Tvrdý lockdown Slovensko január 2021

Ďalších 23 dní budeme zatvorení! Tri základné pravidlá na prežitie Lockdownu.

Je deň prvý. Normálne by sme si prvého januára povedali, že už len 355 dní. Väčšina z nás dnes hovorí – ešte 23 dní…

Niekedy sa veci pose*ú v náš prospech…

Čím som staršia, tým častejšie mám  pocit, že keď sa niečo pokazí, je to vlastne dobre. Akože strašne som vytočená, že budeme doma ešte 23 dní. Predsa sme rátali s tým, že už len do 11-ho. Namiesto toho nastala zmena. Ešte do 24-ho budeme doma a ešte tvrdšie pravidlá, ako doteraz.

„Akože konečne zatvorili tie kostoly.“

„Nemali povoliť tie lyžovačky…“

„Namiesto celoplošného testovania mali robiť iné opatrenia a vybaviť za tie peniaze nemocnice…“

Aj toto mnohí z nás hovoria a nadávajú. Viete čo? Aj mňa to štve.

Veľmi ma to štve. Ale môžem s tým niečo urobiť? A môžete vy? Niečo čo zaberie? Asi ani nie…

Žijeme vo svojich bublinách.

Veľmi pekne to napísala Soňa Borušovičová vo vianočnom príhovore, kde virtuálne prepojila jednotlivé bubliny do patchworkovej deky.

Naša patchworková rodina sa premenila na množstvo malých bublín. Ale sme blízko seba, oddelení a predsa spolu. Ako bublinky v pene, vidíme sa navzájom a odstupom si vyjadrujeme lásku.

Krásne napísané a vystihnuté do bodky.

Ale čakali sme, že prejdú Vianoce a bude dobre. Že odíde 2020 a nastane vykúpenie. Že sa zasa vráti život do svojich koľají. Že bude tak, ako sme boli zvyknutí. (celý článok nájdete tu: https://www.40plus.sk/vianoce-2020-v-znameni-bezpecnych-bublin/)

Nebude tak, ako sme boli zvyknutí. A to je podľa mňa dobrá správa…

Nie nepomýlila som sa.

Je to podľa mňa dobrá správa.

Dôležité je, ako sa na ňu pozrieme.

Tri základné pravidlá

Pred rokmi som mala jednu super príležitosť rozprávať sa s jedným z najlepších networkmarketérov, ktorý spolupracoval aj s najvplyvnejšími a najbohatšími ľuďmi na svete. V deň mojich 30 narodenín som dostala darček. Bola som na konferencii a on mi venoval pol hodinu svojho času. Z tejto polhodiny som si zapamätala tri dôležité body:

  • Rozprávaj k ľuďom v obrazoch. Rozprávaj tak, aby si to ľudia vedeli predstaviť!
  • Ľudia sa zaujímajú v prvom rade o seba. Počúvaj, čo hovoria – v slovách znejú ich potreby a túžby. Daj im to, čo potrebujú. Len dobre počúvaj!
  • Staraj sa o seba, keď chceš pomáhať iným. Iba silný človek s dobrou kondíciou a nastavením mysle dokáže pomôcť iným. Ale začni od seba.

Tieto pravidlá používam každý deň. Keď chcem niečo vysvetliť, používam obrazy. Začínam príkladom. Tak začnem aj teraz.

Predstavte si, že by nám život plynul naďalej v tom besnom tempe ako pred koronou.

Akože:

  • Ja som mega rýchla.
  • Mám veľmi veľa energie.
  • Zvládam multitasking.
  • Viem robiť na viacerých projektoch naraz.

Ale už mi dochádzal dych.

Jednoducho som asi rok opakovala, že tu sa už musí niečo stať. To niečo som samozrejme nepredpokladala vo forme pandémie. Skôr som si myslela, že sa musí stať niečo v mojej bubline. V mojom minisvete. V tom čo sa snažím budovať… No a ono sa stalo.

Keď som sa o mojich pocitoch rozprávala s ľuďmi, hovorili to isté. Potrebovali sme si oddýchnuť. Všetci. Aj planéta si potrebovala oddýchnuť. Nedalo sa to už zvládať. Už sme nerozlišovali to, čo skutočne potrebujeme, od toho, čo len chceme, lebo aj sused má. Vymeniť auto každé tri roky – lebo tak sa to robí. Dovolenky All Inclusive – lebo si potrebujete predsa oddýchnuť od toho besného tempa. Šaty značkové, veď ako inak…

Neustály hon. Neustály rast. Ale viete čo? Keď sa pozriete na najstarší strom v parku pri vašom dome, tak zistíte nasledovné:

Ani koruna stromu nerastie do neba.

V istej chvíli prestane rásť do výšky a strom košatie. Takto to je a tak to je v súlade s prírodou. Takže symbol obrazu máme. Strom. Košatý strom. Zdravý strom. Nie za každú cenu najvyšší strom…

Tu na tomto mieste si treba položiť otázku: Čo robiť, aby váš strom života bol košatý? Zamysleli ste sa nad tým? Máme teraz šancu. Ešte 23 dní priestoru vo vašej bubline.

Čo je váš košatý strom? Váš život? Chcete späť ten zhon? A dôvod? Aby ste mohli makať na nové auto každé tri roky? A na dovolenku All Inclusive? (nemám nič proti autám, ani dovolenkám…každý si sem dosaďte svoje…). Máme ešte 23 dní na to, aby ste si spísali vaše skutočné potreby. A aj to, čo od života chceme…

Druhá rada znela: Ľudia sa zaujímajú v prvom rade o seba. Počúvaj, čo hovoria – v slovách znejú ich potreby a túžby. Daj im to, čo potrebujú. Len dobre počúvaj!

Projekt 40plus vznikol preto, že som sa zaujímala o seba. Ale nik na trhu práce sa už veľmi nezaujímal o mňa. Tento príbeh mnohí z vás poznajú. Nebudem sa opakovať, ale v skratke som sa dozvedela, že som už stará a zároveň  prekvalifikovaná. Také dobre po papuli som dostala, že až. Niekto by možno chytil depresiu. Ale ja nie. Rozohnilo ma to a vznikol projekt 40plus. Bol to môj protest. Zdalo sa mi to šialené, najmä, keď som zistila, že je to na Slovensku bežná prax. Tento projekt má po čase našliapnuté na to, aby dal ľuďom v najlepších rokoch to, čo potrebujú.

  • Inšpiruje
  • Radí a pomáha
  • Spája

Aj keď mi mnohí píšu, ako ma obdivujú a neviem čo ešte, ja viem, že to píšu preto, že IM TO POMÁHA. Neberte to v zlom, nemyslím si o vás nič zlé. Je to totiž normálne.

Ak by vám to nepomáhalo, tak vám bude ukradnuté, či niekde nejakú Martinu Valachovú chceli alebo nechceli. ČO vy so mnou máte? Prakticky NIČ. Ale v momente, ak dáva projekt podporu a zmysel VÁM, vtedy má význam. A význam aj pre mňa a celý tím spolupracovníkov samozrejme.

Musela som si však na začiatku povedať, PREČO by sa inteligentní ľudia v najlepších rokoch mali zaujímať o nejaký projekt a neskôr Magazín 40plus. Lebo to chcem ja? Veru nie… Preto, lebo tu musí byť to, čo potrebujete vy…

Za celý čas a obzvlášť za posledné mesiace (áno aj počas KORONY) prišlo do života 40plus hneď niekoľko znamenitých ľudí a pevne verím, že novinky, na ktorých pracujeme budú mať veľký význam pre tisíce ľudí. Korona síce niektoré veci pozastavila (napríklad projekt Stážista), ale iným aktivitám zase veľmi praje. Bude nám cťou, ak budete pri tom. A kľudne napíšte, ČO POTREBUJETE… Nám v 40plus to nevadí. My to nepovažujeme za sebecké… My vieme, že ľudia sa zaujímajú o seba. A to je dobre.

Tretia rada znela:  Staraj sa o seba, keď chceš pomáhať iným. Iba silný človek s dobrou kondíciou a nastavením mysle dokáže pomôcť iným. Ale začni od seba. 

Táto rada je stará ako ľudstvo samo. Leteli ste niekedy lietadlom? Hneď v prvých vetách bezpečnostných pokynov vám personál vysvetlí: „Najprv nasaďte masku sebe a až potom pomáhajte vašim deťom, susedom“ …atd. Prečo asi? No keď nie ste stabilný VY, tak ste najslabším článkom vo vašom tíme. Na túto tému píšem moju druhú knihu, ktorá bude (pevne verím) motivačnou príručkou pre všetkých, ktorí už stratili motivíciu STARAŤ sa o seba. Lebo často si v najlepších rokoch povieme, že čo už ja?

„Áááále veď aj tak roky idú. Starnem. Nedá sa ostať navždy mladý!“

Nie, to sa nedá. Ale stále môžete robiť veci, ktoré vás udržia v hre. Uvidíte, že vás tá hra bude potom viac baviť.

Skúste to… Nemusíte trhať rekordy a behať maratóny – tie navyše neodporúčam, totálne si zlikvidujete kĺby ( hovorí to aj popredný ortopéd, s ktorým som robila rozhovor tu: https://www.40plus.sk/bolest-kolien-klbov-chrbtice-tomas-jakubik-clinicaorthopedica/)
Ale začnite niečo robiť. Lockdown nám na to dal ešte 23 dní. Za ten čas si môžete vybudovať nový návyk! Čo ste dnes urobili pre seba?

Niekedy sa veci pose*ú v náš prospech… Možno je to aj tento prípad…

No a to je všetko, čo som na dnes chcela priatelia. Mám vás rada. Mám vo vás jednu obrovskú virtuálnu bublinu. A bude mi potešením, ak sa o 40plus aj vďaka vám dozvie čo najviac ľudí. A poteší nás, keď nám dáte vedieť, ČO POTREBUJETE, čo by ste chceli v rámci 40plus…

Martina Valachová

P.S: Na tomto mieste chcem ešte podoknúť, že nelietam v oblakoch. Viem, že sú tu tisíce ľudí ekonomicky na dne. Hnevá ma pomalá a slabá pomoc pre niektoré skupiny ľudí, ktorých pandémia ničí ekonomicky. Neviem ako im pomôcť. Naozaj neviem. Rozhorčené komentáre som už na túto tému písala… Nezabrali…

Rada podporím iniciatívu, ktorá by vedela odvrátiť krach ich podnikania. Heslo sme v tom spolu im hypotéku nezaplatí!

Ak mi chcete zanechať komentár, KLIK SEM: https://www.facebook.com/martina.valachova.39/posts/10218908867456914

Ak si chcete vypočuť názor psychologičky, tak klik na vypočutie:

 

Mohlo by vás zaujímať