Väzenie mi prinieslo disciplínu a odhodlanie

Väzenie mi prinieslo disciplínu a odhodlanie

Rozhovor s Milanom Tkáčom (podnikateľom a coachom) o vysokých úspechoch a hlbokých pádoch

Mimoriadne motivujúci životný príbeh Človeka, ktorý si prežil svoje osobné Peklo, prešiel Očistcom a dnes žije slobodne a dôstojne ako v Raji na Zemi. Motivuje mnohých a pomáha cudzím ako svojej rodine.

Začnime chronologicky a natvrdo – peklom. Asi tvojim najťažším pádom na samotné dno bolo väzenie vo Veľkej Británii. Čitateľov magazínu 40plus bude určite zaujímať, prečo si bol vo väzení?

Určite, rád to čitateľovi poviem. Nebudem tvrdiť, že to bolo preto, lebo „hento a tamto“. Kvôli jednej mojej chybe som sa stal nechtiac účastníkom istej veľmi zlej situácie. Nezasiahol  som v tej situácii proti podvodníkom a tým som sa stal účastníkom toho celého. Dlhé roky som si myslel, že som bol tiež obeťou. Dnes to vidím inak, urobil som obrovskú chybu tým, že som nezasiahol. A to ma stálo slobodu a prinieslo trest.

Ako si vôbec dokázal prežiť v tom najprísnejšom väzení vo Veľkej Británii? Je väzenie v realite podobné tomu, aké vídame vo filmoch? Násilie, krivda, teror, špina…

Prežiť nie je problém. Ide o to, ako z neho vyjdeš. A buď z neho vyjdeš ako kriminálnik, alebo sa držíš svojho sna. Väzenie nenapravuje. Väzenie väčšinu ľudí dostane ku kontaktom a nápadom, s ktorými môžu napáchať toho ešte viac. No a ja som nikdy v skutočnosti neprijal, že by som mal byť kriminálnik. Nepodvolil som sa „možnostiam“, ktoré kontakty odtiaľ prinášali a držal som sa po odchode svojho. Mne sa podarilo zvládnuť práve toto.

A áno, je to také ako vo filmoch a ešte horšie. Veľmi podrobne to aj so všetkými zážitkami, ktoré k tomu viedli, opisujem vo svojej knihe Coach (www.knihacoach.sk). Väzenie mi prinieslo disciplínu a odhodlanie.

Čo ti dávalo silu vydržať?

Bol to môj sen. Vždy som mal jasno v hlave, čo chcem robiť a kým chcem byť. Dokonca mi väzenie prinieslo disciplínu a odhodlanie, čo mi následne konečne pomohlo rozbehnúť môj vysnívaný biznis. Bol to môj sen od mladých rokov a to sa mi podarilo. Robím prácu, ktorú mám rád a veľmi sa mi v nej darí.

Ak by si mal dnes takú možnosť, čo by si vo svojom živote urobil inak?

Dnes som v takom stave, že nič. Všetko, čo sa mi v živote stalo, ma pripravilo na to , čo zvládam dnes. Naučil som sa vyžiť z mála peňazí. Tiež som sa naučil čeliť ťažkým životným situáciám a dnes mi už asi nič nepríde príliš ťažké. Za všetko som rád, som za svoj život vďačný. Nezaoberám sa moc minulosťou, pretože tým sa ľudia pripravujú o svoju budúcnosť.

Väzenie mi prinieslo disciplínu a odhodlanie

Spomínanú knihu Coach si vydal pri príležitosti svojho životného jubilea. Opisuješ v nej svoj životný príbeh. Čo spôsobilo také dramatické zvraty v tvojom živote?

Nevidím to ako drámu. Ale dnes rád odovzdávam tieto skúsenosti ľuďom, aby im pomohli zvládať ich vlastné životné turbulencie. Zažil som ich v živote nespočetne, veľa vzostupov a pádov a pomáham ľudom, aby tie svoje zvládali lepšie. Robí mi radosť, ak moje neúspechy pomôžu niekomu inému sa poučiť.

Vybudoval si veľmi úspešnú spoločnosť, de facto z ničoho. Rozdávaš svoje životné skúsenosti a to úplne zadarmo. Veľmi nezvyčajné v dnešnej dobe. Prečo to robíš? Čo z toho máš?

Nevnímam to ako veľmi úspešnú spoločnosť, pretože pre niekoho sú naše ročné obraty iba jeho mesačným ziskom. Opísal by som to, že sa nám darí a že rastieme. A to je dôležité, vzostup a rast.

Dodávam svoje drilly ľudom, ktorí so mnou spolupracujú, čiže nie je to úplne zadarmo. Keď už raz s niekým profitujem na biznise, nepotrebujem profitovať ešte na koučingu. Je dôležité, aby rástol a prosperoval, tým pádom prosperujem aj ja. Zase neberiem ľudí z ulice, že by som prišiel za nimi, a povedal im, že ich chcem koučovať. Takže, nejakým takýmto mesiášom určite nie som. Je to jednoducho v záujme spoločného biznisu

Ako prebieha v praxi tvoj coaching?

Jednotlivo alebo skupinovo. Vždy rozoberáme oblasť, ktorá mu, alebo im, robí najväčší problém. Neexistuje univerzálny kľúč na každého. Vždy preberáme ten jeho konkrétny prípad a zlepšujeme postupne jeho život. Ak by som to mal teraz celé opisovať, čitateľ by sa čoskoro stratil. Cieľom však je, aby dotyčný po čase lepšie zvládal svoj život, jeho vlastné pády, aby sa stal bystrejším a výkonnejším. A to sa nám darí.

Väzenie mi prinieslo disciplínu a odhodlanie

Tvoj príbeh sa dotýka sŕdc a núti ľudí prehodnotiť svoje priority. Čo by si na záver odkázal čitateľom magazínu 40plus?

Niekoho príbeh zaujme, niekoho nie. Veľmi ma ale poteší, ak niekoho zaujme a inšpiruje ho k správnym veciam a správnym rozhodnutiam. Ľudia sa rozhodujú často, ale veľmi často, bohužiaľ, nesprávne. A práve túto triezvosť v úsudku želám čitateľom 40+.

Rozhovor pripravila: Janka Belková

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať