Všetci máme schopnosť vlastného vnútorného uzdravovania. Len každý na svojej úrovni poznania…

Uzdraviť sám seba ako terapeut Monika PištelákováUzdraviť sám seba ako terapeut?

Každý človek je zároveň terapeut. Alebo prečo je dôležité uvedomovať si vlastné schopnosti uzdravovania samého seba.

Vrodený talent terapeuta. Každý jeden človek ho má v sebe.

Všetci sme dostali do vienka spolu s darom života aj tento dar. Schopnosť byť sami sebe terapeutom. Všetci sa dokážeme o seba postarať, len každý na svojej úrovni poznania, vedomostí, skúseností a spôsobu života.

Už naši dávni predkovia si dokázali pomáhať sami, len postupom času na to ľudstvo akosi zabudlo a táto schopnosť sa začala z bežného života vytrácať. Nebudem opakovať to, čo počúvame odvšadiaľ. Sme konzumná spoločnosť, uprednostňujeme materializmus, žijeme povrchne, nevážime si skutočné hodnoty a mnoho iných negatívnych dôvodov.

Ja s tým nesúhlasím.

Teda, s určitou časťou áno, ale presvedčivo naopak tvrdím, že práve v tejto dobe sa čím ďalej, tým viac ľudí vracia „k sebe“ a úprimne odmietajú žiť povrchne. Znovu nachádzajú v sebe svoju hodnotu, začínajú si sami seba vážiť a spoliehať sa na seba a svoje pradávne schopnosti nielen fyzického, ale hlavne psychického uzdravovania seba samého.

Sú to takí, ktorí sa rozhodli pomáhať si sami, uplatniť v živote svoje vrodené schopnosti a robiť si sami sebe vnútorného terapeuta. Tí, ktorí už odmietajú čakať, až sa im niečo samovoľne v živote vyrieši a zlepší a zároveň nechcú byť donekonečna závislí na pomoci iných.

A pokiaľ všetko, čo robia, smeruje k prevzatiu kontroly nad utáranou mysľou, ku skroteniu manipulatívneho ega, k ukotveniu sa v prítomnosti a k získaniu vnútorného pokoja, je úplne jedno, aký spôsob to je.

Pretože to všetko nás vracia k nášmu ozajstnému JA. K tomu, aby sme všetko, čo v živote robíme, robili z podnetu našich skutočných pocitov a nie z podnetu zaužívaných rodových alebo nepísaných spoločenských pravidiel.

Že trochu váhate, či toho uzdravovania samého seba sme ako ľudia ozaj schopní?

Samozrejme, že áno. Uvediem jednoduchý príklad.

Určite ste sa niekedy dostali do stresovej situácie, panika, šialený bezvýchodiskový pocit až hrôza, nikde nikto, musíte sa rozhodnúť, musíte konať, musíte si sami poradiť. Spomeňte si.

A zvládli ste to. Je jedno ako. Neustrnuli ste na mieste ako kamenná socha, nemali ste čas nechať sa prevalcovať situáciou. Vtedy ste prestali ako keby rozmýšľať a nastúpil do zbroja váš prirodzený talent, pud sebazáchovy, inštinkt. Ego či utáraná myseľ, ktorá sa večne do všetkého pletie, bola v tej chvíli odsunutá na vedľajšiu koľaj.

Konali ste náhle, bez pochybovania, bez výčitiek, bez predsudkov, bez hodnotenia, čo by sa malo a čo nie. Nebol čas strácať čas. Konali ste samostatne a úplne spontánne. Prestali ste vnímať čas, donútili sa zachovať chladnú hlavu a spoľahli sa na svoje schopnosti a vnútornú silu. A darilo sa vám. Viedol vás vtedy práve váš vrodený talent terapeuta – talent uzdravenia vlastného života vôbec. Vďaka nemu ste si pomohli sami.

A čo, keď požiadame o pomoc niekoho iného?

Nie je znakom zlyhania, keď si v tej-ktorej chvíli ozaj nedokážeme pomôcť sami? Práve naopak, požiadať o pomoc, keď treba, je znakom vnútornej sily. A stále sme to my, kto si pomáha. Pomáhame sami sebe tým, že o pomoc žiadame. To MY sa ROZHODNEME, že si ideme nechať pomôcť.

Keď nám skratuje v dome elektrina, zavoláme elektrikára, keď sa zraníme, ideme k lekárovi, keď potrebujeme vybaviť úver, voláme finančného poradcu, keď máme vzťahový problém, ideme k terapeutovi.

Sú to odborníci, vyštudovaní, vyučení, sú to ľudia z praxe, zbehlí vo svojom odbore, a preto dokážu super pomôcť. Môžu to byť ale odborníci, akí chcú, no aj tak nám nedokážu pomôcť, pokiaľ ich my sami neoslovíme. Pokiaľ sa my sami nerozhodneme, že chceme pomoc a ideme ju vyhľadať.

Chápete? Lekár vám zašije ranu, elektrikár opraví zásuvku, poradca vybaví úver, terapeut vám pomôže zorientovať sa v probléme. Ale o tom, že ich pustíte do vášho života vám pomôcť, rozhodujete vy. A častokrát už samotný okamih rozhodnutia prináša významnú úľavu.

A aj v niektorých prípadoch, kedy vám pomôžu iní, musíte vy sami dokončiť tú pomoc a „dozachraňovať“ sa sami.

Lekár ošetrí zranenú nohu, ale vy ste tí, čo sa musia vyrovnať v nasledujúcich dňoch s tým, čo sa vo vás deje – s fyzickou bolesťou, s obmedzeným pohybom po dome a so zaťaženou psychikou. Terapeut vám pomôže rozseknúť partnerský problém a nájsť jeho zdroj, poradí, pofúka, ale vy sami si musíte znovu prežiť a precítiť staré rany. A zasa to zvládnete. Lebo to máte v sebe. Tú vrodenú schopnosť uzdravovania seba samého. Toho vlastného vnútorného terapeuta.

Nepodceňujte svoju úlohu a talent „samoterapeuta“, a to dokonca ani vtedy, keď vám pomáha niekto iný.

A dokola si pripomínajte, že vy ste tou najdôležitejšou súčasťou a spolutvorcom na ceste k vyriešeniu akéhokoľvek vášho problému.

Máme všetci túto úžasnú schopnosť vlastného vnútorného uzdravovania a jeho vedomé používanie by malo byť prirodzenou súčasťou a potrebou každého človeka. To používanie ale myslím pravidelné, nie až keď sme k tomu okolnosťami a často až ohrozením donútení.

Naplno ho užívajte a dôverujte mu, trénujte si uvedomovanie, než sa to stane prirodzeným postojom a povedomím o sebe samotnom.

Upozorňujem (a dokola budem ) na dôležitosť tohto uvedomovania si, lebo akokoľvek sa osobnostne rozvíjate, akúkoľvek metódu používate, akýmkoľvek filozofickým smerom sa uberáte, pokiaľ ste si vedomí svojho talentu „samoterapeuta“, máte ho neustále na pamäti, plne mu dôverujete, tak účinok akejkoľvek metódy a techniky je hlbší, rýchlejší a trvalejší.

Monika Pišteláková

Autorka je motivačná koučka  –   www.monikapistelakova.sk    

Korektúry textu – Uzdraviť sám seba ako terapeut : Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujať…

Mohlo by vás zaujímať