fbpx

Postavenie Ivermectinu sa v indikácii Covid-19 vyhlásením EMA nijako nezmenilo. Vždy to bol liek v pozícii „add on therapy“.

Postavenie Ivermectinu sa v indikácii Covid-19 vyhlásením EMA nijako nezmenilo. Vyjadrenie EMA a použitie Ivermectin
Včera vo všetkých médiách rezonovala správa od EMA a o použití lieku Ivermectin. Oslovili sme MUDr. Slavomíra Šucha*, ktorý verejne informoval o použití v jeho doterajšej praxi a aj o výsledkoch.

Rozhovor s MUDr. Šuchom sme v minulosti priniesli tu – https://www.40plus.sk/ivermectin-je-schvaleny-a-na-slovensku-nedostupny-slavomir-such-za-zhorsujucimi-sa-cislami-na-slovensku-su-umierajuci-ludia-bijem-na-poplach/

Čo si, ako lekár, myslíte o stanovisku EMA v súvislosti s Ivermectinom?

Postavenie Ivermectinu sa v indikácii Covid-19 vyhlásením EMA nijako nezmenilo. Vždy to bol liek v pozícii „add on therapy“. Rovnako Ivermectin, ako aj takmer všetky lieky, ktoré súčasná medicína  ̶  aj pri aplikovaní princípov „evidence based medicine“ používa v liečbe Covid-19. Nemá za sebou v tejto konkrétnej indikácii žiadnu placebo kontrolovanú a cielene dizajnovanú klinickú štúdiu, ktorá by ho zaraďovala do kategórie dôkazov IA.

Používanie Ivermectinu je oprávnené pre jeho akceptovateľný bezpečnostný profil a predvídateľný farmakokinetický profil v organizme.

Skúsenosti lekárov s jeho očakávaným liečebným účinkom sú zhrnuté do neformálnych, neoficiálnych liečebných protokolov profesora Marika.

Vzhľadom k charakteru pandémie, nevyspytateľného priebehu ochorenia, kedy nevieme v individuálnych prípadoch bezpečne odhadnúť, či ochorenie nepokročí do fatálneho konca aj u pacientov bez prítomných známych rizikových faktorov (mladí, zdraví, bez obezity či komorbidít), je použitie Ivermectinu indikované ako jedna z mála možností, kde predpokladáme schopnosť lieku spomaliť a zmierniť vývoj príznakov a zmierniť poškodenie organizmu vírusom.

V tejto pozícii sú aj ostatné používané lieky  ̶  Kolchicín, Hydroxychloroquine, Isoprinosine, používanie stopových prvkov či vitamínov.

Použitie Ivermectinu vo včasných fázach ochorenia navyše nezabraňuje použitiu žiadnych oficiálnych liečebných režimov vrátane systémovej kortikoterapie, antibiotickej liečby, antikoagulačnej liečby, ktorá lieči už orgánové následky koronavírusovej infekcie a symptómy ochorenia.

Používanie Ivermectinu v liečbe a prevencii zhoršenia koronavírusovej infekcie nie je nijako ovplyvnené výrokom EMA, nakoľko jeho miesto v liečbe Covid-19 je v dôkazovej skupine 3.

Môže mať vyjadrenie EMA dopad na terajší stav a prax? 

Obávam sa, že výrok EMA môže mať negatívne následky na dostupnosť Ivermectinu oficiálnou cestou cez lekárne a distribučné spoločnosti. A to so všetkými následkami, ktoré tento stav prináša. Spomeniem  stratu kontroly kvality lieku, správnu dispenzáciu lieku alebo zvýšenie jeho ceny.

Ivermectin je liek používaný na základe konsenzu medzi pacientom a lekárom, kde pri správnom posúdení rizík a informovaní pacienta o očakávanom benefite vo vzťahu k rizikám, bude mať ďalej svoje miesto v liečbe Covid  ̶ 19.

*MUDr. Slavomír Šuch, lekár internej JIS a urgentného príjmu v nemocnicach Čadca a Trstená a na oddelení urgentného príjmu v Martine

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

MUDr. Slavomír Šuch: Za zhoršujúcimi sa číslami na Slovensku sú umierajúci ľudia… Bijem na poplach!

 

 

Mohlo by vás zaujímať