fbpx

Trávite na cestách v aute dlhé hodiny? Môže to ohroziť vašu inteligenciu

Trávite na cestách v aute dlhé hodiny? Môže to ohroziť vašu inteligenciu

Napriek tomu, že je to pohodlnejšie, ak musíte každý deň dochádzať do práce, mali by ste automobil vymeniť za verejnú dopravu alebo bicykel. Dlhé cesty autom môžu podľa jednej štúdie ohroziť vašu inteligenciu.

Vo všeobecnosti je známe, že dlhá cesta autom vás vyčerpá a unaví tak, ako keby ste dopriali pár hltov nejakého dobrého aperitívu. Vášmu autu to veľmi neuškodí, veď preťažené auto a jeho časti sa predsa dajú dať do poriadku vďaka novým náhradným dielom. S opotrebovaným telom a mysľou je to už ale horšie, preto by ste mali spozornieť.

Už po dvoch hodinách cesty autom môžete pociťovať duševný úpadok

Ak trávite v aute celé dni, štúdia vedcov z Univerzity vo Veľkej Británii nebude pre vás asi príjemným zistením ani informáciou. 5 rokov trvajúce výskumy na viac ako 500 000 dospelých Britoch potvrdili, že pri dlhých cestách autom sa prejavuje u vodičov pokles inteligencie.

Účastníci tohto projektu museli pravidelne absolvovať rôzne testy, ktoré merali ich inteligenciu a pamäť. Zistením bolo, že v pozorovanom období bol už po 2 hodinách autom viditeľný nielen pokles inteligencie, ale aj duševný úpadok.

Dôvod prečo sa to deje?

Tak ako k potrebe nových náhradných dielov Toyota prispieva vysoké zaťaženie a nesprávne používanie vozidla, vyčerpaniu mysle a tela „dopomáhajú“ rôzne faktory ako nezdravá strava či  fajčenie.

Pokles inteligencie vplyvom dlhých ciest v aute však môže byť spôsobený tým, že pri tejto činnosti sa nemusíte nijak zvlášť psychicky namáhať. A pomerne nízka aktivita ľudskej mysle inteligencii predsa neprospieva. Každá jedna časť tela, ktorú chceme udržať vo svojej dobrej a pôvodnej forme, sa musí pravidelne precvičovať.

A čo si budeme hovoriť, na ceste v aute tréningu mozgu asi moc pozornosti nevenujeme, čo platí najmä u tých vodičov, ktorí cestujú každý deň po rovnakej trase, a preto ju veľmi dobre poznajú.

Ako to vyriešiť?

Vymeniť s pomocou kvalitných pracovných rukavíc náhradný diel auta nie je pre mechanikov ani domácich kutilov najmenší problém. Nové a náhradné diely do mozgu si však len tak ľahko nekúpite. Mozog a v podstate celé telo dáte do poriadku inými spôsobmi.

Tí, ktorí skutočne musia každý deň absolvovať dlhé cesty autom, by sa mohli pokúsiť urobiť jazdu duševne stimulujúcejšou. Dobrým nápadom je napríklad aktívny spolujazdec, prípadne zaujímavá rozhlasová hra alebo rádio, ktoré držia vodiča v strehu bez toho, aby ho príliš odvádzali od diania na ceste.

Zdroj obrázka: Nicoleta Ionescu/Shutterstock.com

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať