Úžasná držková polievka na Nový rok

Úžasná držková polievka na Nový rok

Máte radi držkovú?

„Ja som držkovú odjakživa nemal rád. Vyslovene som ju neznášal. Keď ju varil otec so susedom, bol odporný smrad v celom dome!“ oduševnene sa rozrozprával Sven.

Boli sme na vianočnom večierku v baťovskom domčeku v Baťovanoch (rozumej: v Partizánskom) a v našej časti stola sme sa vyhli politikárčeniu aj vtipom, rozprávali sme sa o umení, talente, disciplíne, ako ceste k cieľu, Baťovi a Zlíne. A nakoniec sme sa, ani neviem ako, dostali k držkovej.

„Ja som ju ani nikdy nejedol. Len som si pomyslel na držkovú a cítil som ten smrad,“ zvraštil celú tvár Sven, akoby ho aj teraz prenasledoval ten pach.

Ja som držkovú nikdy nejedla.

A ani som sa nechystala. Jednak sme nemali držkovú rodinnú tradíciu (nikdy som nepočula o nikom z rodiny, že by ju jedol alebo mal rád) a jednak ma to nijako nelákalo: už pri pohľade na plávajúce kúsky vnútorností ma hneď prešla chuť aj hlad.

„Keď sme začali robiť polievky a moji spoločníci navrhli, aby sme robili držkovú, ostro som to odmietol. Držkovú?! To nikto nebude jesť! Prídeme o zákazníkov! Kto by vydržal ten smrad?!“ vysvetľoval ďalej Sven a ja chápem jeho rozhorčenie. Polievky, ktoré predávajú v ich osúchovom kráľovstve sú úžasné. No na držkovú by som tam nešla.

„Ale oni to nevzdali, navarili držkovú a dali mi ochutnať. A vtedy som zmenil názor. Tá držková je úžasná! Naša kuchárka Monika ju varí od štvrtej ráno a keď prídem na ôsmu do práce, pridáva do nej už len posledné ingrediencie.

Povie mi, aby som nastavil ruky a nasype mi do nich kopec majoránky! Tá konzistencia a vôňa! To je niečo neskutočné! Hneď si ju musím odfotiť a pošlem ju pár kamarátom, ktorí majú radi držkovú. Varíme ju dvakrát do týždňa a vždy ráno prídu držkári na tú našu držkovú. Neprejde pol hodina a máme predaných niekoľko desiatok porcií!“

Sven nám ukázal fotky držkových a aj keď sa stôl na párty prehýbal všelijakými dobrotami a už sme boli plní, mala som pocit, že ak by teraz zázračne Sven vytiahol „z klobúka“ hrniec s držkovou, tých pár desiatok porcií by hneď našlo svojich stravníkov. A ja by som bola medzi nimi.

„Tak dlho som ohŕňal nos nad takou dobrotou! Neuveriteľné!“ s úsmevom krútil hlavou Sven a ja som si v duchu pokrútila hlavou tiež. A rozhodla som sa, že na tú prvú držkovú v novom roku, ktorú budú variť, sa vyberiem. A ochutnám. Nenechám sa odradiť.

A to radím aj vám.

Možno aj vy máte vo svojom živote také „držkové“. Niečo, čoho sa stránite, pretože na to nemáte pekné spomienky, alebo vám to niekto znechutil, či priam zhnusil v detstve. Možno vás zväzuje strach alebo známe „čo povedia ľudia“.

Je Nový rok. Možno máte nutkanie dať si novoročné predsavzatia. Skúste si dať takéto: ochutnáte tie vaše „držkové“. Prekonáte predsudky a strach. Otvoríte sa novým veciam, aj keby to bola len iná trasa, ktorou pôjdete domov z práce.

Otvorte oči, nastražte uši, zdvihnite pohľad. Svet je plný nových zážitkov a chutí, len sa im musíme otvoriť! Aj jedno baťovské heslo znie: „Neboj se novot!“

Želám vám, aby ste sa nebáli a zažili úžasný rok 2020!

Soňa Borušovičová

Autorka je lektorka a vedie Literárny dom

Úžasná držková polievka na Nový rok

Mohlo by vás zaujímať