Dnes vás Valéria a Gabriela zoberú na Havránok a Likavu. Viete, čím sú tieto časti Slovenska výnimočné?

Mystické vlákno spomienok: Havránok a Likava

Sú prchkí a unáhlení, písal o nich Caesar vo svojich Zápiskoch o vojne v Galii. Vraj boli posadnutí vojnou, milovali boj a dobrodružstvo, ale aj zábavu a hodovanie. Vychutnávali prítomnú chvíľu, živelne a vášnivo, boli nákazlivo veselí a ľahkomyseľní.

Bažiaci po sláve, zveličujúci svoje hrdinské činy, na jednej strane odvážne riskujúci život, na druhej naivní a sentimentálne patetickí.

Sú nestáli a ustavične túžia po novotách, tvrdil opäť Caesar, avšak dodal, že sú „nanajvýš dôvtipní a neobyčajne schopní napodobniť a zhotoviť všetko, čo im kto ukáže a vysvetlí.“

Elegantní a čistotní. A ich ženy boli povestné svojou statočnosťou a vernosťou.

Reč považovali za živú silu, avšak na písmená sa pozerali ako na čosi mŕtve, čo sa má používať len na náhrobných kameňoch. Hovorievali, že reč sa mení v rovnakom rytme ako ten, kto ju používa.

Preto sa o nich takmer nič písané nezachovalo. Preto sa o nich hovorí ako o tajomných Keltoch.

Ale niečo predsa len zostalo! Na našom území boli dávno pred Slovanmi. Zanechali tu pomenovania riek, biatecy a mysteriózne hradiská oppidá.

Oppidum bolo aj v Pohanskej na Záhorí, aj v Smoleniciach a volalo sa Molpír. A žili aj na Liptove, hovorili im Kotíni a postavili tam sídlo.

Dnes sa mu hovorí Havránok.

Cesta lesným open air archeoskanzenom Havránok je cestou v čase storočí.

Predstavte si, že váš pohľad pritiahne vysoký druid odetý v bielom pripravujúci posvätný oheň v predvečer sviatku Beltane. A vy sa dotknete jedného z posvätných kameňov molpírov, ktoré sľubujú splnenie snov a zrazu sa ocitnete v 5. storočí p.n.l.  Budete stáť pred keltským domom okrúhleho alebo obdĺžnikového tvaru, ktorý bude mierne zapustený do zeme. Bude vyzerať ako zrub. A pred ním, pred studňou sa budú rozprávať svetlovlasé ženy, nad hrnčiarskym kruhom sa bude hrbiť muž.

Vysokí, modrookí bojovníci  s jemnou pleťou a svetlými vlasmi budú skúšať brnenie a dvojkolesové vozy. A obďaleč budú diskutovať príslušníci vládnej vrstvy a kňazi.

Cesta v čase cez Havránok a jeho obetné miesto, s výhľadom na Liptovskú Maru a zachmúrené Chočské vrchy bude pokračovať až na Liptovský hrad, najvyššie položený hrad na Slovensku, ktorý vznikol po tatárskom vpáde okolo roku 1260.

Od neho je už len na skok je na vrchol Mních, kde niekedy stálo hradisko a templársky kláštor.  Odtiaľ vraj viedla tajomná chodba až na hrad Likava.

Hrad Likava leží nad obcou Likavka, neďaleko Ružomberku. Je jedným z najkrajších hradov na Liptove.

Hrad vznikol  v roku 1315 kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Tu cesta v čase začína zakúpením vstupenky v malej búdke.  Tu si v Hunyadyho veži, so stálou expozíciou dejín hradu môžete na vlastnej koži vyskúšať repliky dobového zariadenia a nástrojov feudálnej justície. Tu možno v noci uzriete túlajúcu sa čiernu pani Helenu alebo chamtivého a podlého majiteľa hradu s hlavou pod pažou.

Alebo sa zadívate do lesov a uvidíte duby, s imelom, slzami posvätných stromov, ktoré Keltom prinášali zdravie a šťastie po celý rok. A možno v nich uvidíte ich odkaz „Cti bohov, buď statočný a nepáchaj zlo.“

A v tom momente ucítite hrdosť na tých tajomných Keltov, našich predkov, ktorí v spojení s Grékmi a Rimanmi položili základný kameň európskej civilizácie.

Gabriela Psotková and Valéria Polovková

VaGa Agency ponúka aktívne, dobrodružné a športové cesty na Slovensku a na gréckom ostrove Lefkada. Orientuje sa na individuálne riešenia a profesionálny športový coaching a guiding. Viac informácií nájdete na: https://vaga.agency/

Mohlo by vás zaujímať