V budúcnosti pôjde geneticky upraviť všeličo
Zdroj: Info.cz

V budúcnosti pôjde geneticky upraviť všeličo

Skúste si predstaviť, že máte možnosť vopred rozhodnúť ako budú vyzerať vaše deti. Na aké choroby majú byť odolné? Máte v rodine cukrovku? Tak vaše deti nebudú mať. Dá sa len tak hodiť do génu niečo navyše? Strašidelná predstava?

No a tu to nekončí. Aký intelekt by ste si priali mať u vašich detí?

Zdá sa vám to ako science fiction?

Úpravy ľudskej DNA boli ešte nedávno námetom pre vedecko fantastické filmy. Teraz už je to realita. Na svete existujú preukázateľne traja ľudia, u ktorých došlo k zmene genetickej informácie ešte pred narodením. Hoci sú výsledky zatiaľ zlé alebo nedokázateľné, výskum pokračuje.

A dá sa predpokladať, že postupom času sa táto technológia zdokonalí a následne etabluje. Odborník na biotechnológie Jaroslav Petr počíta s tým, že v budúcnosti pôjde geneticky upraviť všeličo – nielen odolnosť voči chorobám, ale napríklad aj intelekt.

Predstavte si, že vo vašej rodine je rakovina prsníka. Mali ju všetky ženy. Máte ju aj vy. A vy chcete mať dcéru a hrozí teda, že vaše dieťa ju na 70% dostane tiež. Nuž a teraz si predstavte, že máte možnosť zasiahnuť. Ako by ste sa rozhodli, ak by to nestálo na peniazoch? Alebo ak by ste mali dostatok peňazí? 

Brali by ste do úvahy etiku a morálku pri manipulácii s génmi?

V tej chvíli, keď sa rozhodne, že sa  rozbehne podobný biznis, tak musíme počítať aj so spoločenskými rizikami. Akými?

Prečo prvé experimenty v Číne nevyšli?

Aké ďalšie riziká so sebou úpravy DNA nesú?

Pretože vedci sa zhodujú na tom, že pre budúcnosť je rozvoj v tejto oblasti nevyhnutný.

Pozrite sa na rozhovor, ktorý spracoval a priniesol portál info.cz.

Mohlo by sa vám páčiť...

Mohlo by vás zaujímať