Všetci sme ľudia, všetci túžime byť šťastní a žiť svoj život v láske a pokoji. Ale len túžba nestačí…

Založila Luvivu, aby k ľuďom dostávala témy a inšpirácie z oblasti pestovania zdravia a ducha

Lucia Matloňová, tak ako mnohí ďalší ľudia v aktuálnej meniacej sa dobe, hľadala spôsob, ako naučiť ľudí viac sa zaujímať o svoju dušu a zdravie. Založila LUVIVU a dnes sa s ňou porozprávam o tom, čo to vlastne je a ako môže projekt inšpirovať aj vás…

Lucka, čo to je Luviva? A z čoho vychádza názov?

Martinka, ďakujem, že vám môžem porozprávať viac o tomto úžasnom projekte, a tak viac ľudí oboznámiť s tým, ako sa dokážu rozvíjať a meniť tak tento svet k lepšiemu.

Luviva je platforma, ktorá ukazuje ľuďom hlavne to, kam smerovať svoju pozornosť, aby sme začali tvoriť krajší a zmysluplnejší svet. Zároveň ich za pomoci rôznych cvičení, článkov, videí a návodov učí pracovať na svojom vnútri a zdraví. Keď som začínala so sebarozvojom, veľmi mi chýbala stránka, kde by som na jednom mieste našla všetko, čo potrebujem vedieť. Taký všeobecný prehľad o tom, ako si dokážem skvalitniť svoj život a zároveň rôzne spôsoby, ktorými by sa to dalo zrealizovať.

Každý z nás je iný, jedinečný a potrebuje nájsť ten správny spôsob, ako sa rozvíjať, či už po duchovnej, alebo po fyzickej stránke nášho bytia. Myslím si, že všetci by mali mať možnosť pozrieť sa na rôzne spôsoby, ktoré im pomôžu pri práci na sebe a intuitívne sa mohli rozhodnúť, ktorým smerom sa chcú uberať.

Niekoho to viac ťahá na spirituálnu cestu, iní uprednostňujú skôr vedecké poznatky, všetko závisí od toho, ako sme boli vychovávaní a k čomu sme boli od malička vedení.

A toto bol hlavný dôvod, prečo som vytvorila Luvivu. Veľa ľudí si ešte celkom neuvedomuje, aké dôležité je pracovať so svojím podvedomím a ako naše podvedomie, to, čo sme naučení, ovplyvňuje kvalitu nášho života. Luviva je taká zlatá stredná cesta, ktorá má ľuďom ukázať tú dôležitosť a zároveň ich neodradiť od práce na sebe. Sú veci, ktoré nás v škole neučili, a pritom sú pre naše každodenné fungovanie veľmi dôležité. A na tieto veci prostredníctvom tejto platformy poukazujem.

Každý z nás potrebuje nájsť akýsi plamienok svojho života, aby si tvoril život plný lásky, radosti, pochopenia a hojnosti, a práve s týmto sa spája aj názov platformy. LU ako lux = svetlo a VIVA = život, čiže svetlo života.

Kto všetko s vami spolupracuje a kto sa môže pridať?

S Luvivou už spolupracuje niekoľko koučov sebarozvoja. Ďalej ľudia, ktorí ukazujú význam alternatívnej medicíny a učia aj to, aké dôležité je správne stravovanie a ako dokážeme za pomoci týchto vecí uzdraviť to, čo západná medicína vyliečiť nevie. Teraz rozbiehame spolupráce aj s tvorcami, ktorí učia kreativite a zároveň rozvíjaniu našej fantázie.

Spolupráce pribúdajú každým mesiacom a ja sa veľmi teším z toho, že ľudia vidia v tomto projekte veľký význam ako pre jednotlivca, tak aj pre kolektívne vedomie. Do tohto projektu sa môže zapojiť každý od tém sebarozvoja cez zdravie až po tvorenie. Ja sa veľmi teším aj z našej spolupráce medzi ODznova a Luvivou, pretože v dnešnej dobe pokladám za najdôležitejšie poskytovať ľuďom pravdivé a zmysluplné informácie v každom smere a z každej strany.

Čiže sme otvorení všetkým druhom spoluprác, dôležité je spájať sa a vytvárať tak prostredie na zmenu toho, čím sme si doteraz prechádzali my, ale aj generácie pred nami, a tak vedome tvoriť prostredie pre ďalšie generácie. Takže, ak toto číta niekto, kto by chcel svoje poznatky posunúť ďalej a tak pomáhať ľuďom nachádzať seba samých, určite sa mi ozvite, budem rada.

Naučiť ľudí vedome tvoriť. To som si prečítala na vašom webe. Čo si pod tým môžu ľudia predstaviť? Veď dá sa tvoriť nevedome?

Áno. Ľudstvo už celé generácie tvorí nevedome. V dnešnej dobe už nie je tajomstvom, že si tvoríme život tým, na čo myslíme, čo cítime a ako konáme. Existuje už obrovské množstvo vedeckých dôkazov, že to tak naozaj je. Keď sa pozrieme spätne na celé dejiny ľudstva, veľmi rýchlo zistíme, že sa stále dookola opakuje to isté, či už hovoríme o vojnách, bojoch za slobodu, chudobe, utrpení, chorobách, stále sme v tom istom kolotoči.

Tu je namieste položiť si otázku: Prečo to tak stále je? Žijeme v 21. storočí a stále sa to deje. Je to tak preto, lebo to tvoríme my všetci svojím podvedomím. Vždy, keď je nejaký problém, či už v osobnom živote, alebo vo svete, máme tendenciu to celé v našich mysliach rozvíjať. Začneme si robiť starosti, ako budeme pokračovať, čo nás čaká a tak v podstate nevedome tvoríme budúcnosť.

Vynikajúcim príkladom nevedomého tvorenia bola nehoda, ktorá sa stala v Bratislave a pri ktorej zahynulo 5 ľudí. Na ďalší deň sa stala ďalšia nehoda a potom ďalšia v inom meste a takto sa v priebehu 2 týždňov stalo dokopy 5 nehôd. Ja to volám reťazová reakcia kolektívneho vedomia. Možno sa to bude niekomu zdať smiešne, ale je to presne to, čo sme vytvorili ako kolektív našimi myšlienkami.

Keď si, Martinka, predstavíte reakciu pol Slovenska na túto udalosť a pripojíme k tomu to, čo sa asi väčšine ľudí v ten moment v hlavách odohrávalo, veľmi rýchlo zistíme, že sme tú reťazovú reakciu vytvorili ako kolektív. Lebo veľa ľudí si určite predstavovalo, že už aby sme sa báli vyjsť na ulicu, poslať svoje deti samy do školy atď.

Toto sú myšlienky, ktoré nám chodia v hlavách automaticky a my si ani neuvedomujeme, že to tým tvoríme. To isté platí pri vojnách, nepokojoch, chudobe a všetkom, s čím dennodenne zápasíme a na čo myslíme. Veď aj tie deti sa napr. na dejepise učia hlavne o tom, kde bola kedy aká vojna, kto bol bohatý, ako ľudia zomierali na rôzne epidémie atď. Čiže naše mysle sú už odmalička programované na tieto reakcie a činy. A tak tvoríme nevedome to, čo sa dialo a momentálne deje.

Preto je veľmi dôležité začať sa učiť s tým pracovať a meniť to na to, čo si naozaj pre seba a pre tento svet prajeme. Všetci sme ľudia, všetci túžime byť šťastní a žiť svoj život v láske a pokoji. Ale len túžba nestačí, potrebujeme sa naučiť vedome tvoriť, aby sa to stalo skutočnosťou.

Vy sa venujete aj otázkam zdravia a imunity. Dnes však ľudia hľadajú instantné a rýchle riešenia. Aké návody na zdravie môžu u vás nájsť?

Áno, bohužiaľ, je to tak. Lenže rýchle riešenia v otázkach zdravia neexistujú, všetko je proces. A ak aj existujú, stoja veľa peňazí, ktoré nie každý má a nik nezaručí, že výsledky budú trvalé. Z môjho pohľadu je práca na vlastnom zdraví dôležitá z dlhodobého hľadiska, zdravie si musíme budovať. Každý sa narodí ako zdravý jedinec, s výnimkou vrodených chorôb.

To, že sa u nás prejaví nejaká vážna choroba, je znamením, že sme starostlivosť o naše zdravie zanedbali a naše telo začalo štrajkovať. Choroba nikdy nevznikne bez príčiny, preto je veľmi dôležité hľadať príčinu vzniku ochorenia. Symptómy nás len nasmerujú na to, aké ochorenie máme, a tabletky väčšinou len potlačia chorobu. Tá sa buď po nejakom čase vráti, alebo sa prejaví iná v inej časti tela. Preto je veľmi dôležité zamerať sa na príčinu ochorenia.

Väčšinou bývajú príčiny chorôb v našom podvedomí alebo vzniknú z našej životosprávy. V Luvive kladieme dôraz na to, aby sa ľudia zaoberali svojím telom ako celistvým systémom, čiže aby kládli dôraz na to, ako sa stravujú, ako myslia a aby sa oboznamovali s tým, čo je naozaj pre ich telo výživné a čo mu škodí. Len tak človek dosiahne zdravie, po ktorom túži.

Nájdu tu učenie ajurvédy – matky všetkých medicín, zdravé recepty, rôzne cvičenia jogy, fitness a hlavne návody na zdravie pomocou alternatívnej medicíny, t. j. bylinky, vitamíny, minerály a strava.

Všetko, čo k nášmu zdraviu potrebujeme, nájdeme v prírode, len treba chcieť a začať opäť dôverovať matke prírode.

Viac nájdete na LUVIVA.sk

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

 

Mohlo by vás zaujímať