Ako otehotnieť prirodzenou cestou a kde je problém epidémie neplodnosti?

Tehotenstvo prirodzenou cestou verzus IVFDnešný rozhovor je najnä o tom, ako otehotnieť, keď to nejde. Témou je aj takzvaná epidémia neplodnosti, pretože ľudia v dnešnej dobe oveľa menej intímne žijú.

Prebrali sme aj tému tehotenstvo prirodzenou cestou verzus IVF a možnosti otehotnenia prirodzenou cestou vďaka špeciálnym podporným doplnkom stravy. Odpovedali sme aj na niektoré otázky našich čitateľov, ktoré súvisia s témou. Mojim hosťom bol MUDr. Martin Petrenko.

Rozhovor si môžete vypočuť priamo tu. Ak počúvate na telefóne, nastavte si display a jas na vypnutie nikdy. Ak budete počúvať na PC, ideálne na prehliadači Chrome (Explorer niekedy nefunguje tak, ako má…). Rozhovor je dostupný aj na Spotify, GooglePodcast, ApplePodcast a ďalších platformách

Pán doktor Martin Petrenko je gynekológom už 41 rokov, z toho 26 rokov je primárom dvoch univerzitných kliník v Brne a Bratislave. 35 rokov sa špecializuje na partnerskú neplodnosť, bol členom tímu, ktorý pomohol narodiť sa prvým deťom na Slovensku po asistovanej reprodukcii. Je tiež hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre reprodukčnú medicínu.

Po 14 rokoch pôsobenia na 1. gynekologicko – pôrodníckej klinike v Brne sa na pozvanie slovenských odborníkov vrátil naspäť na svoju pôvodnú kliniku do Bratislavy, aby založil Univerzitné centrum reprodukčnej medicíny na Slovensku. Popri práci primára v najväčšej slovenskej gynekologicko – pôrodníckej klinike a práci na jeho odborných záujmoch  – reprodukčnej medicíne aj včítane gynekologickej endoskopie,  nemálo času venuje aj zdravotníckej osvete hlavne v mainstreamových médiách.

V našom rozhovore nájdete odpovede aj na tieto otázky:

 • Kde je  problém aktuálnej epidémie neplodnosti?
 • Je pravda, že viac ako 60% problémov, ktoré stoja za neplodnosťou majú na svedomí muži? Čo sa to s mužmi deje a prečo to tak je?
 • Mladí ľudia strácajú záujem o sex?
 • Dôvodom, prečo ženy nevedia otehotnieť je podľa štatistík zlá životospráva, minimum pohybu a samozrejme stres. Dosť často sa vraj stáva, že páry prídu za lekárom a prakticky automaticky sa po dvoch či troch mesiacoch neúspešných pokusov otehotnieť prirodzenou cestou, pýtajú na asistovanú reprodukciu. Čo v takejto situácii robiť? Resp. sú možnosti ako sa pokúsiť za pomoci účinných látok otehotnieť prirodzene?
 • Tehotenstvo prirodzenou cestou verzus IVF?

Keď som pripravovala podcast, oslovila som čitateľov nášho magazínu, aby poslali k téme otázky. Tu sú otázky čitateľov. V podcaste (približne v polovici) nájdete odpovede:

 1. Dobrý deň. S manželom už jedno dieťa máme. To sa nám podarilo za necelé tri mesiace. Teraz sa už od začiatku roka snažíme o bábo. A nič. Asi je to tým, že ja stále na to myslím, ale fakt ho veľmi chcem. Je 8 mesiacov dosť dlhá doba na to, aby boli budúci rodičia zúfalí?
 2. Moje telo je stále pripravené na dieťatko, iba že problém je v partnerovi. Nemá s čím strieľať. Čo by mal urobiť aby mal spermie? Má síce 40, ale sedavé zamestnanie. nadváhu, zlý tlak, atď. Som z toho nešťastná. Sme na dovolenke, ale ten sex je čistá katastrofa.
 3. Ako mám otehotnieť keď ovulačný test je negatívny?
 4. Chcela by som vedieť či sa robí nejaký výskum – štatistiky so ženami po hormonálnom-umelom otehotnení, konkrétne či sa sleduje u koľkých z nich sa prejavila rakovina a v akom odstupe po otehotnení?
 5. Ďalšia otázka súvisí s nastavením mysle. Čo hovorí pán doktor na to, že sa hovorí, že keď na to prestaneš myslieť, tak to príde. Dá sa to?
 6. Dobrý deň, povedali mi že mám PCO. Nemám cyklus ani ovuláciu, všetky vyšetrenia sú v poriadku. Problémy začali. keď som pribrala za dva mesiace cca 15kg, Ddvtedy váha stojí, no cyklus zmizol. Donútili ma ísť na IVF, že inú šancu nemám … Aký máte názor prosím na PCOS? Na driling vaječníkov?
 7. Rada by som vedela, prečo genetické testy plodu, resp. embrya pri podozrení na genetickú poruchu u jedného z rodičov, si musí hradiť klient (rodič), a nie sú ešte stále preplácané poisťovňou… cena za test embrya je 1000€…
 8. Existuje niekto na Slovensku, kto by sa venoval ženám, ktoré chcú otehotnieť, no sú nositeľkami nezvyčajných a extrémne zriedkavých genetických porúch, ako napríklad ja, ktorej indikovali mikroduplikáciu v chromozómovej oblasti 8p23 v rozsahu 3,75Mb? Existuje nejaké výskumné centrum, vedecký ústav či lekár v tejto oblasti?

Prajem príjemné počúvanie…

Ak máte priateľov, ktorí sa snažia, ale nedarí sa im, zdieľajte rozhovor. Možno im to dá odpovede aj na ich nevyslovené otázky.

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať