fbpx
Trendy a tipy od návrhárky Marty Albrecht Mikulášovej

Trendy a tipy od návrhárky Marty Albrecht Mikulášovej

Marta povedz, čo je najžiadanejšie na aktuálnu sezónu?

Táto sezóna je úplne úžasná pre tie dámy, ktoré milujú farby tak ako jaA to sa týka aj rôznorodosti materiálov, ktoré sú túto jeseň a zimu trendy. Z farieb dominujú žltá, oranžová, svetlé odtiene ružovej, červená, niektoré odtiene hnedej, hlavne medovohnedá až škoricová, tiež tzv.galaktická modrá, tmavozelená, v kombinácii so zimnou klasikou ako vanilková, tmavomodrá, svetlošedá a tzv. guacamole zelená.

Z materiálov sa vracia káro, káro a ešte raz káro, ktoré vo svojej kolekcii použilo niekoľko módnych domov. Vyzdvihujem hlavne DIOR, ktorý skombinoval klasické čierno-červené káro s tropickou potlačou, dokonca spojil káro s tylom a koženými doplnkami.

Netreba zabúdať na vlnené a kašmírové flauše, ktoré sú v zimnej sezóne neodmysliteľné. No a túto zimu sa vráti už takmer zabudnutý tvíd a menčester, jemný aj v hrubšom spracovaní. Zamat nám zostal z minulej sezóny. Okrem použitia na spoločenské odevy sú túto sezónu veľmi trendy aj zamatové nohavicové kostýmy. Z potlačí sa nám opäť dominujú zvieracie, vojenská kamufláž aj etno.

Čo je podľa teba top látka na sukne a šaty?

Z môjho pohľadu je ešte stále trendy a najkreatívnejší tyl, či vyšívaný, alebo jednoduchý jednofarebný. Existuje v mnohých farbách, druhoch, gramáži… to je materiál, ktorý odporúčam na spoločenské a slávnostne príležitosti. Na bežné nosenie je úžasný úplet. Rovnako dávam do pozornosti materiál plisse, hlavne zamatové. Ak chcete „byť za dámu“ a investovať do nadčasovosti, určite odporúčam hodváb a hodvábny satén.

Ako si správne vybrať materiál na spoločenské šaty?

Dôležité je najmä uvedomiť si, aký typ postavy má dáma. Čo ideme zvýrazňovať, a čo naopak, decentne zakrývať. Odporúčam materiály s prímesou elastanu pre voľnosť pohybu aj sedenia. Záleží aj na strihu šiat, pri áčkových strihoch môžeme zvoliť neelastický materiál, naopak, pri obopnutejších modeloch zvolíme radšej niečo pružnejšie.

Ďalším krokom je voľba, či chceme šaty jednoduchšie alebo honosnejšie a koľko chceme do nich investovať. Budú to šaty len na jednu príležitosť alebo ich dáma plánuje využiť opakovane? Ak áno, istotne sa potom oplatí zainvestovať do kvalitnejšieho materiálu, ktorý urobí službu aj na niekoľko sezón a zároveň sa staneme aj podporovateľmi slow fashion.

Doplnky a detaily sú dôležité. Podelíš sa s nami o aktuálne trendy a tvoje odporúčania?

Opasky boli, sú aj budú, menia sa len materiály z ktorých sú zhotovené a ich šírka. Túto sezónu máme široké, zvýrazňujúce pás, z dekorov vládne zvieracia hadia potlač. Mimoriadne trendy budú tzv.crossbody kabelky okrúhleho tvaru, perlové šperky a náušnice a výrazné veľké náhrdelníky.

Úžasným doplnkom spoločenských šiat sú čelenky, jednoduché alebo výraznejšie zdobené, z trendy materiálu zamat.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať...

Mohlo by vás zaujímať