Tipy na výlety Slovensko nielen počas korony

Tipy na výlety Slovensko nielen počas korony

Písal sa 6. marec 2020, keď sa Slovensko uzavrelo pred svetom a vznikla takzvaná pandémia, ktorá priniesla aj to, že bolo pozastavené cestovanie. Obloha i Zem si oddýchli od ľudstva. Na oblohe nebolo počuť hluk a ani vidieť lietadlá. Zem si doslova vyžadovala oddych a tak každý trávil čas doma a venoval sa spoznávaniu Slovenska.

Môžem povedať, že som skúsená cestovateľka a v tejto ťažkej dobe to cestovanie veľmi chýba a tak sme dostali šancu spoznávať naše krásne Slovensko. Všímam si, že príroda je čistejšia a aj moria alebo vody sa viac vyčistili. Pandémia doslova spomalila svet a dohnala ľudstvo vážiť si každý kúsok zeme alebo živých bytostí, ale zároveň nás rozdelila na dva tábory.

Ak skončia núdzové stavy, určite dám v cestovaní prednosť nášmu Slovensku.

Tak vám teraz prinášam pár tipov na výlety a každý si môže vybrať ten svoj alebo sa len inšpirovať.

Tipy na výlety Slovensko nielen počas korony

Tieto tipy som nevybrala podľa náročnosti a pod., ale podľa toho, ako som sa na danom mieste cítila a ako ma to oslovilo alebo dokonca očarilo.

Rajecké Teplice – k týmto termálnym kúpeľom patrí aj Rybárska bašta – reštaurácia pri jazere, kde sa dá v letných dňoch príjemne posedieť alebo člnkovať sa. Kúpele Spa Aphrodite ponúkajú množstvo možností na liečbu tela, pričom sa špecializujú na zápalové ochorenia kĺbov, chrbtice a celého tela. Hotel, ktorý je ich súčasťou, je luxusne zariadený a má doslova všetko, čo moderný hotel môže ponúknuť.

Haluzická tiesňava – je prírodná pamiatka, vyhĺbená miestnym potokom. Oproti Haluzickej tiesňave sa nachádza romantický kostolík Haluzice a rozhľadňa. Jedno miesto a viac vecí pokope. Tiesňava pripomína prales a rastú tam všakovaké druhy rastlín a stromov. A keď sa pošťastí, tak je možné zazrieť i vodopády, ktoré sú súčasťou tiesňavy.

Priehrada Bánovce nad Bebravou – vodná nádrž v Bánovciach nad Bebravou slúži, okrem iného, miestnym na vodnú rekreáciu alebo posedenie či rybárčenie… Dajú sa podnikať športové aktivity alebo v zime sa aj kúpať ako „ľadové medvede“.

Tipy na výlety Slovensko nielen počas korony

Hrad Beckov – sa týči na brale nad dedinou Beckov. Cieľom vynaloženého úsilia pri obnove však nebolo len hrad zachovať, ale aj vrátiť do neho život tak, aby ste mohli pri jeho návšteve poznávať históriu, ale aj prežívať chvíle súbojov stredovekých bojovníkov, obdivovať prácu remeselníkov alebo ochutnať kuchyňu jeho niekdajších obyvateľov. Hrad takisto patrí k najnavštevovanejším hradom a k atrakcii, ktorou je studňa, pribudol i nováčik – drak Blundus.

Komárno – po celý rok žije veľmi intenzívnym kultúrnym a spoločenským životom. Prehliadku Komárna možno začať v centre pri Zichyho paláci z konca 17. storočia, ktorý je jednou z mnohých dominánt. V jednej z jeho častí umiestnili zbierky Podunajského múzea.

Tipy na výlety Slovensko nielen počas korony

Nádvorie Európy je názov unikátneho stavebného diela architektov z komárňanského Ateliéru Európa.

Stavby na novom námestí v štylizovanej forme reprezentujú historickú architektúru, charakteristickú pre jednotlivé oblasti Európy. Spojením historického jadra mesta s nádvorím Európy sú historické vstupné brány, z ktorých každá nesie meno uhorského panovníka. Na námestí sa nachádzajú rôzne kaviarničky, kde sa dá príjemne posedieť aj pri zvuku a kráse fontány.

Tipy na výlety Slovensko nielen počas korony

Ešte stále váhate, či dať šancu Slovensku počas tejto krízy?

Verím, že každý si vyberie to svoje a spoločne tak podporíme cestovný ruch. Máme tu naozaj neskutočné množstvo pamiatok, od náročných turistík až po lážo-plážo prechádzky J.

Uzavretie sveta ma naučilo jedno – nepotrebujem cestovať a spoznávať krásy alebo iné miesta, len aby som tam bola, stačí mi vybehnúť aj kúsok tu, na Slovensku. Veď máme čo objavovať a obdivovať.

Na záver ešte jeden citát:

„Každé cestovanie má svoje výhody. Ak cestovateľ navštívi lepšie krajiny, môže sa naučiť, ako tú svoju zlepšiť. Ak ho osud zavedie do horších, aspoň sa naučí si tu svoju užívať.“

Verme, že každé zlo skončí a bude sa dať opäť vyraziť na cesty a spoznávať.

Hana Repková

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať