Ťažko je ľahko žiť

Niektorí ľudia očakávajú, že v práci a prácou zbohatnú. Nestačí im miliarda dôkazov z celej zemegule, že takto to nefunguje!

Ťažko je ľahko žiť.

Aj vy ste dnes ráno vstali s pocitom, že máte zarobené? Gratulujem! Pravdepodobne patríte do jednej z týchto kategórií: nezamestnaný, rodič na rodičovskom, dôchodca, rentier, kryptoťažiar, osoba vo výkone trestu…

Nie, nepatríte sem, ak ste ráno vstali, nemáte čo robiť, ale nezarobili ste ani cent.

Taký skutočný gurmán života má veľké, alebo žiadne deti a nemusí ráno pred siedmou ani ľavou brvou pohnúť, keď sa ozve z mobilu zvonenie „Zatancuj si so mnou“. Nemusí ísť variť liter čaju, dať si silnú čiernu kávu, aby znova dokázal fungovať, pripraviť desiatu a skontrolovať zbalené školské tašky, pripraviť deťom a manželovi oblečenie a každú chvíľu sa dívať na obrovské, v priemere sedemdesiat centimetrov veľké hodiny na stene, „či dnes tú školu stihneme?“. (Keď nie je pandémia a nemáme online vyučovanie…)

Skutočný gurmán života si vie užiť aj dnešné piatkové, pracovné ráno.

Skutočný gurmán života sa ráno zobudí bez vydávania zvukov, ktoré bežne, pred desiatkami rokov vydával len pri výkone artistických pozícií vo dvojici. Nečaká ho na kuchynskom stole liekovka plná farebných „cukríkov“ na každý deň a týždeň a hodinu. Skutočný gurmán života si dnešné piatkové pracovné ráno vychutná.

Ale skutoční gurmáni života to majú v živote ťažké! To nie je len tak, s ľahkosťou, úsmevom a bez starostí žiť tento život! Život – túto chorobu, ktorá sa prenáša pohlavným stykom a v sto percentách prípadov končí smrťou. Žiť s ľahkosťou je ťažké.

Taký obyčajný plebs, tomu je hej! Chodí  si viac menej pravidelne do práce a viac menej pravidelne domov a žije podľa princípu kabínkovej lanovky. Raz hore. Raz dole. Občas niekto príde. Občas odíde, ale pevne sa držím kovového lana, ktoré predstavuje istotu.

Ráno zazvoní budík.

Kľudne ten istý – „Zatancuj si so mnou“. Človek zahreší, hlavou mu prebehnú všetky povinnosti, ktoré ho čakajú a všetci idioti, ktorým dnes musí akýmkoľvek spôsobom vyhovieť a naserie sa ešte skôr, ako z teplej postele vylezie. Hneď je o trošku čulejší! Adrenalín účinkuje skvele!  Ak sa k tomu pridajú rozhádzané veci po zemi, synove pravítko, manželove ponožky, dohoda so sociálnou poisťovňou, psí uterák a pred posteľou iba jediná papuča, tak človek hneď zabudne, že bol unavený a ešte pred dvadsiatimi šiestimi sekundami chcel spať a bál sa, že to dnes nedá.

Takému človeku je hej! Veď to ide úplne samo!

A v takomto tempe, s neumytými zubami, plnými vnútornosťami, naboso bez papúč, lebo jednu z nich si na tajňáša vzala doga k sebe do postele, človek prepláva ránom. A nielen piatkovým. Zatvorením dverí za školopovinnými deťmi si uvedomí, že káva je opäť raz studená, pri prehadzovaní posteľného prádla objaví papuču s jasnými odtlačkami zubov štvornohého miláčika a konečne sa na to všetko ide … viete čo.

Milí gurmáni života, viete, čo z toho tí bežní ľudia majú?

Ho**o!

A aby ho mohli mať, musia sa najesť. A aby sa mohli najesť, musia si kúpiť jedlo. A aby si mali za čo kúpiť jedlo, musia zarobiť peniaze. A aby zarobili peniaze musia ísť do práce.

Proste chodia do práce aby mali ho**o!

Áno, milí gurmáni života. Na hore uvedenom príklade vidieť, že plebs si žije absolútne na automat. Človek podpíše pracovnú zmluvu, preradí na pomyselnom voliči automatickej prevodovky z Péčka do Déčka. Z Pé ako **** a do Dé ako „dáko bude“.

S plynom na podlahe vyrazí vpred. Stláča ten plynový pedál viac a viac a gumený kolíček trčiaci z podlahy ho presviedča, že ide na doraz.

A človek stláča a stláča. Dokola opakuje tú istú činnosť v očakávaní rozdielneho výsledku!

Niektorí dokonca očakávajú, že v práci a prácou zbohatnú. Nestačí im miliarda dôkazov z celej zemegule, že takto to nefunguje! Stláča pedál a čaká odpich a čaká výpad a chce štartovať rýchlosťou Ílonovej Spejs iks a … realita je taká, že on sa hýbe.

Dokonca aj smerom vpred.

Ale tá rýchlosť… stačí tak akurát na hypotéku, lízing, spotrebák, viac menej vydarené manželstvo, viac menej vydarených potomkov, jednu Grécku dovolenku za rok a každé dva roky nový mobil s dvadsaťštyri mesačnou viazanosťou – veď „dáko bude“.

Na záver:

Aj skutoční gurmáni života to majú v živote ťažké!

To nie je len tak, s ľahkosťou, úsmevom a bez starostí žiť tento život!

Život – túto chorobu, ktorá sa prenáša pohlavným stykom a v sto percentách prípadov končí smrťou.

Ťažko je ľahko žiť.

Žiť s ľahkosťou je ťažké.

Jozef Prazňák

Viac od autora nájdete v rubrike #víkendOFFky

https://www.40plus.sk/category/vikendoffky/

 

Mohlo by vás zaujímať