Tisíc aktivistov zo slovenských mimovládok a Greta protestovali za demokraciu na Slovensku

Protest, ktorého sa zúčastnila aj švédska ekoaktivistka Greta Thunbergová.

Včera sa konal protest, ktorého sa zúčastnila aj švédska ekoaktivistka Greta Thunbergová. Protest sa konal v Bratislave. Organizovali ho mimovládky s názvom Za Slobodu a demokraciu Slovenska.

Platformy Otvorená Kultúra!, Klimatická koalícia, Platforma pre demokraciu a občianske združenie Mier Ukrajine týmto protestovali proti rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry, koaličným zmenám vo verejnoprávnej RTVS, či proti krokom ministrov Tomáša Tarabu a Martiny Šimkovičovej.

Tisíc ľudí a jedna Greta

„Za posledných osem mesiacov sme boli svedkami rušenia špeciálnej prokuratúry, útokov na nezávislosť súdnictva a veľkých personálnych výmen v bezpečnostných zložkách, zmien našej zahraničnopolitickej orientácie a príklonu k ruskému agresorovi i znevažovania vojnou zmietanej Ukrajiny. Strácame dôveru našich prirodzených zahraničných spojencov,“ napísali organizátori.
Protest sa konal v utorok popoludní na bratislavskom Námestí SNP, podľa organizátorov sa na ňom zúčastnilo okolo tisíc ľudí. Medzi nimi jedno svetovo známe meno.

Prekvapenie? 

„Na naše obrovské prekvapenie a radosť sa v zástupe ľudí objavila švédska aktivistka za ochranu klímy Greta Thunberg. Nepotrebovala pozornosť médií, nepotrebovala vystúpiť na pódiu. Na pochode sa zúčastnila ako bežná občianka, ktorá rovnako ako my vyznáva hodnoty slobody a demokracie,“ napísala na sociálnej sieti platforma Otvorená kultúra.

„Spolu s tisíckou ľudí dnes Bratislavou kráčala Greta Thunberg. Je to pre nás signál, že nie sme sami*y. Ľudia sa spájajú naprieč sektormi, ale i naprieč krajinami. Ďakujeme a nevzdávame sa.“ Mienia podľa vyjadrení aktivisti a Greta.

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujať…

Niektorí homosexuáli začínajú nahlas rozprávať o agendách a ideológiách. LGBTIQ téma je podľa nich nadužívaná a zneužívaná. Deti sú najviac ohrozené…

Mohlo by vás zaujímať