Darovali by ste človeku na vozíku lyže? Asi nie. Pripomenúť mu, že sú mu zbytočné, je kruté…

Vianočná krabica pre seniora je populistické gestoVianočná krabica pre seniora je populistické gesto

Darovali by ste, napríklad, človeku na vozíku lyže? Asi nie, pretože:

1. Načo by mu boli?

2. Pripomenuli by ste mu, čo nemôže robiť. Dosť kruté, nemyslíte?

Krabice od topánok pre seniorov sú podobným darčekom.

Túto krabicu (viď fotka) dostala naša mama v nemocnici. Z toho, čo je v nej, nechce alebo nemôže nič. Podobne by to dopadlo, keby ju dostal človek s cukrovkou, celiakiou, alergiou na kravské mlieko alebo demenciou.

Vianočná krabica pre seniora je populistické gesto

Niektorí seniori sú ako malé deti. Nadchne alebo rozľútostí ich aj maličkosť. Predstavte si, že 5 ročnému dieťatu dáte na Vianoce podobnú krabicu s prekvapením. Obsah nepoznáte. Drobcovi zasvietia oči od radosti. S nadšením ju otvorí. A vy zhrozene pozeráte a vyberáte veci, ktoré mu nemôžete dať. Na jedenie, na hranie. Kto je viac sklamaný? Vy alebo dieťa?

Vianočná krabica pre seniora je populistické gesto ako vianočný dôchodok.

Celý rok politici seniorov ignorujú. Nechajú ich živoriť z ich smiešnych dôchodkov. Dovolia, aby ich zabíjal náš nefungujúci sociálny systém. Potom prídu Vianoce. Politici si odrazu spomenú, že tu máme nejakých seniorov. A že je to dosť veľká voličská skupina (ak sú vo výhľade komunálne voľby). Populisticky im schvália vianočný dôchodok. Nech sa môžu chváliť, ako na nich myslia. Žiaľ, seniori sú vďačné, a často, bezbranné objekty, ktoré sa ľahko zneužívajú. Na všeličo.

Ak by politikom na senioroch naozaj záležalo, tak:

1. Zvýšili by dôchodky na dôstojnú úroveň,

2. Vypracovali a schválili by úplne nový zákon o sociálnych službách.

Pretože terajší je taký zlý, že je ľahšie ho zrušiť a nahradiť ho novým ako sa pokúšať o jeho opravu.

Možno tú krabicu balíte naozaj s dobrým úmyslom urobiť niekomu radosť.

Chcete niekomu pomôcť? V takom prípade hľadajte radšej spôsoby, ako pomáhať konkrétne, pravidelne, dlhodobo. Domovy stále hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by sa venovali ich obyvateľom. Ibaže verejnosť nemá záujem. Lebo to chce hlavne čas. Nájdite si nejaký domov v okolí. Zavolajte, spýtajte sa na možnosti. Občas stačí ísť na návštevu. Trošku sa s niekým porozprávať. Priniesť mu drobnosť, ktorú má rád, chutí mu, ale napríklad nemôže ísť von, aby si ju kúpil. Alebo si ju nemôže dovoliť kúpiť.

Nie, nemyslím cigarety či alkohol, ale napríklad zákusok z obľúbenej kaviarne, časopis, pizzu…

Nechce sa vám? Chápem…

Tak ďalej kupujte raz za rok pár vecí a niekomu ich anonymne pošlite. Veď pri troche šťastia sa trafíte aspoň jednou alebo dvomi vecami.

Do jeho vkusu, zdravotného stavu, chutí.

A užívajte si vlastný pocit, že ste niekomu urobili radosť. Je to jednoduchšie, lacnejšie a hlavne to ušetrí kopec času.

A ešte niečo. Fotka takých darovaných krabíc dobre vyzerá na FB. Môžete sa chváliť, ako ste seniorom zachránili Vianoce. Presne ako naši politici.

Sylvia Smatanová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať