Úspech nie je rezervovaný iba pre mladých!

Úspech nie je rezervovaný iba pre mladých!

Sme radi, že nás čítate. A ešte radšej sme, ak vás naše články inšpirujú, alebo vo vás vyvolajú chuť podeliť sa so svojím príbehom.  DENISA CABADAJ OGINO je známa najmä svojím osobným príbehom.

Desať rokov žila v Japonsku, o jej osude vyšli už dve knihy / Sushi v duši a s Dušou Japonky/.  Je nadšenou propagátorkou japonskej kultúry a kuchyne, tento jej príspevok ale nebude o Japonsku. Kým sa stala majiteľkou penziónu v Rajeckých Tepliciach, prešla dlhú cestu. Dnes môže hovoriť o trhu práce z pozície zamestnávateľky.

Úspech nie je rezervovaný iba pre mladých!

Rozhodla som sa napísať pár riadkov na podnet mojej recepčnej, ktorá sa mi nedávno so slzami v očiach priznala, že už nedúfala, že si nájde prácu.

Aj ja som bola v situácii, že ma na pohovore odmietali. Zdôvodňovali to všelijako – nepriamo naznačovali môj vek, a to, že som slobodná matka s dieťaťom, alebo ,,vraj som mala veľmi široké krídla“, ktoré som nemohla naplno rozprestrieť v danej firme, (mala som viac skúseností ako iní pracovníci ).

Cítila som sa, ako by som mala nejakú nákazlivú chorobu. Strhnúť nálepku slovenských predsudkov a malomeštiackych názorov bolo naozaj ťažké, až kým som sa neodvážila spustiť svoj hotelový biznis v Rajeckých Tepliciach v penzióne Relish. Teraz už pomyselné nálepky  s negatívnou príchuťou,,40tka“ s radosťou strhávam.

Väčšina mojich zamestnancov je v zrelom veku, mamičky alebo zaneprázdnení oteckovia, ktorí sú pracovití, zodpovední,  životom poučení, s jasne stanoveným cieľom.

Niekto si povie –  v gastronómii v zrelom veku? Nie je to riziko? Má skúsenosti ? Bude vládať?

Moja odpoveď je jednoduchá – a kde nie je riziko?

Tréning zo života

S určitosťou  viem povedať, že žiadna vysoká škola 24 ročnému bezdetnému slobodnému človekovi nedá skúsenosti, ako zvládnuť denný nápor upišťaného dieťaťa, nervózneho manžela, logistiku varenia (denné menu, riadnu teplú stravu!!! ).

Raňajky, zabaliť desiatu, obed alebo večera s alergénmi a bez nich, harmonogram na pracovné stretnutia, rodinnú oslavu, systematický poriadok v dome, zabezpečiť opravu nefunkčného prístroja alebo napraviť upchaté umývadlo, telefonicky riešiť nespokojného súrodenca a druhou rukou vyberať bielizeň z práčky….

…a do toho všetkého  nečakane na bráničke zazvoní  kuriér s balíčkom, a vy zistíte, že nemáte drobné na vyplatenie. Schody beriete po  tri naraz , aby dlho nečakal (lebo však kuriér, kto je viac).

A vy bosými nohami míľovými krokmi cestou k bráničke zistíte, že máte fakt vysokú nepokosenú trávu, ktorú treba do súmraku pokosiť, mať stále na rozume,  že domáca zver ešte nejedla a váš spánok, ak sa to dá tak nazvať, trval len 4 hodiny lebo susedov pes zavýjal na mesiac a ráno kikiríkali kohúti a do toho by ste mali aspoň ako-tak dobre vyzerať.. ehm…

A toto všetko sa dialo iba dopoludnia. A teraz si niečo podobné  predstavte, ale  v  pracovnom šate! omg, samozrejme, treba dodržať pitný režim, niečo pod zub a áno, aj na toaletu musíme….

Úspech nie je rezervovaný iba pre mladých!

Úspech nie je rezervovaný iba pre mladých!

Ženy teraz rodia neskoršom veku, alebo sú mamičky, čo sa už chcú socializovať, osamostatniť, mať aspoň trochu pocit finančnej nezávislosti. Sú ochotné sa učiť, obetovať sa, sú odolnejšie a nepanikária.

A áno, pracovité ženy po 40tke používajú hlavne šedú kôru v hlave a väčšiu časť mozgu a majú úplne iné priority, hodnoty, čo som naznačila o pár riadkov vyššie. Verím, že skúsenosti žien po 40tke pomáhajú firmám rásť.  Tak prečo to nevyužiť tak, aby bola správna rovnováha?

Veľmi veľa odborníkov hovorí, že vek nemá nič spoločné s úspechom človeka. Tvrdia a veria, že osoba s pozitívnym postojom dostane to najlepšie v súvislosti  s jeho výkonom a pribúdajúcimi rokmi. Dnes môžeme vidieť toľko úspešných ľudí- žien okolo nás, ktoré dosiahli úspech neskoršom veku života, a to vďaka, ako som už spomínala vyššie, svojej oddanosti,  ochote tvrdo pracovať a vytrvalosti.

Úspešné ženy sú spokojné a vďačné, že dosiahli rovnováhu medzi osobným a pracovným životom. Takže, nerobte si starosti, ak ste vy, alebo vaši zamestnanci prekročili 40tku. Ste len takí starí, ako si myslíte, že ste! Kariéra, ani život nekončia v 40tke!

Netrápte sa nad mimickými vráskami, ktoré sú tým pravým šperkom bohatých 40 ročných skúseností. Som si istá, že neraz vďaka nim sa získala serióznosť na obchodných stretnutiach alebo pohovoroch. Starnite s noblesou a hlavne prijatím seba samej.

Možno inšpirácia?

V našom penzióne som zaviedla detský kútik pre najmenšie ratolesti nielen pre hostí, ale aj deti rodičov personálu.  Bez časového stresu si môžu detičky vyzdvihnúť zo škôl, škôlok a počkať na svojho rodiča v našom veselom detskom kútiku, kým si rodič dokončí svoju prácu. Ani by ste netušili, koľko skvelých podnetov a praktických nápadov nám vnukli práve deti!

Občas im venujem bonus formou telovej masáže alebo kozmetického zákroku, zvýhodnila som stravovanie a nadstavila pohyblivú pracovnú dobu. Mladší z kolektívu sú  nápomocní starším, a sem-tam je skvelé pozorovať ako sa generácie navzájom od seba učia..

Niekde som čítala, že úspešní ľudia príjmu zmenu, neúspešní sa jej boja. Úspešní ľudia chcú, aby ostatní boli úspešní, neúspešní ľudia tajne dúfajú, že ostatní zlyhajú.

Viem, že úspech v Relishi je úspechom všetkých, lebo sme jeden tím, a to je, a bude vždy naším krédom. Bez ohľadu na pohlavie, národnosť a vek!

A čo moja recepčná? Dnes je z nej skvelá manažérka, kolegyňa, obľúbená osoba u hostí a klientov, na ktorú sa môžeme vždy spoľahnúť.

Denisa Cabadaj Ogino

Mohlo by vás zaujímať…

Rekreačný poukaz si uplatníte aj na Víkendový Reštart

Mohlo by vás zaujímať