Tipy na cestovanie s nízkonákladovými spoločnosťami

Tipy na cestovanie s nízkonákladovými spoločnosťami

Slovo NÍZKONÁKLADOVKY ste určite všetci počuli, ale ako sa hovorí, istota je guľomet.  Nízkonákladovky nazývame letecké spoločnosti, ktoré nám dokážu predať veľmi lacnú letenku. Najznámejšie sú Ryanair a Wizzair, ktoré lietajú aj od nás. A to preto, lebo šetria na všelijakých veciach, ktoré cenu letenky vedia výrazne znížiť.

Tipy na cestovanie s nízkonákladovými spoločnosťami

Pripravte sa, že na palube nie je žiaden palubný servis. Takže, ak chcete nápoj alebo občerstvenie, musíte si ho kúpiť. Tiež vám budú letušky ponúkať rôzne produkty alebo aj výherné žreby. Niekomu to príde ako obťažovanie, ale jednoducho odvrátite hlavu alebo inak prejavíte svoj nezáujem a nikto vám nebude nič vnucovať.

Dá sa to prežiť.

Čo sa týka občerstvenia, ak teda ozaj nevydržíte počas letu bez jedla, tak si doneste z domu lepeňák a zjedzte si ho v lietadle. Nemusíte sa hanbiť, určite vás takých bude viac

Ďalšia vec, na ktorej sa šetrí, je letisko.

V mnohých mestách nízkonákladovky nelietajú na hlavné letisko, ale na nejaké menšie, ktoré je ďalej. Ak ste leteli napríklad do Paríža či Londýna Wizzairom či Ryanairom, tak dobre viete, o čom hovorím.

Častokrát vás vyjde cesta z letiska do centra časovo, ale hlavne cenovo viac ako samotná letenka. Takže pred kúpou letenky treba zvážiť aj tento fakt. Zistiť si, kde lietadlo pristane a ako sa dostanete do cieľovej destinácie (centrum, hotel, …). Obzvlášť keď prilietate skoro ráno alebo neskoro večer, aby ešte bol nejaký dostupný dopravný prostriedok.

Berte to do úvahy, pretože niekedy sa viac oplatí drahšia letenka (bežnou aerolinkou, nie nízkonákladovkou), ale pristanete na letisku, odkiaľ sa viete dostať rýchlo mestskou dopravou za pár šupov do mesta.

Check-in, teda odbavenie do lietadla, kde vlastne potvrdzujete, že na let nastúpite, si urobte sami.

Cez aplikáciu alebo webovú stránku si zrealizujete check-in zadarmo. Ak zabudnete, alebo si check in odložíte na letisko, aby vám ho zrealizoval pracovník za prepážkou, priplatíte si.

Check-in je totiž niečo, na čom nízkonákladovky šetria, takže nezabudnite a spravte si check-in sami. Pokiaľ máte obyčajnú letenku (bez príplatkov), tak check-in je otvorený cca 2 dni pred odletom. Treba si to odsledovať, každá spoločnosť to môže mať inak.

V súčasnosti už takmer všetci majú smartfóny, kde si vieme ukladať aj cestovné lístky a letenky. Keď si spravíte check-in a máte tam možnosť uložiť si palubný lístok v elektronickej podobe, tak si ho uložte do telefónu a nemusíte ho ani tlačiť.

Lebo pokiaľ nie je vyslovene pri check-in napísané, že letenku treba mať vytlačenú, tak vám stačí v elektronickej podobe. Šetrite naše lesy a netlačte haldy papierov, keď všetko môžete mať pekne v telefóne.

Na budúce pokračujeme. Tak ostaňte naladení.

Lucia Lulu Krutá

Autorka je fotografka a cestovateľka

Ako si kúpiť letenku za dobrú cenu

 

Mohlo by vás zaujímať…

 

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

Mohlo by vás zaujímať