fbpx

Troch lekárov nesú za ich vyhlásenia pod čiernu zem. Zosmiešňujú ženy a znevažujú ich?

Troch lekárov nesú za ich vyhlásenia pod čiernu zem. Zosmiešňujú ženy a znevažujú ich?

Pred pár hodinami vyšiel na Youtube náš rozhovor s Vladimírom Cupaníkom. Pána doktora som si zavolala k téme prevencie, ženského zdravia, k novinkám na poli gynekologickom, ale tiež  k mýtom.

Hneď, ako sme dali rozhovor von, tak niektoré komentáre odvádzali pozornosť našich čitateľov a divákov na iný rozhovor, ktorý robil MUDr. Cupaník v podcaste Doktor má FILIPA. Podľa niektorých reakcií to vyzeralo tak, že traja chlapi ( v spomínanom podcaste) zosmiešnili a znevážili ženy.

Pôvodne som nemienila rozhovor počúvať.

Venovali sa v ňom totiž z veľkej časti pôrodom. A teda, nech vyzerám (vraj) akokoľvek dobre na svoj vek, jedno je isté. Ja rodiť už nebudem. Takže toto je pre mňa téma mimo môj záber.

Útokov na môjho hosťa však internet „porodil“ toľko, že mi to nedalo a rozhovor som si vypočula.

Nebudem sa vyjadrovať k obsahu, ktorý dávali von dvaja moderátori (tiež lekári). Áno, sem tam to znelo, ako keď sa stretnú chlapi a rozprávajú si zážitky z pôrodov pri pive. Mňa zaujímalo hlavne to, čo hovorí doktor Cupaník, pretože útoky na náš rozhovor boli najmä preto, čo povedal v podcaste on.

Najviac pranierovaný bol aj za vyjadrenie, že ženy prichádzajú do pôrodnice s vlastnými pôrodnými plánmi, ale u Kocha ich predbehli a vypracovali si svoje. : „My už máme svoj vlastný pôrodný plán v rámci informovaného súhlasu. My sa snažíme. Vytvorili sme plán, ktorý rešpektuje všetky tie požiadavky, ktoré považujeme za rozumné.“

Nerozumiem, čo je na tomto urážlivé. V pôrodnici, predsa, ak nastane komplikácia, nemôže ísť lekár podľa manuálu mamičky. Mohlo by to skončiť v niektorých prípadoch zle!

Niekto dokonca nahlásil náš príspevok kontrolórom na Facebooku

Ostala som v šoku. Po 24 hodinách, kedy reklama na príspevok bežala, nám prišlo oznámenie, že reklamu nám stopli…

A to sa v našom príspevku venujeme aj prevencii, ktorú na Slovensku neobsolvuje 80% zo žien…

Chcem týmto článkom povedať najmä nasledovné: Počúvajme sa navzájom s porozumením.

To je asi podstata mnohých problémov v našej spoločnosti. Každý si ide SVOJE a nepozerá sa doprava a doľava.

Vladimír Cupaník má prax 50 rokov. Stál pri pôrode tisícov detí. Venuje sa osvete. Robí skrátka to, čo vie a najlepšie ako vie. Môžeme s niektorými jeho presvedčeniami nesúhlasiť. Áno, mohol možno tu i tam moderátorov v spomínanom podkaste zastaviť…

Za mňa však v našom rozhovore Odznova povedal to, čo chcel a považoval za potrebné. Je mi ľúto, že mnohé ženy začali hejtovať aj náš rozhovor – a to vopred – bez vypočutia, lebo Vlado Cupaník je aktuálne ten zlý a ženy mu to (vraj) nezabudnú.

Prosím, počúvajme sa a rešpektujme sa…

My sme sa v rozhovore venovali prevencii a novinkám aj mýtom. Jediný vtip som tam povedala ja. Dúfam, že nie nemiestny, keďže sa týkal žien v prechode a priberania…

Počúvajme sa s porozumením…

Martina Valachová

Náš rozhovor si môžete pozrieť priamo tu:

Mohlo by vás zaujímať