fbpx
Veď nič nejem a aj to nič sa mi ukladá do faldov

Veď nič nejem a aj to nič sa mi ukladá do faldov

V marci pripravujeme víkendový FIT KEMP a postupne vám prinesiem detaily, na čo všetko sa môžete tešiť a aké benefity vám kemp prinesie. Nájsť si čas sám na seba je niekedy úplne najviac, čo môžete urobiť. Najmä v situácii, keď zo všetkých strán na vás číhajú požiadavky v práci, alebo v rodine. Dnes sme vyspovedali hlavnú lektorku Nelu Sullens.

Nela, prezraď nám, čo všetko pripravuješ

Najdôležitejším cieľom bude časť, kde riešime nastavenie a pochopenie ako naša myseľ a telo funguje a ako si vytvárame svoje návyky a rituály. Tie nám totiž prinášajú výsledky a vytvárajú našu dnešnú realitu. Tie nás doviedli tam, kde dnes sme. A vytvoria novú realitu, kde budeme zajtra, či o 5 rokov.

To čo robíme opakovane sú činnosti, ktoré nás posúvajú. Len destinácia sa niekedy nezhoduje s tým, kde by sme sa chceli dostať. Ako vedome začať pracovať na tom, čo nás privedie k žiadaným výsledkom? Ako ich zaviesť do života už tak nabitého povinnosťami? A ako napokon zotrvať, keď prídu prekážky?

Okrem cvičenia je podstatná i strava. Dá sa jesť zdravo a nebyť hladný?

No presne o tom to je. Zo zdravého jedla nie ste hladný (zabudnite na predstavu jedenia len šalátov, čo si mnohé ženy predstavujú ako zdravé jedlo), pretože zdravá a nutrične správne vyvážená strava vás kvalitne zasýti a dodá telu to, čo potrebuje. Je preto spokojné a funkčné. Nastaví  sa správne. Zabránime zaťaženiu organizmu toxickými látkami z nesprávnych potravín, ktoré páchajú veľa zlého a ešte sa aj uložia.  Zlou stravou a diétami potom ešte štartujeme tzv. Jojo efekt.

Čo je najčastejšou príčinou jojo efektu?

Úplne jednoduchá obranná reakcia organizmu, respektíve odozva na vonkajšie podmienky. Naše telo je nastavené na prežitie a to platí hlavne v stresových situáciách. Keď sa vylučujú iným spôsobom hormóny a enzýmy, ide o takzvaný núdzový režim. Ak telu obmedzíte základné živiny na dlhšie obdobie, telo prejde do stresového-núdzového režimu a obmedzí určité funkcie organizmu tzv. šetrenie alebo obmedzené hospodárenie a nebude spracovávať, čo prijíma. Namiesto toho začne ukladať (na horšie časy). A tu sme už pri vete: “Však nič nejem a aj to nič sa mi ukladá”

Z hľadiska pohybových aktivít budeš viesť dve základné cvičenia. Na čo budú zamerané?

Kvalita života je ovplyvnená kvalitou jednotlivých činností. Novodobé cvičenie je len náhrada za to, že sa funkčne nehýbeme ako kedysi. Nevyužívame naše telo naplno. Preto správne vykonávanie cvičení je nevyhnutnosťou ku správnemu fungovaniu tela, a zároveň prevenciou jeho poškodenia. Nesprávne cvičenie môže spôsobiť opak. Chcem ukázať, že niekedy menej je naozaj viac.

Stačí sada základných cvičení, ktorá je vykonaná technicky čo najlepšie a odcvičiť si ich môžete sami a kdekoľvek. Na internete nájdete milióny videí a tréningov, ale je to chaos a človek nevie, kde začať. Cvičenie a tréning môže byť nastavené s vlastnou váhou, čo je ale niekedy trošku zradné – najmä ak je telesná hmotnosť vyššia a kondícia slabá. Vtedy je vhodné použiť nejaké cvičebné pomôcky, či alternatívy. Ukážeme si možnosti a verte žiadne nákladné pomôcky netreba kupovať. Stačia aj fľaše s vodou, nejaký menší batoh, prípadne gumený pás za pár euro.

Mojím cieľom je, aby účastníčky odchádzali s vedomím, že keď prídu domov, tak vedia PREČO a potom čo a ako majú cvičiť a majú arzenál niekoľkých efektívnych komplexných cvikov, ktoré vedia odcvičiť. Nemusia hľadať a pátrať, ale môžu prejsť rovno do akcie.

Zreštartovanie vlastne znamená nadobudnúť opäť harmóniu

Som veľmi šťastná, že moji klienti prešli so mnou cestu, kde pochopili, že dôraz je na starostlivosti o seba, vzdelávaní sa a dôvere v seba. Namiesto siahaní po rýchlych riešeniach, ktoré problém neriešia, len maskujú a prehlbujú. Keď pochopíme základné princípy prírody a ako naše telo funguje, je to úplne iná dimenzia.

Máš zo svojej praxe príklad klienta, ktorý bojoval s diétami a nadváhou a podarilo sa mu reštartovať svoje telo a udržať si váhu a motiváciu aj potom?

Asi by som povedala skôr, že väčšina mojich klientov je z tejto kategórie. Bojovali a trápili sa o sto-šesť, kým vyhľadali pomoc. Ja som sama bola kedysi výborným príkladom človeka, ktorý tápe. A čím viac úsilia som vynakladala, tým viac systém nefungoval. Preto som sa začala vzdelávať.

Keďže som už v tomto odvetví dlho, tak sledujem cesty mojich klientov a každý príbeh je jedinečný. Spomeniem možno klientku v strednom veku. Bola to Američanka  žijúca v Nemecku, kde som pracovala pre americké fitness centrum. Prišla za mnou už po určitej dobe chudnutia, kde asi zo 115 kg sama schudla na 90 kg a ďalej sa nevedela sama pohnúť, tak ma vyhľadala ako odbornú pomoc. Sama schudla iba vďaka zvýšenej kardio aktivite ako rýchla chôdza a stacionárny bicykel a neovládala žiadne cvičenie. Takže sme išli úplne od nuly. Po 6 mesiacoch sme sa postupne a pomaličky dostali k 70 kg a naviac peknej vytvarovanej postave a spokojnému človeku. Dôležité je spomenúť, že táto žena mala vyoperovanú štítnu žľazu kvôli rakovine a toto ju posúvalo do pomerne ťažkej situácie, kde bola odkázaná na umelé hormonálne prípravky. Tu sa nám tiež podarilo znížiť dávku na úplné minimum, kde jej metabolizmus fungoval efektívnejšie. Laicky povedané, musela vynakladať asi 3x také úsilie ako človek bez takejto diagnózy a bola si toho vedomá.

Určite je to príklad toho, že sa to dá, keď človek nastaví správne ciele a hlavne stratégiu, akou sa k nim dostane. V priebehu ďalších 2 rokov sa dostala do svojej najlepšej formy, vyzerá ale hlavne sa cíti úžasne. Dokonca sa rozhodla pôsobiť vo svete fitness, aby dokázala pomôcť aj ďalším ľudom, čo sa trápia a nevedia ako na to. Tomu hovorím dobre zasiate semiačko. Pridáte sa?  Môžete naštartovať už 16.3.2019 v našom FIT KEMPE.

Mohlo by vás zaujímať…

Jazyk lásky a kľúč ku vzťahu

Čo to Kľúč vzťahu je? Je to neviditeľná vibrujúca energia jednotlivých čísel, ktorá je natoľko silná, že dokáže usmerňovať chod udalostí vo vzťahu. Tých kľúčov je deväť, ako aj deväť…

Čo všetko sa môžeme naučiť od zvierat

Vraj zvieratá dokážu liečiť. Myslím, že je to aj tým, ako s nimi komunikujeme. Asi všetci alebo väčšina z nás máme tendenciu sa k svojim domácim miláčikom a zvieracím členom rodiny vyjadrovať častokrát slušnejšie…

Dovoľme si snívať po celý život

Na snehu i na blate, sú rovnako krásne. Svetielkami stromčekov, vždy lákajú básne. Cítime sa zrazu ináč, sme viac na mäkko. V našich srdciach jemne hreje, teplý plamienok.

Tvoja hlava nie je smetný kôš

Zdenka Bučeková  nám prispieva do magazínu emotívnymi textami. Ten najnovší je o tom, že  niekedy treba z hlavy a mysle povyhadzovať niektoré veci. Psychológovia tomu hovoria duševná psychohygiena. Zdenka to…