fbpx
Vitamíny a minerály proti korona vírusu

Tieto vitamíny a minerály potrebujete, aby ste si budovali imunitu a uchránili sa pred korona vírusom

Aktuálne sa všetci sústreďujeme na to, čo robiť, aby sme sa nenakazali. Sem patrí aj prísun pestrej stravy bohatej na vitamíny a minerály. Prinášame súhrn, ktorý zostavila Monika Wikarska a kolektív.

Jedzme spirulinu, minerály selén a zinok a vitamíny D2, D3, C, A, B-komplex

Na to, aby sme si zachovali imunity v dobrom stave, je prvom rade potrebné mať pestrú stravu, piť dostatočné množstvo tekutín a dopriať si denne 7-8 hodín spánku v zatemnenej miestnosti. Príjem ovocia a zeleniny je nevyhnutný, ak si chcete urobiť zásoby jedla a navštevovať obchody čo najmenej, čerstvé rastliny vám nahradia doma vypestované klíčky zo semienok a strukovín. Pri prevencii je však vhodné suplementovať uvedené látky.

Pri liečbe je ich užívanie veľmi prospešné až nevyhnutné.

  1. Vitamín D2 / D3 momentálne zo Slnka nestačí, je potrebné ho suplementovať aj vo vyšších dávkach – nárazovo až 50000 IU a denne 2000 IU po kratšiu dobu. V tele sa totiž ukladá a ak sme ho doteraz nebrali, je možné, že ho máme deficit. V zimných a jarných mesiacoch na Zem nepreniká UVB žiarenie, ktoré vytvorenie vitamínu D v našom tele dokončuje (Parekh, 2018).
  2. Vitamín C sa v tele neukladá, je preto potrebné prijímať ho neustále. Pri nákaze je možné brať denne až do 5 gramov. Vitamínom C sa nedá predávkovať, môže však spôsobiť nevoľnosti a mierne oslabiť obličky, ale dostatok tekutín to môže vynahradiť. Bolo dokázané, že denná dávka 3 x 1 g vitamínu C zmiernila symptómy ochorenia (ZhiYong, 2020).
  3. Spirulina!! Skvelé antivirotikum, ktorého účinná látka je C-fykocyanín – bolo dokázané, že účinne bojuje proti vírusom ako herpes simplex, ale aj HIV a Influenza A, ktorá patrí tiež medzi pandemické respiračné ochorenia (McCarty, 2020; Murugan, 2011; Chen, 2016). Asi nie je potrebné čakať na výskum v súvislosti s COVID-19, je proste vhodné ju brať aj ako prevenciu. Výskumy odporúčajú 2000 mg denne.
  4. Flavonoid kvercetín účinne pôsobí proti vírusom (dokázané napr. pre adenovírus, herpes simplex a iné) – nachádza sa v hroznových šupkách a jadierkach, čučoriedkach, víne, červenej cibuli, keli, šaláte, moruši bielej, moringe, zelenom čaji, bobuliach, ginku… (David, 2016). Znova, vedci nestihli preskúmať v súvislosti s koronavírusom, je však predpoklad, že proti nemu pomôžu.
  5. Selén – nevyhnutný pre fungujúcu imunitu proti vírusom vo všeobecnosti. (Hoffman, 2008) 2 para orechy denne by mali stačiť.
  6. Zinok – tekvicové semienka, orechy, celozrnné výrobky, pri suplementovaní je lepší v tabletkách na cmúľanie, pozor však na predávkovanie
  7. Vitamin A, E – väčšinou stačí pestrá strava farebná zelenina a ovocie (mrkva, listová zelenina, …), rôzne za studena lisované oleje, semienka a orechy
  8. B vitamíny – väčšinu B vitamínov prijímame zo stravy, B12 by mal ale suplementovať každý

Viac informácií, ktoré sú zostavené z overených zdrojov nájdete v tomto článku:

 

O KORONAVÍRUSE z vedeckého pohľadu. Tento článok vznikal bez prestávky posledné dva dni.

Monika Wikarska

Mohlo by vás zaujímať