fbpx
Tvárová gymnastika je bránou k mladosti

Tvárová gymnastika je bránou k mladosti

Už ste niekedy skúšali robiť tie čudesné grimasy? Že tomu neveríte? Že to nefunguje? Maruška Pitoňák je jasným dôkazom toho, že tvárová gymnastika funguje. Cvičí ju už 9 rokov a keď ju stretnete, nebudete veriť, že má 53 rokov.

Tak sme ju zobrali na kus reči. Pretože okrem iného, bude Mária jednou z lektoriek nášho Víkendového Reštartu Tela a Mysle už v marci.

Hovorí sa, že tvárová gymnastika je bránou k mladosti. Maruš, čo ťa viedlo k tomu, že si ju začala cvičiť?

Jednoznačná odpoveď na to nie je, je to akoby cesta, na ktorej chceš robiť veci, ktoré ťa posúvajú dopredu. A láska k sebe, či cítiť sa dobre a nestratiť svoju tvár. O svoju pleť som sa začala starať intenzívne a kvalitne, až keď som stretla Mary Kay.

Občas si pomyslím, prečo sa tak nestalo skôr. Mala som 45 rokov a v telke spomínali 6 cvikov tváre. No začala som ich cvičiť a ošetrovať pleť. Moje okolie si začalo všímať, že vyzerám stále lepšie. Nechcem aby to vyzeralo ako klišé, ale asi v tomto období je starnutie pleti viditeľnejšie. Pomysleli by ste si, že muži to zvyknú hovoriť ako kompliment, ale keď mi to začali hovoriť aj ženy…

Postupne ma to chytilo tak, že som si začala hľadať ďalšie a ďalšie cviky. Pamätám si na moment, keď som po pár dňoch necvičenia napla tvár a zacítila slasť vo svaloch a vlastne svaly samotné. Vtedy som pochopila, že sa začínajú budovať.

Všade som rozprávala  o tom cvičení, aj keď mnohí ľudia nechápali prečo o tom hovorím s takým nadšením. A už som nevedela prestať. A to práve v období, kedy som pracovala so seniormi a s ľuďmi s psychiatrickými ochoreniami. Videla som, ako sa psychika a starnutie vpisuje do tváre.

Kedy si si všimla prvé výsledky?

Denné cvičenie má skoršie výsledky, ako keď cvičíte raz za týždeň. Keďže prešlo už 9 rokov a bol to istý proces aj v pestovaní pevnej vôle cvičiť.. Hm.. A až posledných 5 rokov je to intenzívne cvičenie, myslím že je to individuálne. U mňa to bolo nadšenie, ako som hovorila, takže aj nastavenie mysle zohralo veľkú rolu. Ono tých 21 dní trvá kým sa nastavíme a myslím, že je dôležité vytrvať.

Mladšie ženy majú väčšiu výhodu z časového pohľadu, avšak na druhej strane vyzerajú ich svaly dobre, ešte tak neochabujú. Necítia preto potrebu cvičiť, lebo si myslia,  že majú čas. Je to relatívne. Preto mám radšej to, že prevencia je naozaj ľahšia ako dobiehať niečo nenávratné. Ale aj ženy s výraznejšími vráskami majú šancu, že sa im pekne vypne pleť. Z časového hľadiska je za tým možno viac úsilia. Je to však práca na sebe, na svojej prirodzenosti, podčiarknutej sviežosťou a šťastím, ktoré vás bude napĺňať.

Tvárová gymnastika je bránou k mladosti

Nie je správne úplne sa spoliehať na genetickú výbavu. Je super ak je ,, dobrá“, no netreba zaháĺať ani vtedy, ale stavať na nej. A pokiaľ naši predkovia mali ,, viditeľnejšie vrásnenie“, je úžasné to podchytiť včas a pracovať na vylepšení.

Ako často je potrebné sa cvičeniu venovať? Lebo čas nemáme skoro žiadny. Stále sa naháňame.

Áno, v dnešnom uponáhľanom svete možno máme málo času na seba. Ale vždy sa spýtam, kedy, ak nie teraz. Na čo čakať. My ženy sa najprv staráme o deti, o manžela a kde sme my?Ale na druhej strane, ak chceme, čas si nájdeme.  Každý z nás má iný biorytmus. Niekto je aktívnejší ráno, niekto večer. Ideálne je spojiť niektoré činnosti a tak spojíme užitočné s príjemným.

Môžeme cvičiť ráno v posteli po prebudení (avšak nie je vyčistená pleť), za volantom (pozor nie začiatočníci, ale ako spolujazdkyňa na motorke môže byť ako aktívne využitie času), večer pri sledovaní TV, i pri čítaní knihy. No najprv je dobre,  naučiť sa cviky, teda zvládnuť techniku. Na túto aktivitu by sme sa mali tešiť, či kombinovať napríklad aj s masážou.

Čo je viac – kvalitná kozmetika alebo cvičenie?

Tieto dve veci spolu úzko súvisia. Predstavte si, že cvičenie podporíme sérami a krémom podľa typu pleti. Cvičením prekrvujeme všetky vrstvy pokožky a zároveň dodáme pleti výživu zvonku vhodnou kozmetikou. Je to skvelé riešenie, čím sa urýchli proces spevňovania svalov a pružnosti pokožky.

Ty si zároveň aj kozmetickou poradkyňou Mary Kay. Keď sa stretávaš s klientkami sú nachylné ísť aj na kurz a venovať sa tvárovej gymnastike?

Áno, ženy to zaujíma. Hlavne keď hovoríme o veku, sú zaskočené… A zvyknú sa ma pýtať, čo robím s pleťou.

Ja im odpoviem – používam Mary Kay a cvičím tvárovú gymnastiku, pretože tvárová gymnastika je bránou k mladosti. Je to moja osobná skúsenosť. Ale každá si môže vybrať. Cvičením sa dokážu odstrániť pigmentové škvrny, ale nie v každom prípade. Popraskané žilky potrebujú výživu a ochranu, ale nepohrdnú ani s cvičením.

Na pružnosť krku je úžasné cvičenie, ale aj krémovanie je dôležité. Preto mám rada individuálny prístup ku každej žene. Je to síce zložitejšie na čas, ale kvalita je tak zaručená.

Mnohé ženy odradí množstvo cvikov na kurzoch, preto som vytvorila iný model.

Mám rada cviky na krk, bradu a líčka.

Dámy, ak sa vám páči (aj) tvárová gymnastika a chcete si užiť skvelý víkend, pridajte sa: VÍKENDOVÝ REŠTART TELA A MYSLE 13.3.2020-15.3.2020 

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

 

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

Trápite sa s chudnutím a diétami?

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová