Volá sa Romana, ale lepšie jej pristane meno Romi. Žena s veľkou vnútornou silou pomáha ľuďom i zvieratám.

Človek s veľkou vnútornou silou

Počas večernej prechádzky hlavným mestom som si všimla holuba, ukrývajúceho sa za rohom jedného z domov. Bol celý mokrý, stojaci v kaluži dažďovej vody. Pristúpila som k nemu. Jemne mykol svojím telom, ale zoslabnutý a zranený zostal stáť na mieste.

Vytočila som číslo mestskej polície a zisťovala možnosti záchrany bezbranného holuba.

O dvadsať minúť ma kontaktovala organizácia Sloboda zvierat. S dispečerom sme dohodli miesto odovzdania holúbka do rúk záchranárov.

Z auta vystúpila energická a usmiata veľká žena. Podala som jej s dôverou krabicu so zraneným holúbkom.

„Nebojte sa, ošetrí ho náš veterinár, ale teraz musí ísť čo najrýchlejšie do tepla,“ rázne zdôraznila a energicky nasadla do auta.

(Na fotke zľava)

Volá sa Romana, ale lepšie jej pristane meno Romi.

Viedla so svojou mamou útulok pre opustené zvieratá v meste Ružomberok, až do vypovedania jeho činnosti.

Nevzdala svoju vášeň pomáhať zvieratám a prišla pracovať do útulku v Bratislave.

Jej temperament a skúsenosti v oblasti zákonov a kynológie boli pre útulok veľmi dôležité.

Žena s veľkou vnútornou silou.

Tak by som nazvala Romi, ktorá robila dozor nad stavebným prácami nového útulku na Poliankach. Ako inšpektorka Slobody zvierat riešila mnohé konfliktné prípady. Nejeden raz bola prizvaná k množiteľom aj tyranom, kde musela zachovať vnútorný pokoj a chladnú hlavu.

V jej kompetencii bola aj práca s médiami či zastupovanie organizácie v komunikácii s úradmi a mestskými zastupiteľstvami.

V jej domácnosti by ste šteniatka nenašli. Jej domov mi pripomínal geriatrické centrum pre psov a mačky v pokročilom veku s často trpkým osudom. Niektoré boli bez chvosta či končatiny, aj o tie sa so svojou priateľkou vzorne starali.

V súčasnej dobe je na invalidnom dôchodku a stará sa o svoju staršiu sestru pripútanú na lôžko. A, samozrejme, nechýbajú v jej domácnosti zvieratá.

Na otázku, ako sa má, vždy odpovie: „Výborne.“

Aj keď to znie trochu divadelne, viem, že Romi, to myslí vážne.

Pozerá sa na svet cez svoj priezor, v ktorom nechýba humor, vtip, nadhľad a pokora…

Myslím si, že stretnutie s Romi, ktorú som stretla v našej liečebni v rámci jej rehabilitačného programu, nebola náhoda. Spájalo nás podobné poslanie v pomoci starším. Pôsobila zanietene a s presvedčením v pomoci  pre opustené zvieratá. Nielen v mestskom útulku v Ružomberku, ale aj v domácom prostredí.

V starostlivosti o slabších sa venuje dodnes. 

A čo povedať na záver? Ži a nechaj žiť…

Zuzana Balašovová Donátová a jej knihy: Chlpaté verše, Vážne – Nevážne, Čo vy na to?, Zo zápisníka terapeutky, Za dverami liečebne – www.elist.sk

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať