Testovanie na Koronavírus spustené. Objednanie online.

Testovanie na Koronavírus spustené. Objednanie online.

Uvažujete už nejaký čas o tom, že by ste sa chceli dať testovať na vlastné náklady? Testovanie je spustené – objednať sa dá online.

O aký typ testovania ide?

Koronavírus 2019 – nCoV (PCR test) je vyšetrenie realizované Real-Time PCR (polymerázová reťazová reakcia), ktorá v reálnom čase deteguje prítomnosť genetickej informácie vírusu SARS-CoV-2, teda prítomnosť špecifickej vírusovej RNA (10 a menej genómu ekvivalentných kópií).

Záchytnosť je vyššia ako u akéhokoľvek iného testu v súčasnosti a jedná sa o typ testu, ktorý doporučuje aj Úrad verejného zdravotníctva SR a WHO. Vírus patrí do čeľade Coronaviridae a spôsobuje ochorenie COVID-19 (CoronaVirusDisease).

Koronavírus je zaradený do 2. kategórie biologických faktorov spolu s množstvom vírusových pôvodcov ochorení ako sú napríklad bežní pôvodcovia chrípky či herpesu. Koronavírusy sú pôvodcami ochorení zvierat, avšak tento prekročil medzidruhovú bariéru a bol prenesený na človeka. Následne sa šíri prenosom z človeka na človeka v prvom rade prostredníctvom kvapôčkovej infekcie – kvapôčky sa uvoľňujú, keď chorý kašle alebo kýcha. Ale aj jedlom či telesnými tekutinami.

Vírus si je možné z infikovaných povrchov preniesť do tela aj dotykom v oblasti očí, nosa a úst. Mimo ľudského tela dokáže prežiť niekoľko hodín, na plastových či kovových povrchoch aj 2 dni. Inkubačná doba (čas od nákazy po vznik prvých príznakov) je 2 až 14 dní. Už v inkubačnej dobe môže jednotlivec nakaziť ďalšie osoby. COVID-19 sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou. V ťažších prípadoch je prítomný charakteristický rtg alebo CT nález zápalu pľúc. Zväčša sú však prítomné len mierne prejavy ochorenia.

Ťažký priebeh je zaznamenaný u starších ľudí (65+), ľudí s pridruženými chronickými chorobami a s oslabenou imunitou. Prejavy ochorení dýchacích ciest: mierne (kašeľ, zvýšená teplota), závažné (vysoká horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov), ťažké (zápal pľúc a zlyhanie obličiek).

Objednať sa môžete tu: https://www.mediados.sk/test-na-koronavirus-covid-19/ – v rámci Bratislavy a blízkeho okolia prídu pracovníci MediAdos za vami

Ak máte podozrenie na styk s osobou nakazenou vírusom Covid19, nie je vhodné okamžité testovanie. Výsledky budú negatívne. Odporúčaný čas inkubácie je 4-6 dní, preto si vyžiadajte telefonicky od praktického lekára po popísaní situácie práceneschopnosť a následne po uplynutí inkubačného času sa dajte otestovať. Počas práceneschopnosti pri podozrení na ochorenie sa nestretávajte s nikým, hlavne nie so staršími ľuďmi.

Vetrajte miestnosť, príjmajte dostatok tekutín. Momentálne nie je na Covid19 žiadna iná liečba než symptomatická. O liečbe príznakov a komplikáciách sa poraďte so svojim lekárom.

-red-

Mohlo by vás zaujímať…

Ako zvládať psychický nápor spôsobený koronavírusom?

Mohlo by vás zaujímať