MUDr. Macháčová: Ľudia, ktorí brali Ivermectin, majú menšie postcovidové následky 

MUDr. Macháčová: Ľudia, ktorí brali Ivermectin, majú menšie postcovidové následky 

Kým v januári a februári sa všade začalo písať o Ivermectine ako o novej nádeji, v marci médiá palcovými titulkami informovali o tom, že Ivermectin nie je dobrá cesta, ba že môže dokonca škodiť.

V relácii v rádiu Expres bola pred pár dňami hosťkou aj MUDr. Michaela Macháčová, ktorá Ivermectin používa pri liečbe, jej pacienti majú výborné výsledky a, navyše, aj miernejší priebeh takzvaných postcovidových syndrómov.

Keďže v relácii spomínala, že zo začiatku ju liekom zásoboval Juraj Mesík, dovolila som si ich oboch osloviť a získať viac informácií, pretože sa zdá, že Covid-19 ešte nepovedal svoje posledné slovo.

V tomto rozhovore sa budem pýtať pani doktorky Macháčovej na to, aké sú jej skúsenosti s liečbou Covid-19. Ale aj na to, aká je vhodná prevencia pred Covid-19 a ako sa pripraviť na mutácie vírusu. A o pár dní prinesieme aj rozhovor s Jurajom Mesíkom.

Pani Macháčová, na základe čoho ste sa rozhodli skúšať v liečbe Ivermectin, keď veľa lekárov tvrdí, že tento liek nie je dobrou voľbou a dokonca vraj ubližuje pečeni?

Ivermectinu som sa dostala úplne náhodou, keď si pán doktor Mesík vypočul publicistickú reláciu, do ktorej som bola pozvaná ako všeobecná lekárka pre dospelých, a vyjadrila som nespokojnosť s nedostatočnými, chaotickými pokynmi zo strany MZ v liečbe Covid-19. Sám pán Mesík mi navrhol, či by som chcela skúsiť Ivermectin použiť.

Dovtedy som u svojich pacientov ako kauzálnu liečbu používala Isoprinosine a ďalšie lieky podľa stavu pacienta. Nakontaktovala som ďalších svojich kolegov, ktorí už dávno chceli zahájiť liečbu IVM, len nemali k nemu prístup. Všetci sme pozorne sledovali štúdie zo zahraničia, radili sa medzi sebou navzájom. Pán doktor nám poslal Ivermectin a my sme sa v našej ambulancii hneď pustili do liečby.

Prvý úspech nenechal na seba dlho čakať, môj pacient v zlom stave na COVID oddelení po podaní Ivermectinu bol v priebehu niekoľkých dní preložený, a to mu pôvodne hrozila UVP (umelá ventilácia pľúc).

Poskytla som COVID oddeleniu ďalšie balenia, a takisto na OAIM Topoľčany, žiaľ, pacientka, ktorá bola napojená na UVP vo veľmi zlom stave, ale lekári sa rozhodli použiť IVM ako ultimum refluigium, zomrela, nie na následok Covid-19, ale na clostridiovú infekciu, ktorú pacienti pri toľkých antibiotikách často mávajú.

Ako sa majú vaši pacienti? Istotne máte dosť informácií z praxe…

Len v období od 1. 11. 2020 do 28. 1. 2021 som mala 817 Covid-19 pozitívnych pacientov a celkový počet kaptiovaných pacientov 2286, komplexná liečba bola zahájená u 592 pacientov. Aby som vysvetlila, prečo všetci pacienti nemali liečbu na začiatku, kedy bolo spustené vládou celoplošné testovanie, 80 % mojich pozitívnych pacientov nemalo ťažkosti.

Postupne sa však situácia menila, k čomu určite prispelo aj pokračujúce celoplošné, potom skríningové testovanie, kde sa mobilizovali ľudia  ̶  chorí, zdraví, čo absolútne ide proti logike v čase lockdownu. Nikde inde vo svete takého experimenty nerobili.

V Topoľčanoch bola najkritickejšia situácia od začiatku januára, pokračovala vo februári aj v marci, denne sme mali okolo 150 telefonátov, liečili covid pozitívnych pacientov a popritom realizovali aj vyšetrenia chronicky chorých, preventívne prehliadky, poskytovanie zdravotnej starostlivosti bez prítomnosti pacienta (napr. vypísanie invalidizácie atď.), predpis chronických liekov.

Zo všetkých mojich pacientov, ktorých som liečila, zomreli len traja  ̶  jedna 84-ročná pani, ktorá odmietala ísť do nemocnice, a dvaja pacienti v produktívnom veku, kde bol počas 24 hod. ich priebeh fulminantný.

Pacienti, u ktorých bola zahájená liečba Ivermectinom, sa mi zotavovali rýchlejšie a dokonca nemajú ani postcovidový syndróm. I keď nechcem predbiehať, pretože je to stále krátka doba. Ako vieme, podľa oficiálnej definície, post-covid alebo long covid nastupuje po 12 týždňoch a viac. Preto hovorím, že je to ešte stále krátka doba tešiť sa.

Budem však veľmi rada, ak by ostala možnosť liečiť Ivermectinom aj naďalej.

Mňa zaujíma  aj očkovanie u ľudí, ktorí prekonali koronu. Je, podľa vás, opodstatnené, aby ľudia, ktorí ju prekonali, boli aj zaočkovaní? Nemali by prepustiť miesto rizikovým skupinám?

Prevencia je zlatým štandardom, je účinnejšia a lacnejšia ako liečba. A jediná prevencia, ktorá momentálne funguje a „tlačí“ počet nakazených, je práve očkovanie. Jednoznačne som za očkovanie. Privítala by som však, keby očkovanie mohli realizovať „obvoďáci“ u nás na ambulanciách, nakoľko my tých pacientov najlepšie poznáme. Prísľub bol, že od polovice apríla začneme očkovať… Zatiaľ sa len pripravuje pilotný program.

S vašimi čitateľmi by som sa rada podelila o svoju skúsenosť, prekonala som Covid-19 a som už aj kompletne zaočkovaná.

Aká je vhodná prevencia pred Covid 19? A ako sa zdravotne pripraviť na mutácie? Dá sa to vôbec?

Veľmi málo, média k tomu pridávajú ešte samé negatívne správy. Pritom duševné zdravie by malo byť v týchto časoch na prvom mieste, nielen pre nás dospelých, ale aj pre deti, ktoré takmer rok zostali v sociálnej izolácii a niekoľkonásobne viac používali počítače, čo práve u tejto populácie môže mať veľmi neblahý vplyv v budúcnosti.

Chcela by som apelovať na vašich čitateľov, aby čo najkvalitnejšie využili leto zdravou životosprávou, cvičením „ušitým“ na mieru, dychové cvičenia sú veľmi dôležité, otužovanie sa a aspoň na chvíľu pozitívne myslieť a zabudnúť na marazmus, ktorý tu bol.

Pokiaľ sa vláda dostatočne nepripraví a zase premárni ďalšie leto, v októbri to nevidím ružovo, len budú znova vyčerpaní zdravotníci, ktorých je u nás už teraz veľký nedostatok, a počas koronapandémie aj veľa mojich kolegov skončilo prácu, lebo nevládali.

Aj my sme len ľudia, máme rodiny, svoje limity.

Zdravý a spokojný doktor = zdravý a spokojný pacient.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať