fbpx

Čo vaše oči? Objavil sa nový syndróm MADE. Ide o syndróm suchého oka súvisiaci s rúškom.

Syndróm suchého oka súvisiaci s rúškomAKO COVID PANDÉMIA OVPLYVNILA NÁŠ ZRAK

Syndróm suchého oka súvisiaci s rúškom

Už aj pred samotnou pandémiou sa u ľudí stále viac prejavovali problémy spojené s napätím v očiach a bolesťami hlavy z dôvodu, že trávia príliš veľa času „prilepení“ k obrazovkám počítača a telefónu.

Spolu s Covidom 19 však extrémne narástol počet ľudí, u ktorých sa prejavil CVS (Syndróm počítačového videnia). Je to stav, kedy očné svaly nie sú schopné zotaviť sa z konštantného napätia, ktoré sa vytvára pri dlhom zaostrovaní na blízky objekt.

Syndróm suchého oka súvisiaci s rúškom zahŕňa bolesti hlavy, unavené, suché oči, prípadne pocit piesku v očiach.

Arthur Cummings, očný lekár na očnej klinike vo Wellingtone hovorí, s čím sa stretávajú od začatia pandémie:

„Jednou z najväčších zmien je dôvod, pre ktorý ľudia absolvujú laserové operácie. Teraz je bežné, že záujemci o laserovú operáciu ako dôvod uvádzajú, že sa im zahmlievajú sklá. Za 26 rokov praxe som sa nestretol s nikým, kto by chcel operáciu z tohto dôvodu.

Ľudia sa sťažujú, že sa im okuliare rosia kvôli rúškam.

Ďalšia vec je, že viac ľudí máva očné infekcie a jačmeň. Je to preto, že ľudia vdychujú baktérie, ktoré teraz vydychujú cez rúško smerom k očiam. Ľudia po laserovej operácii teraz musia byť veľmi opatrní, pretože môžu dostať post-operačnú infekciu. Objavil sa aj úplne nový syndróm nazývaný MADE (Mask Associated Dry Eye), t.j. syndróm suchého oka súvisiaci s rúškom. „

Podľa Dr Cummingsa: “Jedným zo spôsobov, ako prichádzate o slzy je vyparovanie. Keďže rúško zahrieva našu tvár, vaše slzy sa vyparujú častejšie.“

Hoci rúška majú určitý vplyv na oči, oveľa väčším problémom je CVS. “Jednou z mnohých vecí je, že keď ste v práci, váš zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť, aby obrazovka bola v správnej výške alebo aby vaša stolička mala správnu výšku. U ľudí pracujúcich z domu neexistuje žiadna kontrola v tejto oblasti. Niektorí ľudia sedia na sedačke alebo v kresle, ktoré je príliš nízke alebo naopak príliš vysoké.“

Zoom meetings

Jedným z najväčších problémov je, že pri práci z domu máte tendenciu 6 krát menej vstať od pracovného stola. U niektorých ľudí, ktorí trávia celý deň ZOOM mítingami, to môže mať skutočne výrazný vplyv na ich zrak.
Normálne žmurknete 10 000 krát za deň, ale akonáhle sadnete pred obrazovku, frekvencia žmurkania sa zníži na 6000 alebo 5000 krát za deň. Za posledné roky extrémne narástol počet krátkozrakých. Teraz je normálne, že krátkozrakosť začína už v šiestich či siedmych rokoch, pretože deti trávia príliš veľa času pred obrazovkami, držiac svoje zariadenia príliš blízko pred očami a vystavujú ich nadmernému pôsobeniu modrého svetla.

Pravidlo 20-20-20

Ďalším kľúčovým problémom je, že ľudia netrávia dostatok času aktivitami vonku na prirodzenom slnečnom svetle. Pre tých, ktorí trpia CVS je dobrým tipom pravidlo 20-20-20. Znamená to: každých 20 minút si dajte 20 sekundovú prestávku a pozerajte do diaľky aspoň 20 stôp (6 metrov). Dr. Cummings nakoniec uviedol, že spoločným znakom všetkých, ktorí majú záujem o laserovú operáciu, alebo uvažujú o operácii sivého zákalu či majú suché oči, je, že majú určitú formu CVS.
Pôvodný článok v celom znení nájdete tu: How the Covid pandemic has affected our vision (breakingnews.ie)
Z originálu preložila Daniela Maťuchová, Provitalis

Mohlo by vás zaujímať