv. „mafiózo grande“ …

…a láka ľudí na domáce cestoviny, ktoré v kuchyni pripravuje jeho žena. Nakoniec ženu nevidíte, len vysoký účet s položkami, ako servis, chlieb – ktorý sme nemali, no hneď, ako sme na to upozornili, zmenil sa na poplatok za prestieranie stola, či Aperol Spritz za 12 eur. Mafiózo grande nás obtiahol o euráče a dostali sme za to skvelý herecký výkon a ponaučenie.

Servis 9 € za obsluhu si zaúčtovali aj v ďalšej malej lokálnej reštaurácii, kde sme si dali hneď prvé raňajky po prílete, tiež tam bol mafiózo grande, no tento bol bez hereckého výkonu, utiahnutý za barom.

Treťou položkou, ktorá navýši váš rozpočet v Ríme, sú pamiatky, ktoré chcete navštíviť.

Jediné miesto, kde sme neplatili vstupné, boli Španielske schody – na ktorých sa nesmie sedieť, inak vás vypíska píšťalkou ako v Štúrove na kúpalisku malá italská policajtka. Za vatikánsku menu sme sa dostali aj do Baziliky svätého Petra, ktorá predstavovala absolútny vrchol bohatstva a materializmu, krásny umelecký zážitok, no duchovný až tak nie, zadarmo bol tiež vstup do Pantheonu – veľkolepá stavba, kde sa ten duchovný zážitok dostavil vo väčšej miere.

Vatikán však odporúčam aspoň raz vidieť, treba sa obrniť trpezlivosťou, fľašou vody a dobrou obuvou. Kopec ľudí, no tiež kopec krásnych umeleckých pohľadov a historické klenoty vás doslova kopú do zadku na každom kroku.

Výlet do Talianska bez cestovky - Vatikan

Pre mňa však  boli najväčším zážitkom prechádzky uličkami a fantastické jedlo.

Určite odporúčam zabookovať hotel v blízkosti centra, my sme mali všetko „napešo“, približne do 1,5 km. Nachodili sme kopec kilometrov, ale stálo to za to. Všetky domy s drevenými okenicami a zarastené vchody, no veľká romantika.

Taliansko má u mňa 9 z 10 bodov. Ten jeden doplním, keď budeme „dôchodkovať“ v 45-ke v našom vinohrade v Toskánsku.

PS 1: Ak pôjdete našim štýlom, isto stavte na pohodlnú a kvalitnú obuv, inak sa po prvom dni budete nadnášať na pľuzgieroch ako na obláčiku – Deniska by vedela rozprávať.

PS 2: Všade sú predavači náramkov a iných hlúpostí z afrických krajín, opýtajú sa vás „koľko je hodín“ a keď sa pozriete na ruku, hodia vám naň svoj náramok a začnú svoju reč o „darčeku, len pre teba kamarát môj“, netreba sa dať obabrať… máme tri náramky…. za 10 eur.

PS 3: Vstupenky do pamiatok kupujte online deň vopred a ideálne bez sprievodcu, ušetríte kopec času aj peňazí. Na googli sa dá naštudovať všetko a môžete ísť svojím tempom. Aj keď výklad od sprievodcu v talianskej angličtine je celkom zábava: Ye S, my frien D…

Dnes večer odlietame na Maltu. Na tú ozajstnú, nie slovenskú. Na Maltu chodíme radi, takže najbližší článok bude práve „malťanský“.

Arrivederci amici!

Eva Czermak

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať