Svokra a nevesta… Klára sa od svokry dozvedela, že pre svojho syna si predstavovala inú ženu.

Svokra a nevesta…

Klára sa prvýkrát ku mne na terapiu objednala asi pred pol rokom. Sadla si, vzdychla a povedala, že viac nevládze. A začala rozprávať…

S manželom Edom sa zoznámili na vysokej škole, chodili spolu do krúžku. Bola to láska na prvý pohľad. Bývali na jednom internáte, takže boli spolu stále, cestou do i zo školy, v škole, pri štúdiu aj pri zábave. Spolu sa pripravovali na skúšky. Asi po polroku randenia pozvali Klárini rodičia Eda na víkend k nim domov. Edo sa rodičom zapáčil. Videli, že je, na rozdiel od dcéry Kláry, viac prakticky založený. A páčilo sa im, že Klára má stáleho partnera. Víkendové návštevy sa stali pravidelnými.

Asi po roku vzťahu povedala Klára Edovi, že aj ona by rada spoznala jeho rodičov.

Jeho rodičia boli veľmi starostliví. Najmä mama. Edovi volávala aj štyrikrát denne a zisťovala, ako sa má a čo robí.

Zoznámenie s jeho rodičmi bolo zvláštne. Hlavou rodiny bola mama. Otec len ticho sedel v kúte, na všetko pritakával. Mama sa stále usmievala, ten úsmev však nebol úprimný. Vypytovala sa Kláry na všetko možné aj nemožné. Na jej rodinu, čo robia jej rodičia, kam chodia na dovolenky a ako sa jej darí v škole. Klára nadobudla dojem, že jeho mama ma absolvovaný kurz krížových výsluchov. Bolo jej to veľmi nepríjemné a cestou na internát boli obaja ticho. Edo len skonštatoval, že už aspoň vie, prečo tak dlho otáľal s návštevou jeho rodiny.

Čas plynul a po skončení školy Edo požiadal Kláru o ruku.

Klára prvýkrát zapochybovala, či si ho chce vziať za muža. Stretla sa s jeho mamou asi len päťkrát, no vždy mala z týchto stretnutí zlý pocit. Na návštevy k jeho rodičom chodila s kŕčmi v žalúdku. Snažila sa byť milá, príjemná, odpovedať vždy na všetky nekonečné otázky. Nosila svokre koláče, ktoré sama upiekla, zaváraniny z leta, ale stále bolo všetko zlé. Edo sa jej vždy zastal, dokonca sa s mamou aj pohádal a požiadal ju, aby nebola ku Kláre taká negatívna. Klára si povedala, že hádam sa jeho mama zmení, a tak sa teda vzali.

Opak bol ale pravdou. Nezmenila sa. Svokra k nim začala chodiť doslova na kontroly. Či majú navarené, upratané. Toto však Edo veľmi skoro mame zatrhol.

Narodila sa im dcéra a vtedy chytila jeho mama druhý dych.

Už počas tehotenstva hovorila Kláre, že nemajú chodiť s Edom na výlety, aby neohrozila dieťa. Mala sa podľa nej vzdať svojej roboty, aby sa príliš nestresovala. Keď sa im narodila dcéra, svokra presne vedela, kedy má jesť, ako dlho ju bude treba dojčiť, kedy kúpať, čo jej má obliecť, keď ísť von a aj to, kedy má ísť spať. Klára už dávno nebola tou milou a chápajúcou nevestou. Vždy sa správala k svokre slušne, ale urobila si po svojom. Svokru to veľmi hnevalo. Nakoniec to skončilo hroznou hádkou medzi svokrou a nevestou.

Klára sa od svokry dozvedela, že pre svojho syna si predstavovala inú ženu.

Takú, ktorá sa bude starať len o neho a vnučku. Vykričala jej, že večer chodí cvičiť, napriek tomu , že to bolo len raz za týždeň. Vyčítala jej, že cez deň sa stretáva s kamarátkami a ich deťmi na káve. Kritizovala, ako pre malú varí. Prečo ju nosí v nosiči a ako je možné, že malá nemá presný režim. Niekedy sa totiž stalo, že nebola v postieľke o ôsmej, ale až o pol desiatej. Obvinila ju z toho, že na takýto život bez pravidiel a bez zodpovednosti navádza aj jej syna.

Klára sa, samozrejme, nedala. Vykričala svokre, že svet je teraz už iný, ako bol pred tridsiatimi rokmi, keď ona vychovávala svoje deti. Mnoho materských povinností sa zjednodušilo. Už netreba prať plienky. Ale na druhej strane sa z internetu sype záplava vysmiatych mamičiek so spokojnými bábätkami. A to je pre dnešné mamy obrovský tlak. Ich hádka sa zvrtla presne na témy, o ktorých sa na internete veľa píše, vzťah medzi Klárou a svokrou nie je ničím nový. Takto ho ľudstvo pozná od dávnych vekov.

Klára mi všetko porozprávala, bolo jej ľúto, že sa nechala svokrou vyviesť z rovnováhy. Povedala mi, však, že na druhej strane cíti úľavu, lebo konečne našla odvahu povedať všetko, čo si myslela. Nechcela spraviť to, čo jej kamarátka, a prestať sa stretávať so svokrou. To by znamenalo, že svokra nebude vídať svoju vnučku. Ale čo má teda robiť?

Hovorili sme spolu o všetkých možnostiach, ktoré prichádzali do úvahy.

Nakoniec povedala, že krátka prestávka v návštevách by mohla priniesť ovocie. Medzitým sa aj s Edom stretnú so svokrovcami niekde na neutrálnej pôde. Stretnú sa a jasne si nastavia pravidlá spoločného fungovania. Ako často sa budú navzájom vídať, kde budú tráviť sviatky a hlavne o nezasahovaní do výchovy ich dcéry, ak o to sami rodičia nepožiadajú.

Po čase sme sa s Klárou znova stretli. Povedala, že to bol najťažší rozhovor jej života. Našťastie, vo svojom mužovi cítila obrovskú oporu. Svokrovci nakoniec súhlasili s podmienkami mladých a aj oni si dali svoje podmienky. Podmienky z jednej strany aj z druhej, samozrejme, nie sú nemenné. To, čo je dohodnuté, sa ale musí dodržiavať. Vyzerá to tak, že zatiaľ sa im to vzájomne darí.

Často sa stretávam s tým, že rodičia svoje dospelé deti považujú stále za tie malé deti, ktoré treba vychovávať.

Je pochopiteľné, že vlastné skúsenosti chcú odovzdať ďalej. Nepamätajú si však, že aj oni, keď boli mladí, žili svoj život podľa seba a nie podľa niekoho iného. A tak to má byť.

Mgr. Zuzana Gažová, psychologička – Viac informácií a možnosť konzultácie TU

PD - Zuzana Gažová

Tu nájdete texty zamerané na prácu s traumou:

Bulímia a anorexia

Trauma z Vianoc

Strach z pavúkov či hmyzu

Strach zo šoférovania

Strach z chýb – lekár

Strach prehovoriť po anglicky

Hejtovanie

Korektúry: Katarína Málková

Mohlo by vás zaujímať