Vakcíny, a s tým aj milióny eur, v koši! Kto zaplatí za zlý manažment a za finančné straty?

Vakcíny v koši a milióny eur stratené v nenávratne!

O tomto nepríjemnom probléme – vakcíny v koši a milióny eur stratené – informuje TV Markíza. Pritom to nebolo tak dávno, kedy sa na očkovanie stalo v dlhých radoch, predovšetkým v tých najväčších mestách. S ústupom ťažkého covidu a globálneho ohrozenia však vyvstáva otázka, čo s prebytkom objednaných vakcín, a tu je presne začiatok pekla. Máme ich totiž nevyužitých toľko, že môžu spolu s miliónmi eur skonči doslova v koši.

Mizerný záujem o očkovanie

S odchodom toho najväčšieho nebezpečenstva sa navyše nie je čo čudovať, že záujem o očkovanie na Slovensku klesol na minimum, a tak sa tu objavilo množstvo prebytočných vakcín proti ochoreniu covid-19.

Výsledkom tak je, že vakcíny po exspirácií sú v nasledujúcich množstvách:

Pfizer/BionTech – 1 819 822 dávok
AstraZeneca – 36 340 dávok
Johnson & Johnson – 100 dávok
Moderna – 491 100 dávok
Novavax – 376 600 dávok

Spolu – viac ako 2,7 milióna dávok (stav ku koncu mája)

Nebolo to lacné

Podľa všetkého je navyše cena za jednu dávku vakcíny okolo 15 eur, v prípade vakcíny Moderna to dokonca bolo ešte viac. Stačí niekoľko jednoduchých počtov, aby sme sa tak dostali k sume 40 miliónov eur, ktoré pravdepodobne skončia v koši. Treba však dodať aj to, že väčšinu z tejto sumy preplácala samotná Európska únia.* Slovensko nevyužité vakcíny darovalo aj rozvojovým krajinám. Niektoré z nich skončili v Tanzánii, na Belize či v Egypte.

Topky ďalej uvádzajú, že očkovanie je v súčasnosti výhradne dobrovoľnou záležitosťou a v týchto dňoch sa na toto konkrétne hlási len niečo cez desiatku ľudí týždenne.

Záver? 

Je zaujímavé, že v texte sú pri informácii o očkovaní, použité slová, že očkovanie je v súčasnosti dobrovoľné. Ono to očkovanie dobrovoľné vždy bolo. Jediné, čo sa dialo a zdalo iné, bol tlak použiť vakcínu na ochranu pred ochorením a hovoriť o očkovaní  ako o jedinom riešení. Už menej sa rozpráva o tom, že za stovky/tisíce životov a milióny eur v lufte, môže zlý manažment „elít“. A nielen na Slovensku… Prečo to tak bolo si musí každý skúsiť odpovedať sám vo svojej hlave. A podľa toho sa aj zariadiť…

*A že to našťastie preplatí EÚ? Ale EÚ sme aj my. Či nie? Ide o inú, nezávislú pokladňu?

Pripravila: Martina Valachová 

Mohlo by vás zaujímať