Výlet autom po Slovensku je krásny nápad. Máme pre vás tipy, ako sa pripraviť

Výlet autom po Slovensku je krásny nápad. Máme pre vás tipy, ako sa pripraviť

Chcete precestovať celé Slovensko, od Čiernej nad Tisou cez Dudince až po Skalicu? Je to vynikajúci nápad. Naša krajina môže byť právom hrdá na svoje krásy, historické pamiatky, no a nemôžeme zabudnúť ani na gastronómiu. Poradíme vám, ako sa na takýto turistický počin pripraviť, na čo si dať pozor, no a dáme vám nejaké tipy aj na samotné výlety. 

Príprava auta

Pokiaľ sa rozhodnete pre prenájom auta, síce vás to môže vyjsť drahšie, no nemusíte sa starať o dôkladnú kontrolu pred cestou. Na druhej strane, pocit istoty je s najväčšou pravdepodobnosťou silnejší pri šoférovaní vozidla, s ktorým ste už absolvovali niekoľko dlhých spoločných kilometrov. 

Nevystavujte sa ani tomu najmenšiemu riziku, revíziu nezanedbajte ani vtedy, ak vaše auto je spoľahlivé. V prvom rade skontrolujte, v akom stave sú vaše pneumatiky. Nestačí sa na nich iba „pozrieť“, odmerajte aj tlak. Ak neviete, ako na to, resp. netušíte, aké sú parametre správnych pneumatík, navštívte internetový portál Oponeo.sk. Pokračujte prehliadkou stieračov, batérie a hladiny brzdovej, chladiacej kvapaliny a motorového oleja. Dajte si vyčistiť klímu, v letných horúčavách ju asi budete používať frekventovane. 

Povinná výbava auta je presne tá položka, ktorej venujeme menej pozornosti ako by sme mali. Pozrite sa na to, či sa vo vašom aute naozaj nachádza výstražný trojuholník, reflexné oblečenie v dosahu z vodičovho sedadla, náhradné koleso so zdvihákom a kľúčom a autolekárnička. To isté platí, samozrejme, aj na papiere od auta. Čert nikdy nespí, takže pred odchodom skontrolujte, či máte u seba svoje doklady totožnosti vrátane vodičského preukazu. 

S telefónom aj na koniec sveta?

Roadtrip po Slovensku je vynikajúcim nápadom predovšetkým preto, lebo sa nikam nemusíte ponáhľať. Naša krajina je síce bohatá na atrakcie, ale nepatrí medzi najväčšie. V priebehu jedného dňa sa pohodlne dostanete z jedného veľkého mesta do druhého s niekoľkými plnohodnotnými výletmi. 

Kedy ste naposledy cestovali s papierovou mapou? V súčasnom digitálnom svete je podobná predstava pre mnohých úsmevná, pritom táto pomôcka by nemala chýbať vo vašej výbave. Nemusíte si nič kupovať, stačí, ak si vytlačíte niekoľko máp z internetu v závislosti od toho, ktoré miesta chcete navštíviť. Nezabudnite na sieť diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku. Prečo takéto opatrenia? V prvom rade, stroje vám síce srdce nezlomia, no aj tak môžu sklamať. Stačí, že svoj telefón nenapojíte na nabíjačku správne, že náhodou necháte zapnuté dáta pri večernom pozeraní online videí, nehovoriac o neúspešnom napájaní sa na mobilnú sieť v horách alebo pri hraniciach.

Tankovanie je ťažká téma

Vodiči majú jeden veľký spoločný sen: zrušenie potreby tankovania. Pokiaľ nie ste vlastníkom elektromobilu, žijete asi v permanentnom sklamaní z nesplnenia tejto túžby. Pri trochu plánovania si však viete ušetriť. Nie je jedno, kde dopĺňate palivo. Vyhýbajte sa pumpám popri diaľnici, prípadne na hlavných ťahoch. Keďže na týchto miestach je menej „benzínok“, ceny bývajú vyššie. Logicky, na mape skôr hľadajte body s vyššou hustotou staníc na tankovanie. 

Presný itinerár vám môže ušetriť aj peniaze. Pokiaľ presne viete, kam chcete ísť, vyhnete sa riziku obchádzok, čím miniete aj menej benzínu alebo nafty. Ak sa ale radi strácate a objavujete náhodné miesta, na svoju peňaženku nemyslite až tak svedomito. Primárnym rozhodovacím faktorom počas roadtripu by malo byť to, aby ste si výlety čo najviac užili. 

Ale kam pôjdeme?

Krásy Slovenska by si zaslúžili niekoľko samostatných článkov, tento odsek považujte skôr za zbierku rôznych tipov, než na zoznam tých najlepších miest. Závisí od vašich preferencií, čo všetko sa dostane do vášho bedekra. 

Pokiaľ ste len začiatočníkom v objavovaní slovenskej prírody, vsaďte na klasiky, čiže naše pôvabné národné parky. Najznámejší je TANAP (Tatranský Národný Park), aj keď silnou konkurenciou je aj Slovenský Raj, nehovoriac o NAPANT-e, Slovenskom Krase, Poloninách, Malej a Veľkej Fatre, Pieninách a Muránskej planine. Ak dobrodružstvá z prírody radi kombinujete s mestskou turistikou, výber opäť nebude jednoduchý. Pokiaľ túžite po objavovaní neznámeho, vyberte sa na východ, napríklad do Čiernej nad Tisou alebo Medzilaboriec. No na druhej strane máme niekoľko dychberúcich „komerčnejších“ pokladov. Napríklad, Levoča, Bardejov, Banská Štiavnica a ružomberský Vlkolínec sa nachádzajú v zozname UNESCO.

Zdroj fotiek: Freepik.com

Mohlo by vás zaujímať