fbpx
Študentka architektúry sa ocitla v pasci kvôli stávke!
Foto: Erika Biskupičová

Študentka architektúry sa ocitla v pasci kvôli stávke!

Predstavte si situáciu, že máte doma dcéru, ktorá študuje architektúru. V jednej chvíli sa rozhodne kvôli stávke stráviť noc v historickej budove. A do toho prichádza prekvapenie…

Dnes sa budem rozprávať s Alexandrou Vrábelovou, ktorá je mamou štyroch detí. Kedysi pôsobila ako policajtka, ale už niekoľko rokov sa zaoberá stylingom. Saša napísala knihu a nezaprelo sa v nej ani jej pôvodné povolanie, ale ani vzťah k dráme a krásnu.

Saši, prezraď, ako ti napadlo napísať knihu so zápletkou o mladej architektke?

Hlavná hrdinka má podobné profesné zameranie ako ja kedysi. Vyštudovala som stavarinu, takže k architektúre, a celkovo k historickým stavbám, mám veľmi pozitívny vzťah.

Vychádzala si pritom aj zo svojej bývalej praxe, keď si pôsobila v policajných zložkách?

Musím povedať, že prvotnou inšpiráciou bola samotná stavba Opery Garnier v Paríži, ktorú som navštívila takmer pred 20 rokmi. Dokonca som tam našla tajnú miestnosť, ktorá reálne existuje. Ale máš pravdu, že som využila aj svoju policajnú minulosť, čo mi pomohlo najmä v maličkostiach. Napríklad, keď som potrebovala opísať, aký zvuk vydáva zbraň, keď sa nabíja, alebo keď potrebuje niekto vybrať náboj z komory, tak to viem presne, lebo mám s tým skúsenosti. Takže je tam aj malá kriminálna zápletka.

O čom je príbeh Tajomstvo Opery?

Hlavná hrdinka Emma sa staví so svojimi spolužiakmi o to, kto strávi noc v nejakej známej budove. Ona si vyberie Operu Garnier, ktorá ju vždy fascinovala. Vyvolá tým sled nečakaných udalostí, ocitne sa v pasci a dokonca na tom najnepravdepodobnejšom mieste stretáva neznámeho muža. Najprv má z neho strach, ale postupne vzniká medzi nimi puto. Do poslednej chvíle však nevie, či mu môže dôverovať…

Prezradíš ešte niečo o pripravovanej knihe? Viem len, že to bude limitka…

Pôvodne som pripravovala rozsiahlejší román, ale keďže som chcela stihnúť ešte vianočný trh, napadlo mi, že by som to mohla skúsiť s takouto “chuťovkou”. A práve pri tejto menšej knihe som zistila, koľko práce je s finalizáciou knihy, obálkou, korektúrami a podobnými záležitosťami. Ísť do obsiahlejšej knihy a mať na to málo času, by sa určite nevyplatilo a podpísalo by sa to na kvalite. Tajomstvo Opery sa bude prevádavať len cez môj web a nepôjde do distribúcie. Taktiež sme zvolili nižší náklad a aj obal bude výnimočný – z kreatívneho papiera. Zatiaľ je možné si ju “predkúpiť” na Startlabe.

Je to tvoja prvotina, prečo si sa rozhodla napísať knihu až teraz?

Mala som pred tým veľký rešpekt. Písala som síce odjakživa, ale väčšinou moje poviedky skončili v zásuvke. Až keď som stretla Soňu Borušovičovú, odhodlala som sa jej poslať svoju tvorbu. Ona mi to odsúhlasila, a tak som išla do toho.

Prečo si sa rozhodla ísť cestou samovydávania?

Poviem to na príklade môjho otca, ktorý vydal pred pár rokmi knihu. Napriek tomu, že sa celý náklad vypredal, nezarobil na tom takmer nič. Netvrdím, že mi ide prvotne o zárobok, ale je to jeden z faktorov. Ďalšie dôvody boli tie, že som si to chcela ustriehnuť. Chcela som si vybrať, čo bude na obálke, chcela som mať určitú voľnosť.

Aké máš ďalšie plány?

Na jar by som chcela vydať román. Bude to prierez životom ženy v štyroch rôznych časových obdobiach, od čerstvej absolventky, prvú veľkú lásku, pracovné problémy, až po vydatú ženu a mamu. A tam budem čerpať z práce na polícii ešte viac ako v Tajomstve Opery, takže sa môžete tešiť.

Knihu môžete v predpredaji podporiť tu – dodanie do VIANOC 2020

https://www.startlab.sk/projekty/1747-kniha-tajomstvo-opery/

Foto: Erika Biskupičová

Mohlo by vás zaujímať