fbpx

Vedec Daniel Furka informuje, ako nám môžu jódové tabletky pomáhať, ale aj ublížiť. Kedy ich nasadiť?

Kedy a ako nám môžu jódové tabletky pomáhaťVedec Daniel Furka informuje, ako nám môžu jódové tabletky pomáhať, ale aj ublížiť. Kedy ich nasadiť?

Na svojej sociálnej sieti informuje vedec, ktorý spolu s bratom stoja aj za vynálezom nízkonákladovej umelej pľúcnej ventilácie, ako a kedy použiť jódové tabletky. Tie totiž Slováci viac-menej vykúpili, pretože sa obávajú jadrového výbuchu na Ukrajine. Ako nám môžu jódové tabletky pomáhať?

Daniel Furka vysvetľuje

V posledných dňoch často počuť o vykupovaní „jódových“ tabletiek. Veríme, že ich potrebovať nik z nás nebude, ale chceli by sme vám s bratom Samuelom priblížiť, ako a voči čomu sa toto liečivo dá využiť. A, naopak, na čo dať pozor a voči čomu určite nepomôže.

JODID DRASELNÝ

Tablety, ktoré ste nakúpili, obsahujú 20-70 mg stabilnej soli, jodidu draselného (KI). Po kontakte so slinami sa KI ihneď rozpustí (elektrolyticky disociuje) a pomerne rýchlo dodá štítnej žľaze ióny pre telo bezpečného a bežného jódu. Štítna žľaza ďalších 24 hodín nebude iný jód prijímať. Predstavme si to ako autobus, ktorému obsadíte miesta na sedenie na cca 24 hodín.

Ak sa počas toho intervalu dostane do tela rádioaktívny jód, štítna žľaza ho nevidí, pretože ho nepotrebuje. Telo „zlý“ jód teda vylúči. Je to akoby chceli nastúpiť ďalší cestujúci, ale nie je voľné miesto.

Takto sa obmedzí zabudovanie rádioaktívneho jódu do tela, ktorý by ďalej „svietil“ a spôsoboval dlhoročnú šarapatu/zvýšil riziko napr. onkologického ochorenia. Zdroje rádioaktívneho jódu sú napr. minihavárie elektrární, k bombe sa ani zďaleka neblížime.

CBLB-502

Vyvinuté vedcami Cleveland Biolabs. Obsahuje proteín z bakteriálneho bičíka, ktorý vášmu telu dodá zdanie, že máte netýfusovú salmonelózu. Telo zareaguje tak, že začne produkovať látky opravujúce imunitný systém. Toľko k pomoci od salmonely, ktorej môžeme za efekt v týchto časoch vrelo poďakovať.

Na základe uvedeného je dôležité dať na správnu mieru fakty:

Voči radiácii, vzniknutej pri termonukleárnej reakcii, žiadne tabletky neochránia. Samotné ožiarenie nie je predmetom liečby. Zamedzuje sa vplyvu následne kontaminovaného prostredia, iba ak je kontaminované svietiacim jódom (nie iným prvkom, kde už KI účinok nemá).

  1. V žiadnom prípade nepoužívajte tabletky ako prevenciu, môžu poškodiť srdce, cievy atď…
  2. Pre ľudí nad 40 rokov predstavuje užitie KI pomerne vysoké riziko a kým nedôjde k vysokej kontaminácii rádioaktívnym jódom a k užitiu nevyzvú úrady, v žiadnom prípade nie je dobrá voľba dať si tabletku (bežné dávkovanie max. 130 mg KI).
  3. Deti, dojčatá s najvyšším rizikom vzniku rakoviny štítnej žľazy, sú kandidáti na užitie KI, ak je dokázaná aj malá kontaminácia (dávkovanie od 32 do 65 mg KI).
  4. Jedlá soľ, s ktorou solíme, neobsahuje dostatok jódu na „obsadenie autobusu“.
  5. CBLB-502 bol vyvinutý po Fukušime, pomáha telu zmierniť následky choroby z ožiarenia. Voči samotnému žiareniu nemá efekt.
  6. Krytie voči radiácii do istej miery umožní miestnosť z normálneho liateho betónu s hrúbkou nad 50 cm. Ak sme dosť ďaleko, a vnútri takejto stavby, jednoducho sa prvú desaťtisícinu sekundy nevyparíme.

EXISTUJE NIEČO ZARUČENÉ VOČI RADIÁCII?

Existuje, avšak vyžaduje sa celoplošné a maximálne zodpovedné užitie. Tou zázračnou vecičkou je zdravý rozum, ktorý potlačí našu prirodzenú márnomyseľnosť a ukazovanie na toho druhého. Vo vojne neexistuje víťaz. Na oboch stranách iba porazený.

Vojna je prehra pre celú našu spoločnosť, moju generáciu, generáciu staršiu, ale aj tú, ktorá príde po nás.

Preto prosím, vyvarujme sa zbytočných politických komentárov tu aj inde, nikdy nevieme, čomu prilievame. Modlime sa za rozum všetkých ľudí, ktorí tento svet môžu zachovať tak, ako ho poznáme, nezávisle na tom, na ktorej strane barikády stoja.

Planétu máme len jednu a nie je to počítačová hra s „reload“ tlačidlom. Najťažšie boje bojujeme, bohužiaľ, sami so sebou.

Špičkový lekár a môj dobrý priateľ, Patrik Palacka, raz v televízii povedal, parafrázujem: V živote každého lekára je najťažšie rozhodnúť sa, ak má 2 pacientov a 1 prístroj, koho pripojiť a koho nie. Ja dodávam, naša spoločnosť čelí podobnej výzve, avšak my všetci sme teraz v pozícii toho lekára pred najťažšou voľbou a ak sa všetci rozhodneme pre jednu planétu, verím, že to dobre dopadne.

Uvedený text je výhradne informatívny, cieľom je zabrániť bezhlavému užitiu liekov ľuďmi, ktorí sa oprávnene boja. Vždy, prosím, konzultujte všetko s vaším lekárom.

Pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať