Vyhorela a zmenila život od základu

Dnes viem, prečo som si „musela“ kúpiť koňa.

Tento text vyšiel u nás pred 3 rokmi. Dnes mi ho Daniela pripomenula. Nech sa páči...

Ak by som mala napísať úvod k tomuto článku, začínal by pre dnešnú dobu dosť tradične. Vyhorela a zmenila život od základu. Alebo: Odišla z korporátu a začala podnikať. Oblasť podnikania to ale nie je úplne tradičná. Daniela Tejkalová sa totiž venuje koňom a založila aj občianske združenie Čarovné kone – jej motorom je aj vízia „iného spolužitia s koňmi a s celou prírodou“.

Daniela, čo vás viedlo ukončiť kariéru v korporácii?

Prvú polovicu života som trávila v mojom rodnom meste, v Bratislave. Živila ma práca v oblasti marketingu, stratégie, zákazníckej skúsenosti a prieskumu trhu (7 rokov v prieskumnej agentúre a 6 rokov v prostredí korporácie). Vždy išlo o to, ako čo najlepšie uspokojiť potreby spotrebiteľov a urobiť z nich lojálnych platiacich zákazníkov.

Práca ma spočiatku nesmierne bavila. Ako kvalitatívna prieskumníčka som sa veľa dozvedela o potrebách ľudí, o vývoji nových produktov a zároveň som spoznávala nových ľudí, pracovala som v atraktívnom prostredí a s najnovšími technológiami. A dostávala som za to dobre zaplatené!

V 30-ke som mala všetko, o čom som snívala. Dom s veľkou záhradou, nové auto aj dosť peňazí na čokoľvek, cestovanie a darčeky pre blízkych. Manžela, psa aj mačku. Svet sa mi zdal gombička, kde je možné úplne všetko… stačí poznať tie správne možnosti a mať dosť odvahy si za tým ísť.

Prišiel akýsi zlom a aj doma to začalo škrípať. Dlhoročný vzťah s manželom som vymenila za slobodu a samostatnosť, no dlho som sama nebola. Prišiel nový partner a v 36-ich som sa stala prvýkrát mamou. Presťahovali sme sa do lesov Malých Karpát a pustili sme sa aj do vlastného podnikania v oblasti prenájmu priestorov na školenia. Začala som venovať viac pozornosti zdraviu rodinky a stavu planéty.

Všetko doma bolo eko – bio a občas som išla okoliu na nervy. Aj e-shop som si ako mama na materskej založila, aby toho bolo viac! V roku 2011 bola „bio sféra“ ešte pomerne v plienkach, ale nádej na úspech ma hnala vpred.

Rodinný rozpočet však pomalý nárast e-shopu a naše nároky na život dlhodobo neuniesol a ja som sa opäť vrátila do sveta biznisu. Vydržala som 3 roky. Všetko, čo sa mi predtým zdalo dôležité, mi zrazu prestalo dávať zmysel. Nekonečné mítingy, projekty, čísla a neskutočný tlak na výkon a rýchlosť. Termíny, 9 hodín v open office klíme, fast food a hodiny v zápche. Ľudia mi nevadili – tí boli skvelí!

Ale celkové nastavenie „biznis sveta“, kde človek… aj zamestnanec… je len „číslo“… ma postupne prestalo baviť. Snažila som sa o zmenu, o spoluprácu a nie konkurenčný boj (aj v rámci firmy) a o skutočné napĺňanie potrieb ľudí a nielen napĺňanie biznis plánu. Bolo to však väčšie ako ja… a tak som postupne strácala dych a vyhorela som.

Čo bolo najťažšie, keď ste sa rozhodovali pre zmenu?

Keď zomrela moja mama (podľahla rakovine, podobne ako 20 rokov predtým môj otec), už som to neuniesla a dala som výpoveď. Nerozmýšľala som vôbec. Povedala som si, že je čas „žiť vlastný život“. A kúpila som si koňa. Bez skúseností a bez porady s inými koniarmi. Ako dieťa som bola pri koňoch často, ale veľa som o nich nevedela. Ale aj tak som si trúfla. Dnes viem, že to nebolo múdre (prosím, nekupujte si koňa skôr ako o nich neviete dosť!), ale u mňa to tak asi malo byť.

Vyhorela a zmenila život od základu

Čo bolo pre vás dôležité vtedy a čo je dnes?

Dnes viem, prečo som si „musela“ kúpiť koňa. Naučil ma totiž nesmierne veľa dôležitého – o mne, o koňoch, o pravidlách prírody aj nových možnostiach spolužitia. Bol to skok do neznáma, no neľutujem. Hoci mám oveľa menej peňazí a istoty ako predtým, cítim sa naplnená a „na koni“. Zatiaľ čo predtým mi veľmi záležalo na tom, či „splním úlohu“, dnes sa teším z toho, že som „sama sebou“. Aj s tými mojimi šedivými vlasmi, starým autom a topánkami od blata. Ale som aj pokornejšia a začínam si vážiť aj pocit istoty, ktorú nám spoločnosť môže dať.

Všetko to, čo som si odžila a naučila sa za posledných 5 rokov „mimo matrixu“, na vlastnej aj cudzej farme, pri koňoch, či v osobnom turbulentnom živote a samostatnom podnikaní, stálo za to a dnes to poznanie rada sprostredkúvam aj iným. Využívam na to nielen kone, ale aj prvky transformačného koučingu, kineziológiu a Bachovu kvetovú terapiu.

Moja kamarátka a obľúbená koučka Gabi Revická na to našla aj výstižný názov „koučka v sedle“, ale hanbím sa ho používať, keďže v sedle moc často nesedím.

Všetky tie metódy majú spoločné to, že pracujú s emočným svetom a osobnými postojmi a pomáhajú človeku dostať sa „bližšie k sebe“, k tomu, čo naozaj potrebuje naša duša. Nič viac totiž nepotrebujeme. Študovala som pôvodne dejiny filozofie a mám predsa len bližšie k psychológii ako k biznisu, tak sa v oblasti služieb a pomoci konkrétnym ľuďom cítim oveľa viac doma ako v „hard“ biznise.

Aký je život na konskom chrbte a ďaleko od mesta?

To, čo kone dokážu naučiť ľudí, je nesmierne „veľké“ a dôležité, hlavne v tomto období. Kone (ak im to umožníme) učia rovnováhe, empatii, komunikácii, pravdivosti a spolupráci. Je to niečo, čo súčasnému svetu tak veľmi chýba a je vnímané skôr ako „ženská cesta“. Spolu s priateľkou, psychoterapeutkou, koučkou a koniarkou Hankou Šiškovou a ešte s ďalšími ženami od koní, som o tom napísala aj knihu. Volá sa Čarovné kone, rovnako ako občianske združenie, ktoré sme založili na podporu vízie „iného spolužitia s koňmi a s celou prírodou“.

Obe cítime, že prinášame novú oblasť, hlavne u nás, ale po vzore zahraničných rozvojových a terapeutických aktivít s koňmi, vieme, kam smerujeme a že to má rozhodne zmysel. Veď kto by dnes nepotreboval odbúrať stres, poliečiť traumy, nastaviť osobné hranice, vedieť, čo s emóciami, rozumieť iným či ich zodpovedne viesť?

Vyhorenie a zmena - čarovné kone

Čo presne robíte a môžu čitatelia využiť vaše služby?

V súčasnosti pôsobíme na rôznych miestach, v možnostiach, aké máme a robíme aj všeličo iné, ale túžime po vlastnej farme, kde by sme sa mohli naplno realizovať. Podobne však, ako mnoho iných, ktorí sa rozhodli „robiť veci inak“, v súlade s víziou nového sveta, stojíme dnes na križovatke a hľadáme „tú správnu cestu“. Našťastie však máme tie naše kone a pri nich je nám to vždy opäť jasné. A tak kráčame ďalej a tešíme sa na jarné lúče novej energie, pretože máme kopec ďalších plánov, osobných aj pracovných.

Danielu a jej služby nájdete tu: https://www.danielatejkalova.sk/rozvoj-s-konmi/

Podporiť jej aktivity môžete aj zakúpením knihy tu: https://www.danielatejkalova.sk/kniha/

Zanechať odkaz môžete v komentári na FB TU: https://www.facebook.com/40plus.sk/posts/1340709309595958

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus

Mohlo by vás zaujímať