fbpx

Obujte si turistické topánky, sadnite na horský bicykel. Ukážeme vám novú cestu rajom Malých Karpát.

Turistika v Malých Karpatoch - Jelenia horaTuristika v Malých Karpatoch – Jelenia hora a Kršlenica

Október. Desiaty mesiac gregoriánskeho kalendára. V Mníchove končí Oktoberfest a dopíjajú sa posledné kvapky piva, na vinobraniach opíja a rozväzuje jazyk mladé víno, medvede po rozlúčkovej párty hľadajú najlepšie miesto na zimný spánok, lúky sa fialovejú množstvom jesienok, do východnej Afriky odlieta orol kráľovský. Nás čaká turistika v Malých Karpatoch – Jelenia hora a Kršlenica.

A jelene v zástupe čakajú.

Zapadajúce slnko zafarbuje stromy, vietor strháva listy, nastupujúca tma prikrýva les, prikrýva lúky. Až zrazu, presne v momente, keď sa tma dotkne zeme, lesná čistinka sa mení na ring alebo rímsky amfiteáter. A jelene pomaly vystupujú, aby mohli súťažiť ako gladiátori. Súboj pripomína koncert, najprv trilkuje klarinet, neskôr sa pridáva hlasnejšia trúbka, až ich nakoniec prehluší silný bas lesného rohu. Vyhráva ten najkrajší, najsilnejší, najvábnejší hlas.

Jelene sa každoročne sa stretávajú na obľúbenom mieste. Pod Jeleňou horou. V Malých Karpatoch. Len na skok od Bratislavy.

Obujte si turistické topánky, sadnite na horský bicykel. Ukážeme vám novú cestu spletitým rajom Malých Karpát.

Žltá turistická značka vás privedie až na koniec obce Plavecký Mikuláš. Potom sa farba turistického značenia zmení na zelenú a vy sa miernym stúpaním dostanete až na hrebeň, lemovaný z jednej strany borovicovým lesom, z druhej strany bielym vápencovým bralom. Pred vami bude skákať zajac, možno dva, nad vami bude rozťahovať krídla sokol, za strom sa schová muflón. A keď sa otočíte, objaví sa pred vami v diaľke Plavecký hrad. A v hlave vám bude rezonovať slovenský remake príbehu o trójskej vojne a únose krásnej Heleny alebo Žofie.

Až sa zrazu ocitnete pred niekdajším poľovníckym zámočkom Mon Repos.

A čo sa tu deje? Gróf Mikuláš Pállfy usporiada párty, po poľovačke. Aby oslávil trofeje. Aby zabudol na nešťastnú lásku.

Ale vy sa opäť vydáte na cestu, kým vás nezastaví jaskyňa Deravá diera.

A čo sa deje tu? Ďalšia párty! Pravekí lovci oslavujú skolenie mamuta a tancujú okolo ohňa.

A na vás sa už z diaľky usmieva Kršlenica, vápencový klenot Malých Karpát.

Neodoláte a o chvíľu už odvážne visíte na horolezeckom lane na južnom bradle a dívate sa do Mokrej doliny. A s každým nádychom cítite inšpiráciu a slobodu. A šteklivé lúče jesenného slnka na tvári.

Po troch hodinách ste späť v Plaveckom Mikuláši.

Vyzúvate si turistické topánky na tom istom mieste, kde ste si ich obuli. Sú ale zablatené, možno zaprášené, možno pokryté únavou, ale určite oblepené príbehmi. A vy sa smejete, možno plačete, možno z vašej unavenej duše padá na cestu prach. Ale predsa ste pripravení vyraziť opäť. Pretože len cesta je cieľ.

Gabriela Psotková and Valéria Polovková

VaGa Agency ponúka aktívne, dobrodružné a športové cesty na Slovensku. Orientuje sa na individuálne riešenia a profesionálny športový coaching a guiding. Viac informácií nájdete na: https://vaga.agency/

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujať…

Divné veci, ktoré sa vám môžu diať, keď žijete s človekom s narcistickou poruchou. Ako z toho von? Ako zistiť, že váš partner alebo šéf je v podstate chorý? Pozrite si rozhovor so Zuzanou Zacharovou. Keď vám dá zmysel a môže pomôcť ďalším, dajte nám odber na YouTube a/alebo zdieľajte

Mohlo by vás zaujímať