fbpx

Škvrny, preč! Tipy ako ručne vyčistiť sedačku

Tipy ako ručne vyčistiť sedačku
Ilustračné foto: Shutterstock

Škvrny, preč! Tipy ako ručne vyčistiť sedačku

Červené víno, pastelky, stopy po domácich miláčikoch… Množia sa na vašej sedacej súprave nepekné fľaky a vy si lámete hlavu, ako sa ich zbaviť? Prinášame vám niekoľko praktických tipov na ručné čistenie pohovky, po ktorých bude žiariť ako nová.

Na sedačke trávime veľa času, preto sa na nej onedlho objavia prvé známky opotrebenia. Pravidelná údržba predĺži jej životnosť, vráti zašlý lesk, ale tiež zatočí s nebezpečnými alergénmi, ktoré sa v nej postupom času množia.

Čistenie čalúnenej sedačky

Než sa pustíte do samotného čistenia (alebo tepovania) čalúnenej sedacej súpravy, zoberte do ruky vysávač a odstráňte z povrchu všetky mechanické nečistoty – prach, omrvinky, chlpy a vlasy. Potom zvoľte týchto troch základných bojovníkov v boji so škvrnami:

  • čistiaci prostriedok;
  • utierka z mikrovlákna;

Vyhnite sa však univerzálnym čistiacim prostriedkom, čalúnenie by sa mohlo ich pôsobením neželane zosvetliť. Kúpte si preto špeciálny čistič poťahov alebo penu na čalúnenie. Utierka by mala byť čo najviac nasiakavá a kefu zvoľte s jemnými štetinami (tvrdšie by mohli povrch sedačky poškodiť). Dobre poslúži aj mäkká zubná kefka.

Tepovanie sedačky krok za krokom:

  1. Čistiaci prostriedok naneste na celú plochu sedačky – zabránite tak vzniku nepekných máp po zaschnutí.
  2. Po pár minútach pôsobenia prípravok pomocou kefky jemne zapracujte do textílie – nedrhnite a netlačte na kefku.
  3. Keď škvrna zmizne, zotrite povrch utierkou z mikrovlákna namočenou vo vode. Pokračujte, kým nie je voda pri žmýkaní čistá.
  4. Na záver povrch usušte suchou utierkou.

Čistenie koženkovej a koženej sedačky

Na čistenie povrchov z umelej alebo pravej kože je potrebné investovať do špeciálneho roztoku s aplikátorom. Postupujte podľa návodu na prípravku a povrch koženej sedacej súpravy dobre osušte pomocou utierky z mikrovlákna. Pravú kožu ešte na záver ošetrite špeciálnym vyživujúcim krémom alebo impregnáciou.

Ak sa vám ani po dôkladnom ručnom vyčistení sedačky nepodarí niektoré škvrny odstrániť, investujte do strojového čistenia. Vyškolený odborník povrch vyčistí pomocou extrakčného stroja a gauč tak zbaví všetkých nečistôt a roztočov.

Priebežná starostlivosť o sedaciu súpravu

Pri pravidelnej starostlivosti vám sedačka vydrží vo veľmi dobrom stave aj niekoľko rokov. Myslite na ňu pri bežnom upratovaní domácnosti – pri čalúnených sedačkách povysávajte povrch aj záhyby, pri kožených a koženkových zotrite prach navlhčenou handričkou. Keď sa stane nejaká „pohroma“, čistenie rozhodne nedokladajte na neskôr. Raz za čas sedačku ošetrite impregnáciou, ktorá na nej vytvorí ochrannú vrstvu, odolnejšiu voči vlhkosti a nečistotám.

Sedačkou to nekončí

Okrem samotnej sedacej súpravy a kresiel venujte pozornosť aj priestoru okolo. Z času na čas sedačku odtiahnite od steny a povysávajte prach a usadené nečistoty. Navlhčenou handričkou utrite aj stenu za sedačkou a všetky dekorácie, ktoré zdobia priestor nad pohovkou – svetielka, obrazy do obývačky, fotografie či dekoračné tapety.

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať