VIDEO RECEPT na jahodové smoothie

Aj jahodové smoothie môže byť kalorická bomba. Má svoje skryté nástrahy. Ako ho pripraviť správne?

VIDEO RECEPT na jahodové smoothieJahody sú nielen krásnym vizuálnym, ale aj chutným výživným spestrením našich jedál a hlavne zdravých pochúťok. Máte radi jahody?

Ja áno, ale také tie „ozajstné“ zo záhrady, ako hovorí moja dcéra, iné ani nezje, takže teraz je ten čas, keď sú čerstvé a dávam ich úplne všade. Cez rok dovážané jahody nekupujem. Jahody pôsobia protizápalovo a antibakteriálne, výhodou je, že majú z ovocia najnižší obsah kalórií, dokonca menej než melóny. Sú považované za afrodiziakum – OVOCIE LÁSKY.

Je ale veľkou výhodou, že sa smoothie dá vyrobiť aj z mrazeného ovocia a zeleniny. Teraz je ten čas si pripraviť dostatočné zásoby, keď sú najčerstvejšie a najchutnejšie. Takže, poďme k nášmu smoothie, ktoré si tiež žiada svoju jahodovú dávku.

Podľa môjho odborného oka, by bola veľká škoda nepridať aj ďalšie výživné ingrediencie, ktoré sa s jahodami doplnia k príjemnému rýchlemu, výživnému a osviežujúcemu pokrmu.

Čo je to vlastne smoothie? 

Môžete sa často dočítať, že: Smoothie je rozmixované ovocie a zelenina v zamatovo jemnej konzistencii. Je to prírodná výživa, ktorá dodá antioxidanty, vitamíny, minerály, enzýmy a hlavne dôležitú vlákninu.

Pridávať do smoothie proteín?

Ja nie som zástanca čistých ovocných či zeleninových smoothie. Tu odporúčam si dať ovocie radšej v pôvodnej celistvej forme – kvôli výžive. Aj keď, ako spestrenie raz za čas, to nevylučujem. Skôr sa mi zdá táto forma zaujímavá pre deti, ak potrebujeme rozšíriť ich jedálny lístok o viac živín, ktoré by inak nezjedli. Alebo, ak nie ste ani vy jedáci ovocia a zeleniny a takto by ste ich zjedli, tak je to možnosť.

Už v minulosti som prechádzala smoothie recepty, vždy mi vadilo množstvo sladkého ovocia a navyše veľa pridaných sladkých dochucovadiel, ako džúsy, sirupy, sladidlá, čo je úplne zbytočné. Ani dnes tomu nie je inak. A tu je pes zakopaný.

Ako ja hovorím, ovocie je zdravé, ale dôležité je množstvo a pomer v našom celkovom stravovacom systéme, s dôrazom na množstvo pohybu. Ak sa ľudia dostatočne nehýbu, tak všetko sladké navyše spôsobuje kilečká navyše a potom sa nemôžeme čudovať, že naša línia trpí.

Prečo to tu pletiem, však smoothie je považované za ZDRAVÉ a práve na udržanie formy, nie? No, za určitých podmienok áno, ale máme tu mnoho receptov, ktoré majú za cieľ skôr chuťové pôžitky, ako zachovanie zdravého princípu. Hlavne, keď ich píšu rôzni prispievatelia a so slovom ZDRAVÝ sa skôr marketingovo zahrávajú.

Práve preto, že na každom rohu počujem hlavne ženy sa sťažovať, že potrebujú chudnúť.

A hneď ďalšia veta je, že oni vlastne ani nič nejedia, z čoho by mali priberať, len samé zdravé veci. A smoothie je predsa také zdravé! No a tu sú práve tie skryté nástrahy aj v smoothie, keď sa to preženie. Preto sa pozerám na témy receptov odborne a podnecujem ľudí sa zamýšľať komplexnejšie a veci vidieť v súvislostiach.

Ďalší dôraz by som kládla na vlákninu, ktorej máme väčšinou málo, ak teda denne nejeme dostatok zeleniny. Veľké množstvo vlákniny, pre tých nezvyknutých, môže zaťažiť tráviaci systém. Na jednej strane si ľudia myslia, že keď je to rozmixované, tak to vraj pomôže. Pravdou je, že sa mnoho hlavne vo vode nerozpustnej vlákniny, tej čo potrebujeme na zdravú peristaltiku čriev, v smoothie znehodnotí. Zostáva len vo vode rozpustná vláknina.

Preto by smoothie nemalo byť náhradou, ale len doplnkom. Hlavne, ak zmixujete mnoho rôzneho ovocia a zeleniny, ktorých trávenie je odlišné. Tu by som zachovala skôr jednoduchosť, čo je najlepší pomocník nášho tráviaceho traktu.

Ako k SMOOTHIE pristupovať?

Najlepšie je smoothie trochu otestovať a upraviť, aby vyhovovalo práve vám. Preto u mňa vyhráva, z hľadiska princípov komplexnosti, pristupovať aj k smoothie ako k malému experimentu. Malo by byť chutné, ale zároveň spĺňať zásady zdravého pokrmu, aj keď je vlastne v tekutom stave.

Prečo Smoothie čelí aj mnohým kritikám?

Sú všelijaké polemiky okolo úplného rozmixovania potravín a zničenia bunečných štruktúr v mixéri, prebehnutia reakcií a uvoľnenia energií, ktoré sa majú konať až v našom tele, čo má za následok zničenie mnohých výživných hodnôt a vlákniny práve touto formou prípravy.

Stále však hovorím, netreba ísť do úplných extrémov, lebo každá forma prípravy má aj svoje nevýhody, skôr sa zamerať na množstvo výhod, ktorými sú hlavne rýchla príprava a zasýtenie z hodnotných produktov.

O SMOOTHIE po lopate: keď ho nepijete 5x za deň a nie je to vyslovene kaloricko-cukrová bomba, naopak je to len doplnok k zdravej strave, tak 2-3 x do týždňa vás skôr posilní. Len treba rozhodovať, čo do neho dáme.

Čo teda dať do smoothie?

Moja formulka znie: 

1) Základ je tekutá zložka, ja používam vodu v kombinácii s orechmi, čo je vlastne rastlinné mlieko.

2) Na dosladenie a konzistenciu je výborný banán. Spolu s vápnikom a magnéziom je zdrojom serotonínu – hormónu šťastia.

Ak chcete smoothie krémovejšie, tak môžete pridať kúsok avokáda. Alebo, ak banán neobľubujete, tak je dobrá kombinácia avokáda s medom.

3) Potrebným doplnkom je 100 %-ne prírodný rastlinný proteín, ktorý pekne zapadne a je ľahšie stráviteľný, výživný a hlavne je zdrojom bielkovín, ktorý je mnohokrát podceňovaný.

4) Dôležitou súčasťou je listová zelenina, ktorá sa dobre znáša aj s ovocím, a zároveň je tiež veľmi bohatá na vlákninu, chlorofyl a má liečivé účinky.

VIDEO RECEPT na jahodové smoothie

Môj zdravý VIDEO RECEPT na jahodové smoothie:

miska jahôd podľa chuti

1/2-1 banán

1 hrnček vody

20 ks mandlí

1 PL prírodného proteínu z tekvicových semiačok

1 PL maku

veľká hrsť špenátových listov

Extra, ak chcete:

1/2 avokáda

ľadové kocky

Všetko rozmixovať do hladka.

AKO SMOOTHIE PIŤ a SKLADOVAŤ?

Dôležité je si uvedomiť, že smoothie má svoju obsahovú nálož a pije sa pomaly a po dúškoch, aby sa premiešalo so slinami už v ústach a začalo rovnaký proces trávenia ako strava, aby sa žalúdok stihol nachystať. Ideálne zaradiť ho na ráno alebo po cvičení, keď potrebujeme čo najskôr prijať výživné látky, ale nemáme práve chuť či priestor na zložitejšiu prípravu.

Toto množstvo môžete vypiť naraz, ale ak vám je veľmi sýte, tak si ho odložte do chladničky a vypite o 1 hod. Najlepšie je smoothie piť čerstvé, keď máme záruku, že nám ešte nezoxiduje a nezničia sa prirodzené enzýmy. Ak si ho však kvôli výhodnosti chystáte na neskôr, pár hodín v chladničke alebo prenosnej chladiacej taške znesie. Aj keď sa uvádza, že vydrží – teda sa nepokazí ani po 2-3 dňoch, postupne po pár hodinách sa už živiny strácajú.

Keďže práve rýchla príprava je výhodou, prečo si ho nepripraviť čerstvé hneď ráno? Verím, že môj VIDEO RECEPT na jahodové smoothie vám pomôže.

Potom je možnosť zabaliť si ho so sebou napr. do práce, kde si ho môžete neskôr vychutnať.

S čím viem pomôcť?

Ak vás zaujíma komplexnosť stravy, pohybu a vašich návykov v prepojení s vaším myslením, moje programy a filozofia sú presne o tom. Vytrhnutie z kontextu totiž znamená, že veci do seba nezapadajú. Pochopenie súvislostí spraví veľký rozdiel. Dohodnite si konzultáciu ZDARMA tu: http://bit.ly/konzultaciaZDARMA

Sledujte ma tu:

FB SK: https://www.facebook.com/nelasullens/ Insta SK: https://www.instagram.com/nelasullens/ Web: https://www.nelasullens.com/sk/

Nela Sullens

=========================================================

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by sa vám páčiť…

Vyrobte si domáci repelent na 4 spôsoby

Mohlo by vás zaujímať