fbpx

Láska má mnoho podôb a má aj mnoho mantinelov. Láska je často adrenalín a vtedy robíme blbosti.

Viete, čo je to skutočná láska?Láska je mocná čarodejka.

Láska je to, čo dáva zmysel nášmu životu. Láska k deťom, k rodičom, k partnerovi, k milencovi. Láska k práci, láska ku koníčkom, láska k literatúre, Bohu či láska k sebe samému.

Láska má mnoho podôb a má aj mnoho mantinelov. Láska je ako energetický nápoj, ktorý nám dáva krídla, láska je ako zoskok padákom, kedy okrem vibrujúcich líc a malého g (gravitačné zrýchlenie) nevnímame nič. Ani chlad vzduchu vo výške tri kilometre, ani rozvírený vzduch turbínou lietadla, ani to, že pred chvíľou sme sedeli na zadku a rútili sa štyristo kilometrovou rýchlosťou v lietadle a zrazu sme z neho vystúpili, aby sme zrýchlením 9,8019 metra za sekundu na druhú, padali.

Padali a nechali sa unášať tou voľnosťou. Voľným pádom… a všetci presne vieme, ako voľné pády končia.

Našťastie, my, hrdý slovenský národ, máme nášho Števka, ktorý nielenže vynašiel jednu z najdôležitejších súčiastok moderného lodiarstva – lodnú skrutku, a poslal tak do zabudnutia a do archívov veľké parníky s bočnými lopatkovými kolesami, ale vynašiel a skonštruoval aj padák. Dňa 3. júna 1914 zoskočil na vlastnoručne zhotovenom padáku pred zástupcami patentového úradu letectva vo Washingtone z 15-poschodovej budovy. Od augusta 1914 sa patent nachádza v spise s číslom  1 108 484 a s menom Štefan Banič.

Pamätáte sa, aké to bolo, keď vás osoba ležiaca vedľa vás v posteli, prebudila s nočnou lampičkou v ruke? Pamätáte sa, ako ste sa preberali zo spánku a snažili sa identifikovať dôvod tohto aktu? Ako ste sa snažili zmapovať realitu a presvedčiť seba/sa, že toto nie je výsluch na policajnej stanici, ale že napriek tomu má osoba vedľa vás v ruke lampičku? Že neleží, nechrápe, ale polosedí a svieti si na vás?

-Láska, čo to robíš,- opýtali ste sa v polospánku, polounavená, polovydesená, poloosvietená.

-Nič,- odpovedala vám polovička s úsmevom.

Premýšľali ste, či toto je ten úsmev, ktorý zvyčajne obete vidia poslednýkrát, kým zaplnia kroniky bulváru.

-Nič?- opýtali ste sa ticho?

-Nič,- odpovedal vám šampión vášho srdca.

-Máš v ruke lampu, vieš o tom?- skúsili ste to pomaličky. Predsa len, byť na titulke ranných novín s opisom krvavej lampičky…

-Viem,- odpovedal vám pán Dokonalý.

-A prečo?- opýtali ste sa s miernym strachom.

-Aby som lepšie videl na to, aká si krásna, keď spíš…

Láska je nielen voľný pád a roztrasený hlas či výkrik eufórie po vyskočení z lietadla.

  • Láska sú aj infarktové a poloinfarktové stavy.
  • Láska je častokrát nevyspytateľná a potom sa spytujeme.
  • Láska je často tajná a vtedy ju skrývame.
  • Láska je často adrenalín a vtedy robíme blbosti.

Na jarmoku kupujeme srdiečka s nápisom „Si moja jediná“ a väčšinou ich kúpime viac ako jedno.

Na prvom rande sa pýtame: „Veríš v lásku na prvý pohľad?“ – a keď dostaneme zápornú odpoveď, tak si zanadávame, že „sakra, budem musieť prísť ešte raz“.

Mnohé ženy sa pred svadbou modlia, aby mali dobrého muža a majú dobrého muža. A mnohí muži sa nemodlia, a tak majú to, čo majú.

A potom, keď nám kartárka predpovie, že nás čakajú lepšie časy, tak čakáme, kedy nám partner položí na stôl rozvodové papiere a kľúče od bytu.

Vyšlo slnko. Vonku je čoraz viac počuť vrabce a lietajúce potkany (holuby a hrdličky), okná áut máme čoraz viac zasvinené od páriaceho sa hmyzu a kde tu sa ukazujú nad legínami už aj odhalené pupky dám.

Začína leto, teplo a celý kolobeh sa štartuje. A stačila na to obyčajná jarná rovnodennosť. Aké ízi.

Jozef Prazňák

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať