Syndróm variacej sa žaby? Nenechajte sa ničiť. To, nad čím sa teraz trápite, o rok možno nebude ani relevantné…

Čo je to syndróm variacej sa žaby?

Čo to je syndróm variacej sa žaby? Keď vezmete žabu a hodíte ju do vriacej vody, vyskočí z nej von. Ale keď ju hodíte do studenej vody a budete teplotu pomaly zvyšovať, žaba nevyskočí, akoby si hovorila „je síce teplo, ale ešte sa to dá…“ – a nakoniec sa uvarí.

Ľudia sú úplne rovnakí.

Väčšina si často povie „nie je to ešte také zlé, ešte sa to dá“, až kým sa „neuvaria“ v útrapách… Stále posúvajú hranice toho, čo je znesiteľné, a keď sa uvedomia, už je často neskoro.

Týka sa to rôznych aspektov života, napr. rodinných, intímnych či aj pracovných vzťahov alebo celkovej spokojnosti alebo nespokojnosti, napr. v práci.

Ľudia si ani neuvedomujú, že nie sú v takej situácii sami.

Napr. nebaví nás práca, ale ešte sa to dá, lebo peniaze, zodpovednosť, strach. Nie sme úplne spokojní vo vzťahu, ale už sme doňho investovali veľa času. Alebo máme strach zo samoty a myslíme si, že už iného/inú nenájdeme. Prípadne nás iný nebude chcieť, tak zostávame. Navštevujeme rodinu, pretože sa to má, ale oni nás kritizujú, ponižujú a vždy odchádzame vyčerpaní, ale nejako to už vydržíme, keďže je to rodina.

Máme priateľov, ktorí sú neustále negatívni, ufrflaní a zhadzujú všetky svoje starosti na nás, a vždy len berú a nič nedávajú naspäť. Cítime sa nedocenení, hneváme sa, ale sú to naši priatelia a máme pocit, že nemáme byť sebeckí a priateľom by sme mali pomáhať. To všetko a oveľa viac robíme, lebo máme pocit, že to ešte zvládneme a že možno sa to zmení, ale sme nešťastní, až kým nezačneme chradnúť. Profesionálne, emočne, psychicky a nakoniec aj fyzicky. Môžu prísť depresie alebo dokonca aj fyzické choroby. Kým sa uvedomíme, už môže byť neskoro.

Čo je to syndróm variacej sa žaby? Nenechajte sa ničiť. To, nad čím sa teraz trápite, o rok možno nebude ani relevantné...

Syndróm variacej sa žaby v histórii…

Keď sa pozriete do histórie, jednou z najhorších metód týrania ľudí bolo kvapkanie vody na hlavu človeka. Jedna či dve-tri kvapky ešte nič neznamenajú, nič neurobia, ale keď vám neustále bude kvapkať voda na hlavu, tak po čase sa človek zblázni a tie kvapky dokážu časom spraviť v tej tvrdej lebke dieru.

Teória psychosomatiky hovorí, že až 95 % našich chorôb pochádza z našich psychických problémov. Naša imunita sa oslabuje napätím a stresom. Samozrejme, keď sme v strese, sme aj menej pozorní a môže sa nám stať aj nejaký úraz. Dá sa to riešiť, liečiť, ale čím dlhšie sa „varíme“, tým dlhšie a ťažšie sa liečime.

Najsmutnejšie nie je, keď nás niekto brzdí, ale keď sa brzdíme my sami.

Vo väčšine prípadov nie je až taký problém naše okolie, ale hranice a prekážky, ktoré si sami ukladáme do cesty a, samozrejme, strach je tou najväčšou brzdou. Osloboďme sa od vlastnej reťaze a nasledujme svoje vášne, ciele a sny.

„Väčším nebezpečenstvom nie je to, že vaše ciele a nádeje sú príliš vysoké a vy ich nedosiahnete, ale že sú príliš nízke a vy ich dosiahnete.“ Michelangelo

„Obloha nie je limit, ale vaša myseľ je.“ Marilyn Monroe

„Niektorí ľudia nepotrebujú nepriateľa, v tom si vystačia úplne sami. Utrpenie väčšinou nepochádza zvonka, ale zvnútra. Sami si tvoríme svoje vlastné peklo a utrpenie, lebo sme nastavili náš mozog na sebadeštruktívny mód. Musíme pochopiť, že šťastie je v nás, v našom vnímaní okolia, a nie v tom, aké to naše okolie je, lebo my máme kontrolu len nad svojím vlastným vnútorným svetom, lebo vonkajší svet nikdy nie je 100 % podľa našich predstáv, a ten nemáme pod kontrolou…“ Sadhguru

To, nad čím sa teraz trápiš, o rok možno nebude ani relevantné.

Dýchaj. Chvíľka pokoja ti dá perspektívu.

Nájdi si svoj priestor a porozprávaj sa so svojím vyšším JA, lebo tam sú odpovede. Nikto nevie, čo chceš a čo potrebuješ, a čo ťa spraví šťastnejším, len ty sám. Užívať TU a TERAZ.

Skúste sa zamyslieť, v ktorej oblasti života ste už v horúcej či nebodaj už vo vriacej vode.

Darina Szabó

 Ako si vybrať správnu terapiu a terapeuta

Darina Szabó absolvovala rôzne psychologické školenia na Slovensku aj v zahraničí. Časom prišla na to, že tieto formy terapie jej nestačia a začala sa zaujímať aj o alternatívne cesty. Prešla si školami Reiki, Arolo, Tifaru, absolvovala Školu energetických terapií, kvantovú terapiu, meditačnú terapiu, regresnú terapiu a ďalšie Spolupracovala s rôznymi šamanmi a terapeutmi z rôznych kútov sveta. Kontaktovať ju môžete tu – KONTAKT.

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať