Prečo odchádzam pár rokov pred dôchodkom z dobre plateného postu? Mám 56 a idem si plniť svoj sen

Temperament v sebe skrýva tajomstvá

Prvých 20 rokov som venovala príprave na život, druhých 20 rodine a práci, tretích takmer 20 rodine, práci a štúdiu. Čas, ktorý mi ostáva chcem venovať aj sebe. Mám 56 rokov a začínam odznova. Dala som výpoveď z  centra voľného času, kde som pracovala takmer 25 rokov, z toho 4 funkčné obdobia ako riaditeľka. Na udivenú otázku mnohých Prečo odchádzam pár rokov pred dôchodkom z celkom slušne plateného postu, odpovedám –  Idem si plniť svoj sen. A čo s tým má temperament?

Neobyčajná poradňa…

Mojou najväčšou a dlhoročnou záľubou je štúdium ľudského temperamentu a vzhľadom k tomu, že som vyštudovaný sociálny pedagóg, rozhodla som sa spojiť príjemné s užitočným a otvoriť si súkromnú poradňu. Neobyčajnú poradňu. Takú, kde sa vzťahové problémy, ale i osobnostný a kariérový rozvoj riešia na báze temperamentu.

Temperament sú vlastnosti človeka, ktoré, ako jediné z našich vlastností, sú vrodené a skrývajú v sebe tajomstvá základu všetkých našich daností a nastavení. Sú vrodené, sú nám dané a jediné, čo s nimi môžeme urobiť, je, že sa s nimi naučíme žiť. Využívať a rozvíjať tie pozitívne, ovládať a krotiť tie negatívne.

Poznávanie vlastného temperamentu je  akási hra so sebou samým, ktorá má neskutočný dopad na sebarozvoj a na vzťahy okolo nás…

Poradňu som nazvala VeraTemp a  jej dvere som otvorila všetkým vekovým skupinám. Tých mladších zaujíma najmä hľadanie, spoznávanie svojho potenciálu a jeho maximálne využitie v budúcnosti. Starší sa pri konzultáciách vracajú do minulosti a hľadajú odpovede na otázky, na ktoré im doposiaľ nik neodpovedal. Rodičia sa pýtajú na deti, deti na rodičov, partneri na svojich partnerov, priatelia na priateľov.

I keď poradňa ešte neexistuje dlho, o klientov nemám núdzu. Ba čo viac, čoraz viac zisťujem, že nastáva v živote spoločnosti zlom. A že doba, kedy sa na prvé miesto dostával výkon, sa pomaličky končí. Ľuďom dochádza, že učiť sa celý život len o tom, čo je okolo nich, človeku nestačí, a sú doslova hladní po tajomstvách ukryté v nich samých.

Temperament? Na Slovensku sa o temperamente príliš nehovorí…

Na školách sa k tejto téme dostávajú len vybrané skupiny (a len veľmi okrajovo), a predsudky, s ktorými pozeráme na cholerika, flegmatika, melancholika či sangvinika, nám bránia ich brať príliš vážne.

Poradňa VeraTemp je na Slovensku pravdepodobne jedinou poradňou  tohto druhu. Teda, aspoň o žiadnej inej neviem. Preto som sa rozhodla okrem svojej práce v poradni  tému temperamentu popularizovať a robím prednášky, besedy a iné formy osvety  v rôznych prostrediach a pre rôzne cieľové skupiny (učitelia, študenti, rodičia, verejnosť, firmy,…).

A čo je na tom najkrajšie?

Že ma to neskutočne baví.

V tejto práci som našla zmysel svojho života a vôbec mi nevadí, že mám 56 a začínam odznova.

Věra Teplicková

Pripravila: Martina Valachová. Věru môžete kontaktovať tu:  https://www.veratemp.sk/

 

Mohlo by vás zaujímať