Vyberte si hotovosť. Kartou možno v januári nezaplatíte. Podľa vedcov hrozí kolaps internetu. 

V Austrálii vypadol internetVyberte si hotovosť. Kartou možno v januári nezaplatíte. Podľa vedcov hrozí kolaps internetu. 

Dnes mi kamarátka poslala text z portálu TV noviny. Ten uvádza vo svojej správe, že vedci varujú pred blížiacou sa slnečnou búrkou, ktorá má zasiahnuť Zem už začiatkom budúceho roka. Teda o 3 týždne. Podľa nových zistení bude natoľko silná, že by mohla na niekoľko týždňov narušiť internetové pripojenie po celom svete.

Tvrdenie podložené vedou?

Vyplýva to zo záverov novej štúdie, podľa ktorých vyvrcholí slnečná aktivita skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Vyvrcholenie cyklu, známe aj ako slnečné maximum, príde už v januári budúceho roka. Zistenie je v protiklade s októbrovým vyhlásením NASA, podľa ktorého sa tak malo stať až v roku 2025.

Slnko práve vstupuje do omnoho intenzívnejšej fázy. Je to výsledok 11-ročných cyklov, ktorými naša hviezda prirodzene prechádza. Prejavuje sa to prudkými výkyvmi počasia, slnečnými magnetickými búrkami alebo výronmi koronálnej hmoty. Tie ovplyvňujú satelity, energetické siete a komunikačné systémy.

Počas slnečného cyklu sa magnetické pole našej hviezdy často prehodí a severný a južný pól si vymenia miesto.

Slnko prechádza do svojho maxima, pri ktorom sa na jeho povrchu objavujú tmavé škvrny. Ich početnosť sa začala zvyšovať už na prelome novembra a decembra. ​Pri intenzívnych slnečných búrkach sa vrchná časť atmosféry Zeme rozširuje smerom von. Tým sa zvyšuje trenie na satelitoch, ktoré môžu viesť k rozpadu ich obežnej dráhy a znižovať ich životnosť.

Najintenzívnejšie búrky môžu spôsobiť poškodenie satelitov, elektrických rozvodných sietí a telekomunikačných kanálov. To môže na niekoľko týždňov ovplyvniť internetové pripojenie vo všetkých kútoch sveta.

Hrozba, na ktorú nie sme pripravení

Pred hrozbou globálneho výpadku internetu varuje Peter Becker, americký vedec a profesor fyziky a astronómie z Univerzity Georgea Masona. „Internet dospel v čase, keď bolo Slnko relatívne pokojné, a teraz sa dostáva do aktívnejšieho obdobia,“ povedal pre Fox Weather s odkazom na Slnko, ktoré sa dostáva do najzúrivejšieho obdobia svojho jedenásťročného cyklu.
Ak by skutočne došlo k slnečnej búrke dostatočných rozmerov, podľa Beckera by sme zostali bez internetu aj niekoľko týždňov až mesiacov, počas ktorých by muselo dôjsť k potrebným opravám. Podľa Beckera by svet krátko po vyradení internetu upadol do globálnej recesie.

Nebol by to však prvý podobný prípad. Becker vysvetlil, že už v roku 1859 silná slnečná búrka vyradila systém telegrafov, pričom podľa jeho slov dala ich operátorom elektrický šok.

Momentálne nie sme podľa Beckera na veľkú slnečnú búrku pripravení. S kolegami preto pracuje na novom systéme, ktorý by dokázal organizácie po celom svete včas varovať, aby „prepli satelity do núdzového režimu“ alebo „odpojili transformátory od siete, aby sa nespaľovali.“

V tomto svetle informácií je preto dobré pripraviť sa v prvom kroku tak, že budete mať doma aj nejakú hotovosť.

Kartou totiž zaplatíte asi ťažko. Výpadok signálu si vyskúšali nedávno v Austrálii, kde výpadok jedného operátora spôsobil kolapsy a šoky. Napríklad aj mačkám, ktorým stravu dávkuje automat napojený na wifi. Hladná mačka prebudila majiteľku, lebo miska bola prázdna. Kartami sa zaplatiť nedalo, pretože terminál potrebuje signál… Nastal chaos, ktorý trval niekoľko hodín. Viac sme k tomu písali v článku. A teraz si skúste predstaviť, že by to bolo globálne a trvalo by to dni či týždne. Otázka je či článok na TV noviny nie je len strašením. Ale keď píšu, že to povedali vedci, tak asi majú pravdu. Alebo nie?

Pripravila: Martina Valachová

Zdroj: TV noviny

Mohlo by vás zaujímať