Užite si výlet alebo dovolenku v Rakúsku

Užite si výlet alebo dovolenku v Rakúsku. Len pár minút od Parndorfu sa nachádzajú malebné vinárske dedinky Jois a Purbach

Pred pár dňami som zažila svoj prvý novinársky trip. Poviem vám, život je krásny. Na jeden deň úplne zmiznúť od obrazovky počítača a nechať sa unášať spoločnosťou skvelých ľudí, dobrého vína, jedla a ešte aj hladinou vody na Neziderskom jazere?

Chcem sa s vami podeliť o môj pohľad, a ukázať, ako sa dajú robiť veci jednoducho a napriek tomu dokonale.

Na traktore do nekonečna a ešte ďalej

V Joise nás privítal majiteľ rodinného vinárstva, ktorý zároveň vedie aj penzión Karl Sattler. Pripravil pre nás naozaj netradičnú zábavu – výlet do vinohradu na traktore, ktorý bol spojený s ochutnávkou domáceho vína.

Viac fotografií nájdete v GALÉRII

Počasie malo byť pôvodne daždivé, ale napokon si to rozmyslelo a my sme sa mohli kochať nielen vinicami, ale aj výhľadmi, ktoré siahalo až po jazero…

Dozvedeli sme sa všeličo. Napríklad aj to, že vinicami prechádza náučný chodník s niekoľkými zastávkami, ktorý sa napája na nekonečne dlhé cyklotrasy v regióne. Ak máte dobrú kondičku, tak nech sa páči. Na bicykli môžete prejsť až 500 kilometrov.

Neziderské jazero či more?

Len čo sme sa vrátili späť, čakal na nás mikrobus a presunuli sme sa k jazeru. Či k moru? Neziderské jazero je totiž obrovské a máte pocit, že ste pri mori.

A tak sme sa teda plavili

Neviem, koľkokrát ste už boli na nákupoch v Parndorfe, ale skúsili ste si potom zájsť na prechádzku k jazeru? Vyskúšajte. Oplatí sa to. Môžete si tu prenajať paddleboard a ak máte obavy, miestny inštruktor a fešák v jednom vás rád zaškolí.

V zátoke kotví množstvo jácht a člnov, ktoré si v prístave môžete zapožičať. My sme si brehy Neziderského jazera poobzerali z elektrického člna. O čo pomalšie išiel, o to viac sme si stihli všimnúť.

Rodiny s deťmi určite ocenia najmä rozľahlé prírodné kúpalisko a priestor na súkromie. Samozrejmosťou je aj požičovňa ležadiel či bar s občerstvením a pre nadšencov aktívneho relaxu sú k dispozícii aj tenisové kurty.

Užite si výlet alebo dovolenku v Rakúsku

Užite si výlet alebo dovolenku v Rakúsku – Výborné jedlo s výhľadmi na hladinu jazera…

Po vyhliadkovej plavbe sme riadne vyhladli a to naši hostitelia nemohli dopustiť. V reštaurácii Seejungfrau s nádherným výhľadom na jazero a bohatou ponukou špecialít z rybieho mäsa sme zasadli k stolu a vybrali sme si podľa chuti. Samozrejme, že prím hrali ryby.

Po unikátnom obede sme sa presunuli do mestečka Purbach am NeusiedlerSee, ktoré je od jazera iba na skok.

K najväčším lákadlám tohto miesta zaiste patrí malebná Pivničná ulička (Kellergasse), ktorá vás vnesie do histórie vinárstva. Nájdete tu 50 kamenných pivníc z 19. storočia, v ktorých sa v minulosti skladovali vína. Ich prehliadka býva spojená s degustáciou vín a kulinárskych špecialít.

Užite si výlet alebo dovolenku v Rakúsku

V tomto regióne sa okrem vína darí aj čerešniam a orechom a miestni z nich pripravujú rôzne lahôdky od čokolády až po cestoviny či dokonca čerešňovú horčicu.

Reči reči samé reči? Aký by to bol výlet za vínom, ak by sme ho neukončili koštovkou…

Vo vinotéke Haus am Kellerplatz, si môžete vychutnať 64 vybraných druhov vín, prípadne si zakúpiť jednu z 350 vinárskych pých leithabergského regiónu, ktoré sú tu na predaj. Ceny sa hýbu rôzne, ale poviem vám, nejde o žiadne astronomické sumy. A kvalita výborná.

Užite si výlet alebo dovolenku v Rakúsku

Navnadili sme vás? Tak neváhajte a urobte si výlet či naplánujte dovolenku. A dajte nám potom vedieť, ako sa vám páčilo…

Pripravila: Martina Valachová

Viac Fotografií nájdete v GALÉRII

Foto: Zuzana Tichá a Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať