Problém otehotnieť je tu stále. Dá sa povedať, že sme v epidémii neplodnosti…

Syndróm polycystických vaječníkov je vrodená záležitosťProblém otehotnieť je tu stále. A dá sa povedať, že sme v epidémii neplodnosti…

Pred časom sme sa rozprávali s MUDr. Martinom Petrenkom aj o epidémii. Nie, tentokrát neško o koronu. Išlo o iný typ epidémie. A tou je neplodnosť. Na konci článku nájdete celý rozhovor v audio formáte.

Kde vidíte hlavný probém?

Zo skúsenosti musím povedať, že aj celosvetové kongresy našej odbornej spoločnosti ESHRE majú každoročne 10 – 11 tisíc účastníkov z celého sveta, čo samo o sebe hovorí, že je to naozaj globálny problém. Tento typ epidémie,  je spôsobený najmä našim životným štýlom. Ide najmä o spôsob, akým sa správame k životnému prostrediu, taktiež náš pôžitkársky spôsob života, pretože všetko chceme mať hneď a ľahkou cestou, avšak všetko ide na úkor potomstva.

Vraj až 50 % problémov, ktoré stoja za neplodnosťou, majú na svedomí muži. 

Áno je to tak, ale musím povedať, že muži to nerobia schválne. Všetci sme vystavení životnému prostrediu, v ktorom žijeme. Reči o úzkych nohaviciach sú malichernosťou v porovnaní s tým, že sa napchávame mäsom, ktoré je plné antibiotík a hormónov, zeleninou plnou pesticídov, insekticídov a inej chémie, dýchame vzduch, ktorý je nedýchateľný… Mužské spermie sú veľmi citlivé na škodliviny, z čoho vyplýva aj to, že za posledných 30 rokov sa znížila plodnosť mužov asi desaťnásobne.

Vraj mladí ľudia strácajú aj záujem o sex ako taký. Je to pravda?

Áno, žiaľ nie je to hoax. Ide o výskumom podložené dáta… Napríklad som sa zúčastnil v Prahe významného európskeho sexuologickéhi kongresu, v rámci ktorého veľmi veľa odborníkov hovorilo práve o tomto probléme. Mladí ľudia sú dnes leniví súložiť.

Ako to vysvetliť v praxi?

No predstavte si, že mladý muž príde domov, pustí si porno vo svojej izbe, za 5 minút je vymasturbovaný a potom do rána hrá počítačové hry na celosvetových sieťach. Nechce sa mu už venovať pozornosť svojej partnerke, rozprávať sa s ňou, venovať jej pozornosť.

Mladým mužom, a možno aj mladým ženám, sa zdá táto „nadbytočná aktivita“ okolo prípravy k romantickému sexu v tomto zmysle zbytočná, prevláda virtuálna realita. Škoda, že tieto príjemné a romantické aktivity miznú zo vzťahov medzi mladými ľuďmi. Tieto závery vyplynuli z mnohých štúdií a prieskumov.

Vrátim sa k doplnkom stravy, ktoré ste spomenuli. Je niečo účinné, čo by mali ľudia vyhľadávať, keď chcú prírodnou cestou podporiť možnosť reprodukcie?

O týchto preparátoch, dosť veľa prednášam. Sú preparáty, ktoré nie sú lieky, ale sú to tzv. potravinové doplnky. Pri asistovanej reprodukcii, ale aj pri poruchách štítnej žľazy (čo riešia endokrinológovia), používame prípravky, ktoré obsahujú zásadnú účinnú látku – myo-inozitol. Okrem neho sa podľa určenia účinku do prípravkov pridávajú aj iné zložky – antioxidanty, selén, melatonín a, samozrejme, rôzne vitamíny.

Myo-inozitol je nosná a základná látka v niektorých preparátoch, ktoré sú účinné aj v rámci liečby porúch neplodnosti, porúch štítnej žľazy, nábehu na cukrovku a pod., ale aj na liečbu patologického spermiogramu u mužov. Slovenskí gynekológovia sú o týchto možnostiach veľmi dobre informovaní, preto je dobré sa poradiť s vlastným gynekológom.

V podcaste sme sa venovali aj otázkam čitateľov. Vyberáme niektoré z nich

Dobrý deň, s manželom už jedno dieťa máme, to sa nám podarilo za necelé tri mesiace, a teraz sa od začiatku roka snažíme o dieťa a nič. Asi je to tým, že ja stále na to myslím, ale fakt ho veľmi chcem. Pomôžte nám, ďakujem.

Viac-menej sme na túto otázku odpovedali vyššie, že aj podľa odborníkov z WHO je stanovený aspoň rok, počas ktorého by sa pár mal intenzívne snažiť o otehotnenie prirodzenou cestou. V rámci mojej praxe sa stretávam s tým, že do ambulancie príde pár, my sa ich pýtame na rôzne otázky – menštruačný cyklus ženy, spermiogram muža, vyšetria sa hormóny a všetky ostatné potrebné vyšetrenia, ale nepýtame sa na ich sexuálny život.

Časom som pochopil, že robíme chybu, preto máme na klinike renomovanú sexuologičku, ktorá nám pomáha sledovať aj sexuálny život páru na základe špeciálnych dotazníkov pre muža a pre ženu, ktoré sú anonymné. Spracúvame štúdiu, ktorej prvé výsledky by sme radi prezentovali dvoma prednáškami na tradičnej spoločnej konferencii gynekológov, sexuológov a urológov v jeseni tohto roka a neskôr v odborných časopisoch.

Dobrý deň, moje telo je stále pripravené na dieťatko, ibaže problém je v partnerovi. Nemá s čím „strieľať“. Čo by mal urobiť, aby mal spermie? Má síce 40, ale sedavé zamestnanie, nadváhu, zlý tlak. Som z toho nešťastná. Sme práve na dovolenke, ale ten sex je čistá katastrofa.

Toto je naozaj vtipné a realistické – obdivujem úprimnosť čitateľky. Dostali sme sa k tomu, o čom som už hovoril – málo pohybu, vysoký tlak, nadváha. Obávam sa, že si budú musieť spermie od niekoho „požičať“, pretože tieto poruchy spermiogenézy sú veľmi ťažko liečiteľné, až neliečiteľné. Aj podporné prostriedky, ktoré som spomínal, sú k dispozícii, ale nerobia žiadne zázraky. Predovšetkým ale musí nastať zmena životosprávy a pohybu.

Preto existujú metódy asistovanej reprodukcie, aby aj muži, ktorí majú nepohyblivé, nefunkčné spermie, mali nejakú možnosť mať geneticky vlastné deti.

Čo hovorí pán doktor na to, že sa vraví, keď na to prestaneš myslieť, tak to príde. Dá sa to?

Existuje psychická pseudogravidita, keď si žena vo veľkej túžbe po dieťati dokáže vsugerovať tehotenský stav – prestane menštruovať. Psychika ovplyvňuje celý organizmus, všetky orgány a systémy. A zdá sa, že aj otehotnenie je ovplyvnené psychickým nastavením a keď sa odbúra ten stres, je ľahko možné, že sa vytvoria priaznivejšie podmienky v organizme a dôjde k tomu vytúženému otehotneniu. Ťažšie je, ako sa toho stresu zbaviť.

Stáva sa mi v praxi, že po konzultácii u mňa odíde partnerský pár a o mesiac sa žena vráti, že je tehotná, pretože z nich opadol stres. Mozog jednoducho zrejme riadi celý organizmus.

Dobrý deň, povedali mi, že mám PCO, nemám cyklus, ani ovuláciu, všetky vyšetrenia sú v poriadku. Je syndróm polycystických vaječníkov  vrodená záležitosť? Problémy začali, keď som pribrala za dva mesiace 15 kg. Odvtedy váha stojí, cyklus zmizol, je to že vraj PCO. Donútili ma ísť na umelé oplodnenie, lebo vraj inú šancu nemám.

Najskôr vysvetlím, čo je PCO alebo PCOS – syndróm polycystických vaječníkov je vrodená záležitosť. Vyznačuje sa tým, že sa nevylučujú vajíčka z vaječníkov, tzn. neprebieha ovulácia. Vaječníky majú veľa maličkých cýst, počet sa meria ultrazvukom a podľa toho určujeme rozsah PCOS, meriame Anti-Müllerov hormón. A či sa to dá liečiť? Áno – metódami asistovanej reprodukcie a hormonálnymi liekmi.

Ešte poznámka nakoniec – nikto vás nemôže v medicíne k ničomu donútiť. Vždy je metóda liečby vašim vlastným rozhodnutím. To platí všeobecne. Takže neverím, že by vás niekto „donútil“ ísť na umelé oplodnenie.

Existuje niekto na Slovensku, kto by sa venoval ženám, ktoré chcú otehotnieť, no sú nositeľkami nezvyčajných a extrémne zriedkavých genetických porúch?

Áno, samozrejme. Existujú genetické laboratóriá, v ktorých sa vzácne ochorenia dajú diagnostikovať veľmi dobre. A ako ich liečiť? To záleží na tom, aké je to ochorenie. Liečiť opäť metódami asistovanej reprodukcie. Čiže spolupráca genetikov a centier asistovanej reprodukcie. Ak sa genetická porucha jedného z rodičov zistí v embryu, nie je vhodné na transfer. Potom je možné riešiť darcovstvom vajíčok alebo spermií od anonymných darcov.

Na záver: ak by ľudia dnes prestali odďaľovať tehotenstvo z rôznych príčin (kariéra, cestovanie, stavanie domu), nenechávali to až „na neskôr“, keď už často býva neskoro, epidémia neplodnosti by možno nebola tak vážna a rozsiahla.

Celý rozhovor o možnostiach ako otehotnieť nájdete aj tu:

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať