V miestnostiach bez dostatočného prirodzeného svetla sa zhoršujú chronické ochorenia. Zvlášť u ľudí nad 40 rokov

Prečo potrebujeme denné alebo dobré svetloV miestnostiach bez dostatočného prirodzeného svetla sa zhoršujú chronické ochorenia. Zvlášť u ľudí nad 40 rokov

Plánovanie svetelného systému na dekoráciu interiéru je zodpovednou úlohou, a to nielen z hľadiska ergonómie a estetiky, ale aj ľudského zdravia. Aj pacienti v nemocniciach sa vplyvom denného svetla podľa výskumov predsa uzdravujú rýchlejšie. Platí to aj v bežných priestoroch, v ktorých trávime viac ako 90 % svojho času? Určite áno a nielen ľudia po 40-ke sa o tom môžu veľmi rýchlo presvedčiť.

Viac ako 80 % informácií z vonkajšieho sveta prijíma človek pomocou zraku. A z toho, ako dobre je vybudované osvetlenie okolo nás, sa formuje vnímanie sveta okolo nás, pohoda a nálada. Správne zvolené osvetlenie v miestnosti, ktoré do nej preniká cez dostatočne veľké plastové okná, môže zvýšiť účinnosť, pomôcť relaxovať, znížiť únavu očí a dodať interiéru výraznosť.

Venovať preto pozornosť nielen dizajnu a vnútorným možnostiam žiaroviek, ale aj vplyvu svetla na psychofyzický stav človeka a vnímanie priestoru prostredníctvom osvetlenia sa oplatí.

Správne interiérové osvetlenie? Spôsob, ako zabudnúť na nepríjemné ochorenie

Je známe, že svetlo sa delí na prírodné a umelé. Ich vplyv na ľudský organizmus skúmajú vedci už dlho.

Každý vie, že pod vplyvom ultrafialových lúčov sa syntetizuje vitamín D, ktorý zlepšuje náš emocionálny stav, aktivuje obranné mechanizmy tela a zvyšuje imunitu. Zaujímavým zistením však je, že prirodzené svetlo zabraňuje zhoršeniu chronických chorôb.

Preto je veľmi dôležité zabezpečiť do priestoru, v ktorom trávime väčšinu času, prienik denného svetla. Pri práci na obytnom priestore nezabudnite „vpustiť“ svetlo do miestností, neprepchávajte okná nábytkom a ťažkými závesmi, ktoré cez deň neprepúšťajú svetlo. Rovnako si podľa týchto kritérií vyberajte aj nové interiérové dvere. Každý lúč denného svetla navyše je veľkým bonusom.

Naopak, bolo zistené, že v miestnostiach bez dostatočného prirodzeného svetla sa zhoršujú chronické ochorenia, zvlášť u ľudí nad 40 rokov. V kanceláriách a priemyselných priestoroch spravidla nie je dostatok prirodzeného svetla. Pri navrhovaní pracovného priestoru preto venujte pozornosť tejto dôležitej skutočnosti.

Alternatíva v podobe kvalitného LED osvetlenia môže pomôcť

Nielen z dôvodu striedania dňa a noci, ale aj ročných období intenzita prirodzeného denného svetla v interiéri klesá a kolíše, čo na naše telo nevplýva najlepšie.

Spoločnosti zaoberajúce sa výrobou umelých svetelných zdrojov preto vyvinuli špeciálny program pre správne umelé a kvalitné LED osvetlenie v kanceláriách, priemyselných, ale aj bežných obytných priestoroch bytov a domov, ktorého základnými zásadami sú:

  1. Racionálna spotreba energie a dlhodobá prevádzka.
  2. Šetrnosť k životnému prostrediu.
  3. Ľudské zdravie a biorytmy.

Nezabudnite aj na fakt, že neumyté sklenené tabule okien môžu znížiť prirodzené svetlo takmer o polovicu. Rovnako je dôležité, že ak interiéru dominuje tmavá povrchová úprava, potrebujete o 20 % viac slnečného svetla.

Kvalita svetelných zdrojov, správna inštalácia svetelných zariadení, ich počet, to všetko je potrebné vziať do úvahy pri dokončovaní objektu svetelnými zariadeniami, ak sa v ňom chcete a potrebujete cítiť príjemne. Tak na o pri jeho zariaďovaní myslite.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať