Digitálne meny…
Kam myslíte, že nás technológie a plánovaná digitálna mena dostanú? Do otroctva? Či je to len konšpirácia? Jasné. Veď ako inak. Elity nám chcú predsa len dobre. O strate slobody s rozvíjajúcimi sa technológiami hovorili doteraz len konšpirátori. Veď všetko transparentné je predsa dobré. No nie? Ale premýšľali ste nad tým, že z digitálnej meny vám môžu elity ukrojiť kedykoľvek a koľkokoľvek? Alebo, že vám nedovolia kúpiť si niečo, lebo napríklad, budete mať už limit uhlíkovej stopy? Alebo zistia, čo si presne kupujete a budú vedieť o vás všetko?
Sledujem tieto veci už dlhšie. A nielen tieto.
To, čo ma prekvapuje, že na túto tému už začínajú hovoriť aj niektorí bankári. Napríklad Kovanda, Šichtařová a iní. A pred pár dňami ma prekvapil Steve Forbes. Jeho komentár vyšiel v tlačenej verzii januárového Forbesu na Slovensku a ja som si ho dovolila prepísať. Prikladám ho v plnej verzii…
STEVE FORBES
Centrálne banky po celom svete skúmajú, či by mali vytvoriť digitálne meny. Čína už svoju postupne spúšťa. Japonsko by mohlo do roku 2026 spustiť digitálny jen, India na takom projekte pracuje tiež. Aj Americký federálny rezervný systém naskočil na rozbehnutý vlak, prebiehajú už vraj štúdie a experimenty.
Tieto kroky, ktoré smerujú k zavedeniu takzvanej digitálnej meny centrálnych bánk, CBDC, môžu pôsobiť dojmom, že sa centrálne banky iba snažia držať krok s dobou. Možno sa zdá, že sa len snažia udržať stabilitu meny v atmosfére pádu kryptomien po kolapse kryptoburzy FTX.
Zástancovia CBDC tvrdia, že centrálnym bankám pomôžu v boji s infláciou. Banky budú mať priamejší vplyv na objem peňazí v obehu. Transakčné platby by sa vraj mohli výrazne zrýchliť. Spracovanie platieb, najmä cezhraničných, môže trvať aj niekoľko dní, a dovtedy príjemca s peniazmi nemôže disponovať. CBDC by vraj mohli pomôcť aj potlačiť pranie špinavých peňazí, zločineckým štátom zasa zabrániť v tom, aby sa vyhýbali sankciám.
Digitálne meny centrálnych bank sú však zlovestný projekt. Predstavujú hrozbu pre naše slobody. Vládam by umožnili sledovať každý vás nákup alebo predaj, a to je veľký problém. Banky by získali desivý nástroj kontroly každého jedného produktu či služby.
Toto je smer, ktorým kráča Čína. India sa snaží skeptikov upokojiť, vyhlásila, že transakcie zostanú „v značnej miere anonymné“. Vládni byrokrati však pokušeniu zabaviť alebo zmraziť časť či všetky vaše peniaze odolať nedokážu. Ľahko to budú môcť urobiť a budú mať množstvo výhovoriek: boj proti kriminalite alebo proti daňovým podvodom.
CBDC by úradníkom dali mocnú zbraň na kontrolu a manipuláciu. Pre centrálne banky by to bola neodolateľná možnosť, nástroj, ako riadiť ekonomiku. Ak by si mysleli, že sa prehrieva, mohli by zmraziť nejaké percento vašej hotovosti. Ak by sa menoví šafári rozhodli, že ekonomika je príliš spomalená, mohli by zasa potrestať ľudí, ktorí by podľa nich príliš sporili. Mohli by vydať rozhodnutie v duchu hesla „míňajte, alebo o vaše peniaze prídete“.
Ak by ste mali nevhodné politické názory, mohli by ste mať problém s prístupom k peniazom, keďže tie tradičné by mohli byť zakázané. Vaše digitálne peniaze by boli uložené vo vládou schválenej digitálnej peňaženke. Digitálne meny by dokonca vládam dovolili vylaďovať monetárnu politiku s individualizovanými úrokovými sadzbami.
A je tu aj veľmi reálny problém s bezpečnosťou. Digitálne hotovostné systémy by boli potešením pre hackerov. Na poklad v podobe dát, ktoré by vlády mali o každom aspekte vašich životov, by sa mohli zamerať útoky.
Na rýchlejšie platby stačí zlepšiť elektronické prevody.
Kongres by mal okamžite konať a FEDU by mal vytváranie digitálneho dolára zakázať.
Vládne digitálne peniaze sú receptom na tyraniu. Niet divu, že Peking je nimi taký nadšený.
Nikto nechce vládu, ktorá by mohla sledovať všetko, čo počas dňa robíte. V Číne sa to stáva realitou, kamery a sledovacie zariadenia sú tam stále rozšírenejšie. Čínske úrady používajú technológiu na rozoznávanie tváre, aby identifikovali ľudí, ktorí protestujú proti šialeným pandemickým lockdownom.
Každému kroku, ktorý smeruje k zavedeniu takéhoto stavu v USA, by sme, samozrejme, mali vzdorovať. Diskutuje sa už o tom, že americké ministerstvo dopravy vydá nariadenie, podľa ktorého by všetky nákladné vozidla mali zariadenie, ktoré by polícii na požiadanie odovzdalo údaje o polohe, a ďalšie informácie.
Nemali by na to byť potrebné žiadne povolenia od súdov. A to je základná ústavná otázka. Nemá predsa polícia povinnosť žiadať súdy o povolenie a rozhodnutie, či je jej krok primeraný, keď chce ľudí stále sledovať? Nejde však len o nákladné autá. Podobne údaje bez schvaľovania zo strany súdov už vláda žiadala aj v iných oblastiach. Lode v Mexickom zálive už majú povinnosť mať nainštalované zariadenie, ktoré monitoruje ich polohu.
Teraz je ten správny čas postaviť sa takýmto zásahom do súkromia. Treba to urobiť skôr, než vyrastú do kritických rozmerov.
Koniec textu
Dôvetok…
Za posledné roky sa celosvetovo robili pokusy, ktoré mali jeden hlavný cieľ. Mapovať, koľko sú ľudia ochotní poslúchať a dodržiavať nezmysly. Spomeňte si len na prekračovanie okresov. Na behanie v lese s rúškom na ústach a nose. Alebo, že ste si nemohli kúpiť topánky. Potom kontrola covid pasu a vyjadrenie niektorých politikov, že by sme mali byť povinne očkovaní. Zásah do slobôd, ktoré nemali obdobu. Najstrašnejšie na tom podľa mňa je, že najposlušnejší boli hlavne vzdelaní ľudia. Boli ochotní dodržiavať nezmyselné pravidlá a boli ticho. Čo ticho. Boli ochotní vás napomínať a dokonca udať… A budeme teda ticho pozerať aj pri zavádzaní digitálnej meny?
Riešenie zatiaľ existuje. Používajte hotovosť všade, kde sa to len dá. Nenechajte sa kontrolovať na každom kroku. Dáta sú veľmi drahý artikel na predaj. Áno, aj dáta o vás.
Martina Valachová
Mohlo by vás zaujímať…
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/