Hotovosť najviac ohrozuje lenivosť a návyky ľudí. Ale ústavná ochrana hotovosti je tiež dôležitá.

Ústavou garantované právo o používaní hotovosti zbytočné? Nie, nie je...Ústavou garantované právo o používaní hotovosti zbytočné a dokonca kontraproduktívne?

Minulý týždeň sa nám používanie hotovosti dostalo priamo do ústavy. Niektorí sú radi, iným sa to zdá zbytočné, ale našli sa aj ľudia, ktorí to vidia ako niečo zle nastavené. Ústavou garantované právo o používaní hotovosti zbytočné? Ja osobne považujem tento krok za skvelý. Aj keď, samozrejme, nevyrieši všetky „hrozby“, ktoré sú dnes z hľadiska rizika digitálneho eura na stole.

Prečo je prípadný zánik hotovosti problém?

Nech to znie akokoľvek konšpiračne či zaujato, používanie hotovosti sa viac a viac okliešťuje. Prvým krokom je pozitívne PR bánk a masmédií. Dalo sa to dobre pozorovať najmä počas korony, keď sa všade hovorilo, aby sme platili v rámci ochrany zdravia bezkontaktne. Taká podprahová aktivitka. A ľudia naozaj začali viac platiť kartou, hodinkami. Tu i tam mi napadne, že možno o chvíľu budeme platiť odsúhlasením priamo v hlave… V riziku budú ľudia, ktorým skáču myšlienky z boku na bok. Možno si vyplienia bankové konto vlastnou hlavou : – ) … (pokus o vtip…)

Ak nebudeme mať hotovosť, sme v pasci…

Predstavte si, že neexistuje hotovosť. Máte? Všetko o vás bude zaznamenané. Aj čo ste si kúpili v sexshope. A aj to, že užívate lieky na paranoje. Všetko. A vždy sa dá každý systém hacknúť či nabúrať. Informácia o vás sa teda dá veľmi dobre zobchodovať. Tu nejde o to, že si poviete, že nemáte čo skrývať. Aj keď, to vážne? Každý človek predsa chce mať isté veci iba pre seba. Ďalšou pascou je, že ak sa niektoré elity rozhodnú, že povedzme nie ste dostatočne poslušní, oklieštia vám prístup k peniazom. Digitálnym…

Že je to volovina? Nemusí byť…

Posledné tri roky ukázali, že čím väčší nezmysel, tým viac ľudia boli ochotní alebo nútení poslúchnuť. Dosť často práve kvôli tomu, aby vôbec mohli chodiť do práce. Alebo si predstavte záporné úroky. Zrazu sa stane, že sa prijme opatrenie a úroky budú povedzme mínus 15 %. Niečo podobné, ako máme teraz s infláciou. Je tu však rozdiel. Aj v inflácii si viete veci dajako… aj keď nie úplne ošetriť. Napríklad, ak mäso zrazu stojí 8 €, vyhliadnete si akciu a nakúpite za 5,20 €. Rozdiel obrovský. Nakúpite skoro za staré ceny. Takže viete s tým pracovať. Alebo začnete viac jesť strukoviny a naučíte sa variť dobré a výživné jedlo inak. Teda inflácia za potraviny sa vás tak nedotkne, lebo ste zmenili návyk a niečo nové ste sa naučili.

Ale toto neplatí pri záporných úrokoch.

Tie vám jednoducho odúčtujú, a hotovo. Ak sa vám zdá, že preháňam, tak v poriadku. Ale spomeňte si na to, že ľudia nikdy nechcú veriť zlým scenárom. Uveria elitám. Napríklad aj v roku 1953 uverili, že menová reforma nebude. A? A, bola… Hotovosť vám teda necháva kúsok slobody. ( Aj keď na menovú reformu je skoro všetko prikrátke). Hotovosť je skutočná. Máte ju v ruke. Dokonca, keď niečo platíte v hotovosti, máte menšiu náchylnosť rozhadzovať peniaze bez rozmyslu. Lebo ťažšie sa platí cash. Cash vás sprítomní. Platba kartou je síce rýchla a bezpečná, ale neemočná. Zabudnete, že ste niečo zaplatili asi tak rýchlo ako na lajky na Facebooku z minulého týždňa…

Som sa rozpísala…

Čo za zákon sa to teda prijal, som sa rozhodla spýtať v krátkosti Mariána Viskupiča.

Prečo jeho? Lebo internetom chodí taká výstraha, v ktorej sa píše aj toto:

Už sa vôbec nehovorí o tom, že tí istí poslanci svojimi hlasmi dostali do ústavy aj „možnosť z primeraných dôvodov odmietnuť prijatie platby v hotovosti“, ktorú k návrhu SME RODINA doplnil poslanec SaS Marián Viskupič. 

Vyjadrenie Mariána Viskupiča prikladám:

Teším sa, že ústavnú ochranu hotovosti sa podarilo prijať a že právo na hotovosť sa stalo základným ľudským právom, ktoré chráni ústava.

Môj pozmeňujúci návrh prináša povinnosť všetkým bankám vykonávať hotovostné operácie, a tým garantuje hotovosť ako uchovávateľa hodnoty. Zároveň je umožnené obchodníkom odmietnuť prijatie hotovosti, ale len z primeraných alebo všeobecne uplatňovaných dôvodov, pričom presnejšie znenie upraví zákon. Jednoduché vysvetlenie je, že by asi nebolo dobré, ak by zákazník mohol nútiť e-shop prijať platbu v hotovosti. Zákon aj dnes umožňuje obchodníkom za určitých okolností odmietnuť platbu, napr. ak budete chcieť zaplatiť 50 € pomocou 100 kusov 50-centových mincí.

Je to vyvážené znenie, ktoré garantuje občanom právo na hotovosť a zároveň nevytvára „tyraniu hotovosti“.

Trend prechodu na bezhotovostné platby je zrejmý a nemá zmysel mu brániť. Netreba sa však báť, že hotovosť zrušia obchodníci. Ústavná ochrana hotovosti je ochranou voči možným nápadom rušiť hotovosť zo strany Európskej centrálnej banky. Áno, je to istá poistka do budúcnosti. Aj napriek ubezpečeniam ECB, že projekt digitálneho eura bude paralelný so štandardným eurom, je dobré, že používanie hotovosti nám už garantuje ústava. Uviedol poslanec Viskupič vo svojom stanovisku, ktoré som tu uverejnila celé, ako mi prišlo do pošty…

Záver…

Hotovosť a jej používanie najviac ohrozuje lenivosť a návyky ľudí. Keď sa rozhodnete, že všetko, čo sa dá, budete platiť v hotovosti (vyberiete z účtu alebo z bankomatu), tak sa vám vylepší aj vaša disciplína v rozhadzovaní peňazí. Skúste to. Navyše, už som robila niekoľko rozhovorov s ľuďmi, ktorí sa v oblasti investovania alebo hekovania/nabúravania elektronických systémov orientujú. A ako uvádzajú, na Slovensku máme nasadené špehovacie systémy, ktoré sú už pomaly porovnateľné s Čínou. Ak neveríte, preverte si to.

Alebo si vypočujte rozhovory s Lukášom KovandomJurajom Bednárom či Palom Luptákom, ktoré nájdete na YouTube na kanáli ODznova. Zistíte, že ak platíte kartou, existujú záznamy o tom, čo presne ste kupovali. Áno, aj v lekárni alebo v sexshope… Ale aj inde. Je len na vás, čo chcete, aby bolo o vás uložené a kde. Nové návyky používania hotovosti sa oplatia zaviesť aj kvôli tomu, že už teraz vám mnohé banky merajú tzv. uhlíkovú stopu. Zatiaľ je to iba „hra“. Hra, ktorá má vo vás vzbudzovať výčitky, že ubližujete planéte. Môže to byť len krok k tomu, že v prípade digitálnej meny a pri strate možnosti používať hotovosť bude výška vašej uhlíkovej stopy dimenzovať, či vás „systém“ pustí na dovolenku, alebo vám „systém“ dovolí používať auto… Napríklad. Ale to už asi konšpirujem…

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať